SEZÓNA 2019 V ČÍSLACH
Dukla Banská Bystrica ukončila sezónu 2019 vojenským výcvikom na Lešti a výstupom na Ďumbier. Aká bola sezóna 2019? Po prvýkrát v histórii väčšina pretekárov začala špeciálnu prípravu v teple v španielskej Denii už v januári, niektorí dokonca v decembri 2018. Vybudovali si solídny základ pred tradičným spoločným sústredením opäť v Denii, ktoré prebehlo spoločne s reprezentáciou U23.
„Zažil som rôzne destinácie jarnej prípravy od Turecka, cez Malorku, Malagu, Chorvátsko, no môžem povedať, že okolie Calpe a Denie je suverénne najlepšie. Najkrajšie cesty, malá premávka, rovina, kopce i zvlnený terén, skoro žiadne zrážky a stabilné počasie. V mestečku Denia o kúsok nižšie ceny a začiatok tréningu po rovine. Nie je preto divné, že veľa World Tour tímov svoju prípravu začína tiež tu, predsa je to na pevnine a výhody sú nesporné. Všetci sme sa zhodli, že Denia a okolie je na najazďovanie kilometrov na úvod sezóny to najlepšie riešenie,“ zhodnotil prvé dva mesiace kapitán tímu Patrik Tybor.
Po pár dňoch doma, kde panovalo extrémne studené zamrznuté počasie elitná šestka zamierila do Tureckej Alanye, kde absolvovala aj prvé dva ostré štarty. Zostatok tímu absolvoval s reprezentácou U23 sústredenie s prvými štartami v chorvátkej Poreči. Príprava a jej zabezpečenie bolo v rámci skromných podmienok najlepšie v histórii.
Prejavilo sa to v úvode sezóny. Kvalitný výkon podala Dukla na jednotke Banja Luka, kde však obrovskou chybou v poslednej etape a podcenením vetra a súperov prišiel Bellan o životný výsledok a siedme miesto, na ktorom sa pohyboval dlhé etapy predtým. Na českom pohári v Kyjove Dukla dominovala, no opäť nie úplne zvládla záver a obsadila 2.,4. a 6.miesto. Séria UCI jednorázoviek v regióne, predovšetkým v Poľsku, no i v Čechách a Maďarsku síce priniesla podstatne lepšie pretekanie a aktívnu jazdu, no výsledky na pomedzí bodovanej desiatky. Najlepšie skončil Cully na 9.mieste na slovenskej V4ke. Celá sezóna bola podriadená štartu a príprave na Európskych hrách, kde Slovensko reprezentovala až štvorica Dukly – Cully, Čanecký, Tybor a Bellan.
Po sérii jednorázoviek na jar, čakali Duklu dva etapáky prvej kategórie UCI – Okolo Maďarska a Wyscig Majora Hubala, kde dokázali na oboch bodovať, no výkon a pretekanie bolo opäť o máličko lepšie ako výsledok. V elitnej zostave sa po prvýkrát mihol mladučký Lukáš Kubiš, ktorý jar strávil na pretekoch v drese reprezentácie a solídne obišiel Preteky Karpatských Kuriérov. Na jednotkách v drese Dukly na seba upozornil bojovnosťou, spôsobom jazdy, aj dodržiavaním taktických pokynov a stával sa pevnou súčasťou tímu.
Európske hry a MSR boli vyvrcholením prvej časti sezóny. Počas pretekov v Minsku sa ukázal Ján Andrej Cully, ktorý takmer celé preteky bojoval v úniku a až do posledných kilometrov bola v hre medaila. Keď bola jeho skupina dostihnutá, tím pracoval pre špurtéra Štočeka, ktorý obsadil 35.miesto, Tybor skončil 48., Čanecký 57. Všetci ukázali dobrú pripravenosť, stále však chýbal kvalitný výsledok v samom závere.
V časovke na Európskych hrách podal kvalitný výkon Čanecký, obsadil 23.miesto, len 18 sekúnd mu chýbalo na 18.miesto Ramunasa Navardauskasa. Bol to najlepší výsledok v časovke na medzinárodnom poli od čias Mateja Jurča a jeho 17.miesta na MS v roku 2008, keď v pretekoch zvíťazil exmajster sveta Vasil Kyrienka.
Dobrá forma pokračovala aj na spoločných MSR a ČR v Trnave. V časovke Dukla ovládla prvé štyri priečky, prekvapivým víťazom sa stal Ján Andrej Cully a len potvrdil neustály rast formy. Medaily si rozdelili Čanecký s Tyborom. Medzi dvadsaťtrojkármi si po veľkej kríze v máji, malom oddychu a príprave na Okolo Kamerunu prišiel po zlato Martin Vlčák pred Samom Orosom, čo bolo určite najväčším prekvapením šampionátu. V časovke Dukla získala 5 zo šiestich možných kovov a oba tituly. Najmä v kategórii U23 deklasovanie favorizovaných súperov Foltána a predovšetkým Štočka o viac ako minútu bolo veľkým zadosťučinením náročnej prípravy.
Dukla dominovala aj v pretekoch jednotlivcov U23. Dlhé okruhy krúžil vpredu sám bojovník Vlčák. Keď ho s veľkým úsilím pelotón dostihol, okamžite zaútočila malá skupina, ktorej ťahačom bol Oros. Samo nakoniec v Trnave vybojoval aj titul majstra Slovenska U23. V špurte obsadil Varhaňovský celkovú piatu priečku, keď súboj o bronz prehral o pár centimetrov so Štočkom a Blaškom.
Preteky jednotlivcov boli obrovským bojom šestice Dukly proti trojici Bory. Bolo jasné, že Peter Sagan, najlepší cyklista sveta, je viac ako celý silný tím. Nastupovalo sa od začiatku, no Peter Sagan všetko dorazil. Úspešný pokus o nástup vyšiel až vtedy, keď odišla skupina s Jurom Saganom, bez našich chalanov. Dukla sa nevzdávala a v podstate celé preteky odtiahla. Škoda, že najmä českí World Tour jednotlivci nepomohli a vystrčili rožky až v závere. Aj napriek tomu skupinka vpredu nemala do cieľa nič isté. Za svoju prácu počas celých pretekov v závere žala ovocie v podobe bronzu Tybora. Majstrovský titul vybojoval Juraj Sagan, po striebornú medailu si prišiel Erik Baška. Celkovo získala Dukla na majstrovstvách SR tri zlaté zo štyroch, a dokopy 7 medailí z možných 12-tich, čo je najviac za posledných desať rokov.
Po šampionáte pokračovali Dukláci v dobrých výkonoch, no tentokrát i s víťazným úspechom. Tretie miesto v etape aj v celkovom poradí na Bulharskej dvojke „In the steps of Romans“ oprášil jarnú formu Juraj Bellan. Andimu Cullymu sa podarilo zvíťaziť v etape, a tým si pripísať druhé sezónne víťazstvo. V tom istom duchu pokračoval v ďalšom etapáku „Okolo Srbska“, kde po tretíkrát zvíťazil. Tentokrát v poslednej etape a rovnako z úniku. Ukazovalo sa, že aj keď Dukla stále nemá super šprintéra, kvalitný časovkár, ktorý z Cullyho rastie, dokáže víťaziť z únikov.
V celkových poradiach však zaznamenali opäť tesné, dve jedenáste a dvanáste miesto na dvojkách GP Gemenc, Okolo Srbska a Memorial Henryka Lasaka. Smolu z koncoviek prelomil na dvojkovej jednorazovke Puchar Uzdrovisk Karpatskich v Poľsku Patrik Tybor, ktorý finišoval na 2. mieste.
Po prvýkrát sa trojica Tybor, Čanecký a Oros zúčastnila na ME v tímovej mix štafete. V mužskej časti chalani bojovali na úrovni Rusov, za ktorými zaostali len 30 sekúnd. Ženská časť tímu však nedokázala nadviazať na ich výkon a v celkovom poradí bola strata omnoho väčšia. Celkovo to bolo 8.miesto v premiére tejto disciplíny na vrcholnom podujatí. Najlepší výkon podal Marek Čanecký. Tím nevyužil majstra SR Cullyho, ktorý sa sústredil na jednotlivcov, kde skončil na 30.mieste.
Nasledovala príprava na vrcholy vo výške, v tureckom Kayseri a opäť len tesné druhé miesto v jednorazovke GP Erciyes pre Tybora. Patrik Tybor ukázal skvelú pripravenosť a životnú formu, dvakrát mu uniklo víťazstvo v jednorázovke o centimetre. Smolný pád o dva dni neskôr a zlomená kľúčna kosť dala stopku jeho sezóne, kde ho čakali prestížne podujatia – Okolo Slovenska s hviezdnou účasťou WT tímov, pomoc Petrovi saganovi na MS a MS armád v Číne, kde chcel bojovať o medailu. Toto bolo najväčšou smolou tímu v sezóne 2019. Na dvojkovom Tour of Central Anatolia znova už po tretíkrát, nepopulárne nebodované 11.miesto Mareka Čaneckého.
