ČESKÁ KLASIKA KYJOV V RÉŽII BANSKOBYSTRICKEJ DUKLY

K fantastickému výkonu Petra Sagana na monumentálnej klasike Paríž-Roubaix dnes pridali svojou aktivitou i jazdci nášho kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica. V rámci prípravy na nastávajúce podujatia kategórií UCI využívajú každú príležitosť na pretekové kilometre, medzi inými aj kvalitne obsadený český pohár. Tentokrát bola na programe „kyjovská klasika“, s ťažkými a veľmi selektívnymi kopcami. Dnes to boli práve naši cyklisti, kto režíroval celý priebeh podujatia. A vyšli z toho s parádnym 2. miestom a víťazstvom na horskej prémii pre Mareka Čaneckého, 4. miestom pre Andiho Cullyho, 6. pre Patrika Tybora a 11. pre Juraja Bellana.

Po úvodnom kole českej extraligy Brno-Bíteš, kde Cully obsadil ôsme miesto, sa tím pretekárov Dukly predstavil na druhom kole českého pohára v Kyjove. Na takmer totožnej, veľmi ťažkej a selektívnej trati sa v nedávnej minulosti konali spoločné Majstrovstvá SR a ČR. Keďže pravidlá českého pohára dovoľujú zahraničným kontinentálnym tímom sa pretekov zúčastňovať len v šestici, Dukla nastúpila v zložení Tybor, Čanecký, Cully, Bellan, Mahďar a Vlčák.

Od štartu jazdili pretekári Dukly veľmi aktívne. V prvom väčšom úniku sa ocitol Mahďar. Keď bola jeho skupinka dostihnutá, začínalo sa odznova. Vpredu sa vyformovala jedenástka, kde mala Dukla až trojnásobné zastúpenie v trojici Cully, Čanecký, Tybor. Aj keď sa z pelotónu pokúšali skupinky dostihnúť vedúcu skupinku, nepodarilo sa im to. Záverečná selekcia vytriedila špicu na šesticu Cully, Tybor, Čanecký, Poliak Piaskowy (Hurom), Rakušan Poll (WSA) a jediný český zástupca, z trnavského slovenského pohára známy Bittner (Forman). V záverečnom kopci zaútočila dvojička Piaskowy a Cully. Neskôr sa však skupinka spojila a záver bol hektický. V záverečných metroch skúsil nastúpiť Čanecký, no Poliak dobre kontroloval preteky a Mareka v závere prešpurtoval a zvíťazil. Na druhom mieste skončil Marek Čanecký, tretí Poll z Rakúska, štvrté miesto si pripísal Ján Andrej Cully, piaty Bittner preskočil šiesteho Patrika Tybora.  V špurte zbytku pelotónu obsadil Juraj Bellan druhé miesto, keď v špurte nestačil na Adama Ťoupalíka a obsadil jedenáste miesto. V hlavnej skupine došiel i Mahďar na 37. a Vlčák na 55.mieste. Tím Dukly režíroval celé preteky, do posledných chvíľ bojoval o víťazstvo a druhým, štvrtým, šiestym a jedenástym miestom ukázal svoju silu jednoznačným víťazstvom v tímovej súťaži, ktoré však v celkovom hodnotení Českého pohára nie je pripísané, keď dlhodobo bodujú len české tímy. Jedinú horskú prémiu pretekov získal rovnako Marek Čanecký. Zlepšený tímový výkon prináša i zlepšené výsledky. Budúci týždeň sa sedmička Dukly predstaví na 4etapových pretekoch UCI 2.1 kategórie Belehrad-Banja Luka.

“Taktika bola jasná, v každej skupine čo pôjde od štartu musíme niekoho mať.  Od štartu sme všetci jazdili aktivne. V druhom kole sa spravila menšia selekcia na vetre, kde som poodišiel ja so Sajfom a neskôr nas došiel Cully s ostatnými. Všetci v skupine striedali a hneď sme získali náskok 2 minúty na balík. V 4 kole sme sa dohodli na vrchársku prémiu, kde som vyhral . Kolo do cieľa sa začalo nastupovať a útočiť v čelnej skupine . V nástupoch sme sa striedali a snažili sme sa mať všetky útoky pod kontrolou. Tesne pred cieľom sme sa dohodli, že ja pôjdem do záveru a Cully so Sajfom budú útočiť. Do cieľového kopca už išiel kazdý  čo to dalo.  Bolo vidieť , že každý už má len jeden náboj. Tesne pred páskou som ešte zaútočil,  čo Poliak vyhákoval a dal mi hned potom kontranástup a to ma stálo víťazstvo. Išli sme dnes na prvé miesto a spravili sme preto všetko. Škoda, že to nevyšlo,  nabudúce snáď áno,“ povedal po príchode do cieľa Marek Čanecký.

“ Keby nám pred štartom niekto povedal, že budeme úradovať v závere v presile a bojovať o víťazstvo, veľmi by som tomu neveril. No naozaj selektívny okruh ukázal, že na to výkonnostne máme, boli sme pri všetkom podstatnom. V závere nás Poliak skôr okabátil. Bolo skôr načim ho lámať skôr pred cieľom, pomaličky hlodať a načínať. Preteky splnili pred sériou dôležitých UCI pretekov všetko podstatné v rámci prípravy, pretekanie bolo fajn, umiestnenia v podstate tiež, chýbalo tomu už len to víťazstvo ako čerešnička na torte. Začali sme inak pretekať už o úvodu sezóny, to je fajn. Tie víťazstvá prídu, keď sa zlepší zohratosť v tom úplnom závere,“ priblížil aktivitu tímu Maroš Kováč, ktorý dnes plnil funkciu športového riaditeľa.

Foto: roadcycling.cz, J. Vaishar

výsledky