CULLY OBHÁJIL TITUL MAJSTRA SR V ČASOVKE, HARING SO STRIEBORNOU MEDAILOU

Náš pretekár Ján Andrej Cully obhájil titul majstra SR v časovke jednotlivcov. Na vrcholnom podujatí domácej sezóny, ktoré tento rok píše priebeh v Mladej Boleslavy v Čechách, predviedol vo štvrtok 20.8.2020 medzi Slovákmi jednoznačne najlepší výkon a do zbierky medailí si pridáva druhý zlatý kov v tejto disciplíne. Štyridsať kilometrovú zvlnenú trať prešiel v čase 49:32 min. Do Dukly putuje i strieborná medaila, ktorú vybojoval Martin Haring. Tesne pod pódiom skončil Marek Čanecký a do top 5 sa zmestil ešte aj Lukáš Kubiš.

„Rozdelený“ spoločný šampionát SR a ČR v cestnej cyklistike pokračuje tento týždeň v Mladej Boleslavy podujatím pre pretekárov mužov a žien elite a junioriek. Po prvýkrát v histórii boli časovky mužov elite spojené s tými dvadsaťtrojkárkymi, a tak sa na štarte predstavila i deviatka našich jazdcov. Tesne pred majstrovstavami v Bánovciach, ktoré sa uskutočnili týždeň pred šampionátom v Mladej Boleslavy, dorazili priamo z Meridy štyri úplne nové časovkárskej stroje. Špičkový materiál, aký tento rok predstaví na Tour de France i tím Bahrain-McLaren, sedlali traja elite jazdci Cully, Čanecký, Tybor a jednu mladý Kubiš.

Porciu 40 km vo zvlnenom teréne najlepšie zvládol Ján Andrej Cully. Na čelo priebežnej výsledkovej listiny sa dostal už po prvom medzičase na 10.kilometri a potom svoj náskok už len zväčšoval. Striebornú medailu vybojoval Martin Haring, ktorý pred 5 dňami získal titul majstra SR v horskom maratóne. Jeho forma je v tejto sezóne vynikajúca. Len o 8 sekúnd ušla bronzová medaila Marekovi Čaneckému, ktorého na štvrté miesto odsunul Ronald Kuba. Do top 5 sa zmestil ešte Lukáš Kubiš, ktorý sa na dvadsaťtrojkárskom šampionáte pripravil o medailu „hrou“ so sedlom pár hodín pred štartom.

 

 

„Veľmi si vážim tento titul. Snažil som sa na dnešný deň pripraviť. Opäť som šiel do prípravy s väčším množstvom skúseností. Vedel som, čo mi vyhovuje a čo menej. Som rád, že to vyšlo. Pokúsim sa zabojovať na ME. Preto v sobotu neštartujem, čo ma, samozrejme, mrzí. Budeme chcieť zabojovať o medailu,“ povedal po dojazde víťaz titulu majstra SR Ján Andrej Cully.

  

„Šiel som asi prvý raz na MSR na špeciáli. Veľa na ňom netrénujem, lebo nestíham. Striedam odvetvia a na UCI pretekoch sa okrem prológov časovka takmer nikde nejazdí. Čiže takéto dlhé absolvujem len raz za rok. Vyhral Andy, čo sme čakali, viac sa začal zameriavať na túto disciplínu. Takže on dosť odskočil. Potom sme tam boli vyrovnaní, takže asi rozhodli detaily,“ povedal k zisku ďalšieho cenného kovu Martin Haring. V sobotu cítime šancu. Máme oproti súperom početnú výhodu a budeme sa snažiť útočiť. Určite chceme získať medailu a potrápiť ľudí z Bory, ale aj ostatných z ďalších tímov,“ dováva Haring.
Foto: Ján Melicher

„Vo svojej podstate ma nikto z našich neprekvapil. Forma, výkonnosť a pripravenosť zhruba zodpovedali výsledkom. Andy sa v poslednom čase veľmi zameriaval na časovkársky tréning, vynechal aj posledné preteky v Rumunsku, aby sa pripravil na tento dvojblok MSR a ME. Má úplne nový špeciál Bahrain-Merida, menili sme mu posed. Jednoducho sa na to teraz zameral. V sobotu nám bude, samozrejme, chýbať.

Hary prvý raz v živote nastúpil na časovkárskom špeciáli, ktorý ako biker nemal a dosť ho aj odmietal. Vôbec s ním nie je zžitý. Ale výkonnosť má výbornú. Tento rok získal v MTB už tri tituly. Takže žiadne prekvapenie.

Sklamaný som, že Marek sa ako trojnásobný šampión zlomil v momente, keď ho na trati predbehol Andy. To tretie miesto určite malo byť jeho. Rovnako sa úplne zlomil Patrik, ktorý videl, že mu odišiel Haring a v polovici trate ho predbehli Marek aj Andy, takže mu bolo jasné, že medaila je pasé a záver vypustil.

Som rád, že Lukáš vrátil Orosovi porážku spred týždňa. Robím s ním druhý rok a myslím si, že je to v súčasnosti náš najlepší dvadsať trojkár. V časovke pred týždňom mal veľkú smolu, ale teraz ukázal, kde patrí. Smola, že sa preto nekvalifikoval na ME v časovke. Ale na druhej strane ho tu budeme mať v sobotu, takže to je fajn.

Podotkol by som, že pre všetkých mladých chalanov zo Slovenska je veľkou výhodou, že mohli odjazdiť obe majstrovské časovky, lebo vôbec s takýmito dlhými nemajú skúsenosti. Tento model s možnosťou dvojnásobného štartu pre U23 je skvelý.

V sobotu by to vzhľadom na náročnosť okruhu mali byť celkom spravodlivé preteky na výkon. Určite sa nebude len čakať na špurt. Bude sa jazdiť v silnom pelotóne s Čechmi a ponúka to zaujímavé taktické varianty. Budeme jazdiť aj s U23. Nebudeme si klamať, že pre nás je veľkou výhodou neúčasť Petra Sagana, lebo s ním tu naozaj nemôže pretekať nikto. Po dlhých rokoch bude bez neho majstrák iný. Ako bude vyzerať, uvidíme,“ zhotnotil časovku Martin Fraňo, športový riaditeľ.