CELKOVÉ PORADIE PRETEKOV V BÁNOVCIACH OVLÁDLI CYKLISTI DUKLY

Po trnavskom úvode sezóny pokračovala najvyššia domáca súťaž v cestnej cyklistike v okolí Bánoviec nad Bebravou. Na trojdňových pretekoch Trenčianskym regiónom sa najlepšie darilo domácej kontinentálnej zostave Dukla Banská Bystrica. I keď v etapách nám víťazstvo ušlo, ovládli sme pódium časovky, celkové poradie i bodovaciu a tímovú súťaž.

Preteky pod taktovkou Janky Buchelovej pritiahli početné zostavy domácich i zahraničných klubov, vrátane dvoch domácich kontinentálnych celkov a juniorských zostáv. Karty celkového poradia rozdelila úvodná časovka do vrchu, v ktorej najlepšiu formu predviedla trojica našich cyklistov – Dominik Dunár, Samuel Kováč a Samuel Tuka.

Druhá etapa pretekov kopírovala známu trať zo spoločného šampionátu v cestnej cyklistike z roku 2021. S osem sekundovým náskokom zvíťazil Michal Rotter (Favorit Brno), jeho tímový kolega Štěpán Široký vyhral špurt balíka. Ako tretí preťal cieľovú pásku Simon Nagy (Dukla Banská Bystrica). Prémie a bonifikačné sekundy z cieľa kúsok pomenili celkové poradie, ale prvé dve miesta stále patrili našim chalanom. Do čela priebežného poradia sa dostal Samuel Kováč, ktorý zároveň viedol i bodovaciu súťaž. Dominik Dunár sa posunul na druhé miesto GC a dostal sa do čela vrchárskej súťaže. Najlepším juniorom zostával i naďalej maďarský pretekár Zsombor Takács.

V nedeľu čakala na jazdcov výživná porcia výškových metrov, vedúca z Bánoviec nad Bebravou a obec Zlatníky. I napriek profilu   v cieli finišoval veľký balík, z ktorého najrýchlejšie nohy v závere a prehľad o cieli mal maďarský pretekár Zsombor Takács. Vďaka bonifikáciám sa potom dostal i na 3. priečku celkového poradia. Ako druhý preťal v etape cieľovú pásku Štěpán Široký, tretí finišoval Simon Nagy. Ten sa vďaka n na prémiách dostal i do čela bodovacej súťaže a získal červený dres.

Mladíci Dukly si postrážili celkové poradie – žltý dres lídra si odnáša Samuel Kováč. Dominik Dunár obsadil 2. miesto, čo sa im v predchádzajúcich ročníkoch nepodarilo. A ovládli aj tímovú súťaž. Z vrchárskeho dresu sa radoval Michal Rotter Favorit Brno.

„Preteky vnímam veľmi pozitívne. Páčila sa mi tímová spolupráca, chalani ťahali v snahe ovládnuť každú súťaž. Škoda ušlých bodov vo vrchárskej súťaži, ale celkový výsledok je dôležitejší. Veľmi pekný výkon podali i všetci prvoročáci, rovnako i ostatní. Ak budú takto spolupracovať, je predpoklad výsledkov i v ďalších pretekoch,“ zhodnotil výkony pretekárov Maroš Kováč.
„Vždy sa máme čo učiť a tento víkend sme sa veľa naučili. Aj to, že spolu sme silnejší oveľa viac, ako sa môže zdať. Veľmi pekný, kvalitný a poučný víkend,“ doplnil jeho slová Martin Fraňo.
Foto: Soňa Niková