BANJA LUKA: TYBOR, ČANECKÝ A KUBIŠ AJ S BODMI UCI, DUKLA 3.MIESTO V TÍMOCH

V Srbsku a Bosne a Hercegovine odštartovali etapové preteky kategórie UCI 2.1 BELEHRAD/ BANJA LUKA. Na boje o lukratívnu porciu bodov UCI dostalo pozvánku 25 celkov. V drese Dukly sa predstavila zostava v zložení Ján Andrej Cully, Marek Čanecký, Adam Foltán, Martin Chren, Lukáš Kubiš, Patrik Tybor a Tobias Vančo. O cenné body sa bojuje počas štyroch etáp (22.-25.4.2021) v celkovej dĺžke 505 kilometrov. Až traja naši cyklisti sa dostali do bodovanej top dvadsať päťky celkového poradia. Patrik Tybor na 16., Marek Čanecký na 22. a Lukáš Kubiš na 23.mieste. V tímovej klasifikácii obsadila Dukla 3. priečku. Dobre našliapnuté výsledky zároveň zmarila v posledných 2 km záverečnej etapy obrovská „smola.“

Prvá etapa bola pomerne krátka, no veľmi intenzívna. Na 96 kilometroch sa jazdci valili priemerkou vyše 51 km/ hodinu. V konkurencii 25 tímov odštartovali naši chalani so sľubnou vyhliadkou bodov UCI. Aktívne pracovali už počas etapy. Boli viditeľní v únikoch, Adam Foltán bodoval na rýchlostnej prémii. Záver na mestských okruhoch bol i vďaka tej rýchlosti nervózny, a tak sa padalo. Z našich chalanov bude pár odrenín písať príbeh na koži Martina Chrena, nič vážne to však nie je.

Víťazom etapy sa stal Nemec Justin Wolf, ktorému sa podarilo odísť balíku v uličkách cieľového mesta a pripísať si náskok 10 sekúnd pred pelotónom. V hromadnom špurte v závere finišovali v top 20 naši dvaja nováčikovia – Tobias Vančo (15.) a Adam Foltán (17.). Táto bojovnosť im dala dobrú štartovaciu pozíciu i v celkovom poradí. Rovnako sú v hre i v súťaži o biely dres, ktorú zahájili 2.a 3.miestom. Keďže najlepší pretekár do 23 rokov v etape Mika Heming vedie aj súťaž na šprintérskych prémiách, biely dres do druhej etapy ponesie práve náš Tobias Vančo.

Spolu s nimi sa na čele pohyboval i Lukáš Kubiš, no po malej kolízii musel kúsok zvoľniť tempo, a tak cieľovú pásku peťal síce v čase balíka, no až v šiestej desiatke. V súťaži tímov sme po prvej etape na 8. pozícii.

„Dnes sme mali na programe úvodnú etapu UCI 2.1 pretekov. Etapa bola pomerne krátka a rovinatá, s dojazdom na okruhoch v meste. Chalani opäť odviedli skvelú prácu. V každom úniku sme mali zastúpenie a bojovali sme aj na prémiách. Adam vybojoval tretie miesto na jednej šprintérskej prémii. V závere sa podarilo odísť len jednému pretekárovi, ktorého sme už na okruhoch v meste nestihli dobehnúť a prišiel desať sekúnd pred balíkom. Na okruhoch to bolo veľmi chaotické. Bolo tam niekoľko pádov, ktorým sme sa skoro všetci vyhli. Spadol len Maťo Chren. Na posledných troch kilometroch do cieľa sme boli stále vpredu v zostave Ja, Lukáš a Adam. Snažil som sa vytvoriť dobrú pozíciu pre Lukáša a Adama. Nanešťastie do Lukáša niekto zozadu narazil, tým stratil pozíciu a ostali sme vpredu už len ja s Adamom. Z práce na posledných troch kilometroch som bol dosť zničený a už mi neostalo moc síl na poriadny šprint. Vzniklo z toho 15. miesto na páske. Adam došiel hneď za mnou na 17. mieste. Nie je to ideálny výsledok, ale máme pred sebou ďalšie etapy, v ktorých pôjdeme bojovať o lepší výsledok,“ priblížil priebeh etapy Tobias Vančo.

2. ETAPA: NA ČELO BODOVACEJ SÚŤAŽE SA DOSTAL ADAM FOLTÁN

Dnes bola na programe opäť krátka etapa, s dvoma rýchlostnými a jednou horskou prémiou. Chalani boli aktívni takmer v každom úniku. Adam Foltán bol aktívny na rýchlostných prémiách, vďaka čomu sa dostal do čela bodovacej súťaže a zajtra oblečie červený dres lídra. V celkovom poradí mu patrí priebežné 18.miesto. Lukáš Kubiš finišoval v 10 etapy. Tobias Vančo udržal bodované 15.miesto celkového poradia, Foltán priebežne 18. V etape zvíťazil Poliak Patryk Stosz z Vostru, žltý dres udržal víťaz včerajšej etapy Justin Wolf z Bike Aid.

„Folty má formu, čo predvádzal na rýchlostných prémiách. Škoda, že mu to v cieľovom špurte prekazili technické problémy. Smoliar dňa opäť Martin Chren. Na cieľových okruhoch mal pád, našťastie on je v poriadku, ale rám je na odpis. Folty zaslúžene dres špurtéra,“ povedal po príjazde do cieľa Maroš Kováš, športový riaditeľ.

„Dnešná etapa bola o niečo pokojnejšia oproti včerajšku. Chalani boli opäť aktívni a skákali do nástupov. Najlepšie vyzeral Čaňov únik, kde vyzeralo, že to odíde, no napokon z toho nebolo nič a asi po sedemdesiatich kilometroch odišli dvaja. Zišli sme to dvadsať pred cieľom. Išlo sa mi dobre, a tak som chcel z toho vyťažiť čo najviac. Na cieľových okruhoch sme jazdili spolu vpredu. Všetky tie okruhy bola poriadná strkanica, ale napokon aspoň desiate miesto. Škoda, mohlo to byť lepšie,“ priblížil priebeh dnešného dňa Lukáš Kubiš.

3. ETAPA: FOLTÁN I NAĎALEJ V DESE LÍDRA BODOVACEJ SÚŤAŽE, KUBIŠ NAJLEPŠÍ JAZDEC DO 23 ROKOV

124 kilometrov dlhá tretia etapa niesla prívlastok kráľovská. Od začiatku ju sprevádzali mnohé ataky, do cieľa však prišla väčšína balíka pohromade. I tak riadne zamiešala kartami celkového poradia v prvej dvadsať päťke.

Adam Foltán udržal červený dres lídra bodovacej súťaže. Jeho aktivita v úvode ho však odsunula z bodovaných miest GC. Lukáš Kubiš dnešným etapovým finišom na 7.mieste poskočil o 21 čísiel priebežného poradia na 11.priečku a zároveň vybojoval biely dres najlepšieho mladého jazdca do 23 rokov. Rovnako výrazne si v priebežnom poradí polepšil aj Patrik Tybor, ktorý sa finišom na 11.mieste v etape posunul do bodovanej dvadsať päťky.

Víťazstvo v etape získal Rakúšan Daniel Aurer (WSA KT Graz), žltý dres si udržal Nemec Justin Wolf (Bike Aid).

A takto dnešný priebeh opísal Lukáš Kubiš: „Dnešná etapa bola s prívlastkom kráľovská, keďže sa išlo cez dva kopce s dojazdom na tom druhom. