BANJA LUKA: V ZÁVERE SA UKÁZAL VARHAŇOVSKÝ A MAHĎAR, OSTATNÍ ELIŤÁCI DOPLATILI NA NEDODRŽANIE TAKTIKY

19. apríla 2019   Jakub Varhaňovský, Martin Mahďar

Po marcovom Turecku sa zostava Dukly Banská Bystrica predstavila na prvej tohtoročnej cestnej jednotke v Banja Luke. Počas štyroch dní a takmer 700 km sa o tučnejšie porcie bodov UCI prišlo do Bosny a Hercegoviny pobiť 23 tímov. Na štartovke Dukly sa pod vedením Martina Fraňa postavili Juraj Bellan, Andi Cully, Marek Čanecký, Martin Haring, Martin Mahďar, Patrik Tybor a Jakub Varhaňovský.

 

  1. ETAPA: AŽ PÄŤ NAŠICH CYKLISTOV V TOP 20, JURAJ BELLAN SIEDMY

Hneď na úvod organizátori pripravili najdlhšiu etapu, ktorá mala byť rozhodujúca i pre celkové poradie, keďže po porcii 200 km čakal pretekárov dojazd s osemkilometrovým stúpaním. Polovicu etapy strávila v úniku štvorica, resp. pätica jazdcov, ale nebolo to podstatné pre celkový vývoj. Pred záverečným stúpaním sa unikajúca skupinka spojila s balíkom a začalo sa bojovať odznova, približne 15 km od cieľa. Zrovna vtedy sa na zemi ocitol Ján Andrej Cully. Otrasený, zodratý, ležal dlhšie na zemi. S pomocou Martina Mahďara a obrovskou vôľou sa dokázal vrátiť späť do balíka, z ktorého v náročnom záverečnom stúpaní postupne odpadávali pretekári v menších skupinkách.

V závere zaútočil Novozélandčan Aaron Gate z Evopro Racing, nasledovaný Maďarom Attilom Valterom z CCC Development a Benjaminom Hillom z Ljubljana Gusto. Za nimi nasledovala početnejšia skupinka. Gate si pársekundový náskok udržal až do cieľa a na konto pripísal víťazstvo v kráľovskej etape. V špurtujúcom cca päťdesiatčlennom balíku si jazdci nášho tímu vybudovali veľmi dobré východiskové pozície a až ďalší 4 dokázali finišovať v top 20 poradia etapy. Najvyššie skončil Juraj Bellan na 7. mieste, nasledovaný Marekom Čaneckým s 13., Patrikom Tyborom na 14., Martinom Haringom na 18. a Andim Cullym na 20. mieste. Keďže na podujatí kategórie UCI 2.1 boduje až 25 jazdcov, viacerí Dukláci majú výborné východiskové pozície do ďalších etáp. V súťaži tímov im patrí 3. miesto.

„Etapa bola skrátená z takmer 240 km na 190 km. Prvé dve hodiny sa neustále nastupovalo a priemerka bola 50 km/h… Neskor, keď sa podarilo odísť štyrom ľudom tak sa tempo zmiernilo a čakalo sa na kopec. Pod ním boli pozičné boje, bolo dôležité, aby sme neboli vzadu. Kopec sme začínali spredu a ľudia postupne odpadávali. V závere bol taký kratučký okruh a ostalo nás tam málo, no bolo to neprehľadné a hektické, lebo sa tam miešali aj ľudia o kolo vzadu. Patrik Tybor mi super robiehal špurt. Skončil som do 10. miesta, tak som rád,“ priblížil priebeh Juraj Bellan.

„Máme naozaj dobré východiskové pozície až s päticou chalanov. Vidíme, že aj v ďalších etapách sa bude rozhodovať v závere, a tak bude dôležité pracovať tak, aby v záveroch chalani nestrácali a dokázali svoje úsilie dotiahnuť do zdarného výsledku,“ povedal po etape Martin Fraňo, športový riaditeľ.

2. ETAPA: MAHĎAR VYHRAL RÝCHLOSTNÚ PRÉMIU, BELLAN DESIATY V CELKOVOM PORADÍ

Veľkopiatkových zvlnených 151 kilometrov druhej etapy Banja Luky sa išlo nadoraz. Malé časové rozostupy celkového poradia vyvolávali neustále ataky. Vyše 90 km sa nikomu nepodaril dlhší únik. Na chvíľu sa vzdialila sedemčlenná skupina s Jurajom Bellanom, no pelotón jej nedovolil vzdialiť sa na dlhší čas. Až pred druhou rýchlostnou prémiou si nastúpil Martin Mahďar a prémiu vyhral. S trojicou ďalších sa ešte pokúsil zabojovať o vrchársky dres, no pred stúpaním na kopec Lopare ich došiel balík. Záver bol hektický a pád striedal pád. Do zrýchľujúceho tempa balíka sa organizátorom nepodarilo ustrážiť divákov, ktorí vbehli do cesty a spôsobili ďalšie kolízie. Do cieľa sa špurtovalo a víťazstvo si na konto pripísal Holanďan Wouter Wippert, ktorý mal koncom minulého roku veľkú snahu bať členom nášho tímu. Z našich jazdcov si pozície v top 25 ustrážili Juraj Bellan s 10. miestom, Marek Čanecký so 14. a Patrik Tybor so 16. miestom. V hre o body UCI je aj Andi Cully s aktuálne 32. priečkou, no rovnakým časom ako majú Čanecký s Tyborom.

„Dnes bolo veľa pokusov o únik, prvých 90 km sa len útočilo, a tak tempo bolo celý ten čas veľmi vysoké. Skúsil som to najprv sám, zobral rýchlostnú prémiu a počkal ešte troch odídených jazdcov. No nikto nemal veľký záujem ťahať. Dúfal som, žeby nám to mohlo vyjsť po vrchársku prémiu, kde som chcel zabojovať o dres, no nestalo sa tak. Balík nás došiel na začiatku stúpania,“ priblížil priebeh Martin Mahďar.

3. ETAPA: BELLAN SI POLEPŠIL, ČANECKÝ A TYBOR STÁLE V HRE O BODY UCI

Dnešná 174 kilometrov dlhá rovinatá etapa pretekov v Banja Luke sa niesla v priemerke atakujúcej 46 km/ hodinu. Najmä prvá časť etapy bola rýchla a nervózna. Na chvíľu sa v úniku podarilo odísť Martinovi Mahďarovi a Patrikovi Tyborovi. Najmä Mahďar mal silnú motiváciu, keďže ešte pred etapou mal šancu na dres. Aktivita tejto skupiny sa však balíku nepozdávala a zišli ich náskok. A tak sa v závere opäť schyľovalo k hromadnému špurtu. Záverečných 5 km sa išlo na kľukatých úzkych cestách. Tempo udával duklácky vláčik, na čele s Andim Cullym a Martinom Mahďarom. Tí sa bezpečne snažili dopredu dostať našich lídrov.

Víťazstvo v etape si opäť na konto pripísal Wouter Wippert (EvoPro Racing) a na čele celkového poradia si miesto so sedem sekundovým náskokom drží jeho tímový kolega Aaron Gate. Juraj Bellan preťal cieľovú pásku na 20. mieste a v celkovom poradí sa posunul o priečku vyššie, na 9. miesto. Aj po 3. etape na UCI bodoch stále zostávajú Marek Čanecký na 15. a Patrik Tybor na 20. mieste. V hodnotení tímov patrí Dukle štvrté z 23 miest.

„Po štarte sa opäť tvorili úniky. Kde sa ocitli Mahďo a Sajfa. Niektorým tímom sa to nepáčilo a zišli to. Neskôr odišli traja jazci, ktorí putovali kukuricou a v balíku sa začalo chillovať. Posledných 30 km sa už začali boje o pozíciu a jazdili sme kompaktne spolu. Mahďo išiel špicu 10 km pred cielom, kde nás dostal na úplne čelo a neskôr ho vystriedal terminátor Andi a posledných 5 km už bola hlava-nehlava pravá-ľavá, úzka cesta, štrk… Skončil som dvadsiaty. Celkovo som zatiaľ deviaty,“ opísal priebeh etapy Juraj Bellan.

