ČASOVKA PRE DUKLU S TROMA MEDAILAMI A HRÔZOSTRAŠNÝM PÁDOM BELLANA

Organizátori spoločného šampionátu Čechov a Slovákov v moravskom Hodoníne pripravili pre cyklistov doslova brutálnu časovku, ktorej štart prebiehal síce na českej strane, no väčšina viedla slovenskými cestičkami. Po úvodnej rovine nasledovali náročné strmé stúpania a klesania. Dĺžka viac ako päťdesiat kilometrov v úmornej horúčave 35st. C preukázala nielen fyzickú a technickú pripravenosť, no predovšetkým morálku a odolnosť pretekárov.

Najlepšie z našich pretekárov si v časovke tradične počínal Maroš Kováč. Od štartu šiel výborne a na obrátke dostihol pretekára Tinkoffu Michaela Kolářa štartujúceho minútu pred ním i svojho oddielového kolegu Patrika Tybora, ktorý sa po krátkej, no intenzívnej viróze sprevádzanej vysokými teplotami z predchádzajúcich dní výrazne trápil. V druhej polovici trate to bol súboj na diaľku medzi Kováčom a ďalším Banskobystričanom v drese rakúskeho Amplatz Čaneckým, ktorý sa napokon stal majstrom SR v časovke pre rok 2016. Maroš Kováč skočil druhý a pripísal si 25 UCI bodov.

„Od štartu som to asi trochu prepálil. Motivovalo ma, že som sťahoval Miša Kolářa. Ten záver už bol fakt na morálku, došla mi voda, chytali ma kŕče, nedokázal som tempo vo veľkom teple v závere vystupňovať. Škoda, titul z časovky je snáď jediný, ktorý mi chýba. Už som bol eliťáckym majstrom SR v pretekoch jednotlivcov, MTB i cyklokrose. Časovka by ma potešila v závere kariéry, no je to šport“ skonštatoval vicemajster Slovenska Maroš Kováč.

Fantastický výkon od štartu podával mladučký Juraj Bellan. Dobiehal jedného súpera za druhým, a zhruba na méte 15km pred cieľom sa pohyboval na priebežnej 5.pozícii, ktorá by mu zaručovala titul majstra SR do 23 rokov. Bohužiaľ zariskoval, nevybral prudkú zákrutu a vo veľkej rýchlosti preletel cez zvodidlá. Všetkým ambíciám bol v okamžiku koniec a Juraj musel byť ošetrený. Túto situáciu využil pretekár izraelského tímu Cycling Academy Ľuboš Malovec a získal dres pre najlepšieho pretekára do 23rokov. No na ďalších stupňoch víťazov medzi mladíkmi už stáli pretekári Dukly v poradí Juraj Lajcha a Tomáš Harag.

„Maroš šiel v úvode výborne. S Čaneckým zvádzal súboj o titul. V závere však už nedokázal zrýchľovať a skončil druhý. Je to smola. Ešte väčšia smola je Bellanov pád. Juro šiel jednu zo svojich životných časoviek a do cieľa zostával posledný najľahší úsek trate v miernom zjazde a rovinke bez vážnejších prekážok. V poslednej z prudkých zákrut nezvládol vo vysokej rýchlosti riadenie a vyšiel smolne z trate priamo cez železné zábrany. Bol naozaj silne motivovaný, šiel si za titulom do 23 rokov, správne svoju rýchlosť neodhadol. Bohužiaľ aj takáto krutá vie byť cyklistika. V každom prípade Juro ukazuje, že je to jeho životná sezóna. Rovnako ako Bellan ma príjemne prekvapila dvojica Harag a Lajcha. Obaja si vstúpili do svedomia, výrazne schudli, dodržiavali pevný plán a pritvrdili v príprave a okamžite je to vidieť aj na výsledku. Rovnako výborne šiel Jozef Palčák. Bez časovkárskeho špeciálu dokázal po takmer dvojmesačnom výpadku spôsobenom zápalom mozgových blán obsadiť v ťažkej kopcovitej časovke šieste miesto a pripísať si 5 UCI bodov. Celkový sumár 33 UCI bodov (25 Kováč, 5.Palčák, po jednom Harag, Mahďar a Lajcha) je fajn, škoda toho pádu Bellana, mohla to byť aj tučnejšia porcia. Po náročnej časovke príde na rad regenerácia a ultraťažké preteky jednotlivcov v Kyjove v nedeľu s netradičným štartom o 8,00“ zhodnotil náročnú časovku športový riaditeľ Martin Fraňo.