Na Okolo Slovenska čakala Duklu historická konkurencia. Veď na štarte sa ocitlo šesť jazdcov z prvej desiatky nasledujúcich Majstrovstiev sveta ITT, ktoré sa konali okamžite po OS. Marek Čanecký až do predposlednej etapy bojoval o prvú dvadsaťpäťku, stopku mu dal bočný vietor v etape do Hlohovca, na záver ktorej sa tešil. Potvrdilo sa, že terezínové jazdenie v bočnom vetre je najväčšou slabinou Dukly. Čiastočne si Marek napravil chuť v poslednej etape, v ktorej takmer celý čas bojoval v trojčlennom úniku a bral víťazstvá na prémiách. Za svoju aktivitu bol na záver vyhlásený za najbojovnejšieho jazdca etapy. Na OS sa však blysol Lukáš Kubiš, ktorý zaskočil na poslednú chvíľu za Martina Mahďara a prakticky po návrate z jednotkového Okolo Rumunska plynule pokračoval na OS. Tam skončil ako najlepší Slovák do 23 rokov pred Matúšom Štočkom, ukázal obrovský talent a chcenie.
Na MS Tybora v elitnom tíme vystriedal Cully. Štartoval aj v časovke aj v pretekoch. V časovke obsadil 46.miesto. Počas pretekov jednotlivcov bojoval od štartu, tlačil sa podľa pokynov do únikov. Extrémne dlhá trať však bola nad jeho sily. Pekné preteky šiel na MS ako prvoročák Lukáš Kubiš, kde ho z druhej skupiny zastavil až pád v závere, no i tak dokončil na 103.mieste. Samo Oros skončil v časovke do 23 rokov na 53.mieste.
Po sezóne si Dukláci tradične predlžujú pretekové obdobie o ďalší mesiac. Na dvojkovom GP Chantal Biya Marek Čanecký zúročil pripravenosť aj v záveroch a obsadil druhé miesto a dve víťazstvá v etapách. Dlho bol v hre jednotkový Tour of Taihu v Číne, no po padnutí tejto alternatívny sa predĺžila sezóna o tisíc pretekových km pre mladíkov Chrena a Kubiša a Haringa, ktorému chýbal pretekový objem o Tour de Senegal. I tu ukázal Ján Andrej Cully svoje časovkárske schopnosti a získal dve prvenstvá v etapách, úplne ako cez kopír tých víťazných v Bulharsku a Srbsku. Veľmi cenné bolo i celkové piate miesto Lukáša Kubiša a 15 UCI bodov pre dvadsaťtrojkárov vzhľadom na kvalifikáciu na MS. Boli to jediné body slovenského dvadsaťtrojkára mimo MSR.
V konečnom zúčtovaní získali pretekári Dukly 9 UCI víťazstiev. Najviac získal Ján Andrej Cully, okrem titul z MSR v časovke, všetky štyri UCI víťazstvá získal po úniku v dvojčlennej skupine, kde si poradil so súperom v závere a jedno po samostatnom úniku.
Okrem cestárskej sezóny Dukláci plnili aj iné ciele. Po zdarných pretekoch MTB Haringa koncom roka 2018 sa jeden z lídrov, a držiteľ bodovacieho dresu na Okolo Slovenska 2018, zameral plne na vyjazdenie OH v MTB. Zažil svoju najlepšiu sezónu, keď dokázal zvíťaziť až 11 krát. Z toho boli 4 víťazstvá v pretekoch UCI 1.kategórie. Celkovo prezimoval na 30.mieste svetového rebríčka UCI, stal sa majstrom Slovenska v cross country, na záver sezóny pri jednom z dvoch cyklokrosových štartov získal na MSR aj striebro v cyklokrose, kde mu len o pár sekúnd ušiel titul. Za zmienku stojí i štvrté miesto z MSR v časovke, kde nastúpil bez časovkárskeho špeciálu, hneď po časovke odletel na bajkovú jednotku do Rumunska, kde zvíťazil, opäť prelet do Trnavy, na štart MSR dorazil len hodinu pred štartom, no i tak odtiahol celé preteky a pomohol Tyborovi k bronzu. Jeho 32.miesto na MS, kde tridsiatku prehral v špurte v závere a priebežná miestenka na OH potvrdila len suverenitu v poli MTB.
„Martin Haring urobil zase medzisezónny progres. Museli sme si však vybrať a OH bolo pre nás prioritou. Je na dobrej ceste a kvalitný výsledok z Tokia bude vyvrcholením jeho kariéry. Museli sme ho však oželieť v cestnej sezóne, čo bol tvrdý zásah, veď predsa v roku 2018 skončil najlepšie na Okolo Slovinska, na Okolo Slovenska mal druhý najcennejší dres. Napokon však absolvoval v závere roka etapáky Okolo Slovenska a Okolo Senegalu, kde sa blysol aj v celodennom úniku a získal druhé miesto v etape, no väčšinou pomáhal ako domestik. Chceli sme tým využiť jeho silu a aj mu zabezpečiť aspoň to minimum, 3000 pretekových km na ceste, aby dokázal budúcu náročnú MTB sezónu s vrcholom na OH absolvovať podobne ako túto, ba aj lepšie, pretože aj v tejto sezóne čerpal z náročného cestného základu v roku 2017,“ zhodnotil bajkovú slovenskú jednotku Martin Fraňo.
Časť mladíčkov sa venovala aj dráhe. Na MSR získali 4 tituly Chren a jeden Kubiš. Bohužial Martin Chren nedokázal spraviť výraznejší výsledok na ME ani na Európskych hrách a nenaplnil potenciál. Lukáš Kubiš dokázal obsadiť 20.miesto na ME U23 a 21. na ME elite v dráhovej cyklistike a len ukázal svoju univerzálnosť.
V sezóne 2019 získala Dukla celkovo 617 UCI bodov na ceste, 9 UCI víťazstiev, celkovo 25 pódiových UCI umiestnení.
Čo sa týka skladby pretekov, štandard od roku 2016, účasť na minimálne štyroch jednotkových podujatiach sa udržal aj v roku 2019. Podstatne narástol počet jednorázových pretekov 1.2.
„Skladba pretekov bola veľmi ovplyvnená Európskymi hrami v Minsku, kde štartovala naša štvorica najlepších. Aj z tohto dôvodu sme museli odmietnut podujatie HC Okolo Slovinska, kde sme mali štartovať, snažili sme sa zaradiť viac jednorázových pretekov ako prípravu na toto podujatie. Ako všetci vieme, kontinentálne tímy nemajú istotu pozvánok, ich účasť na pretekoch je v rukách organizátorov, častokrát tá daná konkrétna sezóna a kolidácie v kalendári nedovolia absolvovať všetko. Kolidácia Okolo Slovenska a Duo Normand, či Okolo Slovinska a EH nám zabránili mať na konte HC čko a jednotku. Posledné roky sa v rámci finančných a iných možností snažíme nejak vyvážene spraviť kalendár tak, aby sa naši pretekári mohli učiť na náročných podujatiach 1. kategórie v konkurencii Pro kontinentálnych celkov. Takisto aby tvorili preteky a bojovali o víťazstvo na dvojkách, ktoré sú pre kontinentálne tímy prioritne určené. No ako som spomínal, veľakrát hrá proti plánom práve tá kolízia termínov. Aj v roku 2020 dochádza k prekrývaniu pretekov, napr. jednotka Okolo Maďarska bola zaradená cez MSR U23 a jednorázovku v Bánovciach a podobne, no nevieme sa tomu vyhnúť a musíme sa len nejako zariadiť. Kalendár kontinentálneho tímu sa tvorí inak a nie je tak ideálny ako istoty World Tour zoskupení, no účasťami aj pretekovými kilometrami patríme v kontinentálnej sfére k tomu najlepšiemu. Každý náš pretekár ma dostatok príležitostí ukázať, čo v ňom je na medzinárodnej scéne na každej úrovni,“ zhodnotil kalendár Martin Fraňo.
„Najviac som spokojný s Haringom, ukázal najlepšiu sezónu slovenského bajkera za posledné roky. Paťo Tybor aj napriek zraneniu získal 168 UCI bodov, čo je najviac v jeho kariére. Ján Andrej Cully a jeho päť víťazstiev v roku 2019 je jednoznačný progres v jeho kratučkej kariére. Z mladých ma veľmi príjemne prekvapil Lukáš Kubiš, ktorý mal na prvoročáka extrémne náročnú a dlhú sezónu, no zvládol ju vzhľadom na vek excelentne a pokiaľ bude v tomto tempe pokračovať, o rok, dva bude v kategórii U23 výrazne miešať karty. Čo je však najdôležitejšie, už od jari sme pretekali oveľa lepšie, dokázali sme preteky tvoriť, dostávať sa do únikov, aj keď nie vždy sa všetko prenieslo do výsledku, v druhej polovici už viac, v tíme, ktorý sa neustále omlaďuje sa preteká inak. Cully ako 23 ročný pretekár ukázal, že vyhrávať sa dá aj iným spôsobom ako v dojazdoch a kopci,“ dodal Martin Fraňo.
Počas odychu po sezóne sme pre fanúšikov pripravili prekvapenie v podobe piesne a videoklipu „My sme Dukla“, ktorý sa stal hitom internetu. A už pred vianocami začali všobecnú prípravu v domácich podmienkach. Šestica Tybor, Čanecký, Cully, Kubiš, Bellan a Varhańovský však už 3. januára odcestovala do španielskej Denie na prvé sústredenie v teple.
Foto: ilustračné, albumy Dukly, Ján Melicher/ jmphoto.sk a Igor Stančík