4. ETAPA: V ZÁVERE SA UKÁZALI VARHAŇOVSKÝ A MAHĎAR, OSTATNÍ ELIŤÁCI DOPLATILI NA PODCENENIE DOHODNUTEJ TAKTIKY

Do štvrtej etapy nastúpila Dukla s 31 bodmi UCI „na tanieri“ a s dohodnutou taktikou udržať, prípadne sa pokúsiť ešte vylepšiť výborné rozohratú partiu. Šanca na posun hore pre všetkých našich papierovo bodujúcich jazdcov bola vysoká, a tak pokyny riaditeľa do etapy boli jasné. Držať sa vpredu, keďže cesta sa znova kľukatila a spomaľovala vzadu jazdiacich ľudí a strážiť úniky. 181 km dnes totálne zamiešalo kartami celkového poradia. V pretekoch zvíťazil Slovinec Marko Kump (Adria Mobil) a do čela celkového poradia sa dostal Poliak Pawel Franczak (Voster), ktorý zo žltého dresu vyzliekol Aarona Gatea.

Z našich cyklistov dnes veľmi dobrú prácu odviedli Jakub Varhaňovský a Martin Mahďar, ktorí si včas uvedomili čierne scenáre možného vývoja a natlačili sa pred rozhodujúcou prémiou dopredu. Žiaľ, absolútne školácke chyby urobili naši lídri a podcenením situácie pripravili seba i tím o fantasticky rozohratú hru o celkové poradie na jednotkových pretekoch. So štvorminútovou stratou na víťaza preťali cieľovú pásku Čanecký s Tyborom. Zo záverečných okruhov bola pre veľké časové manko stiahnutá tretia skupina, v ktorej jazdili Bellan s Cullym.

„Dnes to bol pre mňa nečakaný priebeh pretekov. Na 40-tom kilometri na vrchárskej prémii sa rozdelil balík na dve časti a neskôr až na tri. V prvej 55 člennej skupine sme ostali len Mahďo a ja. Adria, Voster a pár dalších tímov zistilo, že žlťak zaostal a tak to neskutočne nakopli. Viac ako 40 km sa išla stále lajna o rýchlosti 60km/h. Nakoľko som po chorobe a v nie dobrej výkonnosti, bolo to pre mňa veľmi ťažké. Vybudovali sme si náskok okolo 3 minút, ktorý sme si držali až do cieľa na cieľové okruhy. V závere sa Mahďo snažil na 2 kilometroch do cieľa ujsť, ale došli ho 800 m pred páskou. Ja som sa snažil zašpurtovať, ale stačilo to len na 19. flek. S ohľadom na momentálnu výkonnosť som rád, ale so špurtom spokojný až tak nie som,“ priblížil dnešný priebeh Jakub Varhaňovský.

Jeho a Mahďarovu snahu ocenil aj Martin Fraňo, športový riaditeľ. Na výkon ostatných sa dnes veľmi ťažko hľadali slová: „Dnešný deň ukázal, že aj malá nepozornosť a ľahostajnosť rozhodne celý etapák. Tak ako my to nemal rozohraté žiadny iný tím. V nájazde na malú horskú prémiu sme boli v úzkej cestičke vzadu a pelotón sa rozdelil na tri skupiny. Kým boli rozostupy malé, nereagovali sme promptne ani okamžite. Stále sme sa spoliehali, že to vyrieši ktosi za nás. A stratili sme absolútne všetko. Ešte ráno sme mali 31 bodov UCI doslova na tanieri a večer nám už ostali iba oči pre plač. Lídri dnes absolútne nezvládli svoju úlohu. Doplácame neustále na tie isté chyby. Jazda vzadu, laxne, bez kontroly situácie na špici v zlomových momentoch. Tento rok sme začali pretekať inak a hneď to bolo vidieť na výsledkoch. Teraz po troch zdarných dňoch na Banja Luke sa opäť všetci učičíkali a stratili úplne všetko. Prize money, body, Bellan aj šancu na životný výsledok. Len svojou nerozvážnosťou, laxnosťou a absolútne amatérskou neporoznosťou. To, že nezachytí rozhodujúci moment jeden, sa dá pochopiť. Ale že nikto z našej štvorice v poradí, to je hanba. Varhaňovský s Mahďarom napriek tomu, že nemajú optimálnu formu, dnes ukázali suverénne najväčšiu bojovnosť a chcenie. Škoda, že už dni predtým podriadili najmä výsledku tímu. Som hlboko sklamaný. Tak fantasticky rozohraté preteky takto pokaziť a nie výkonom, na to mi dochádzajú slová.“

Výsledky

Foto: album Dukly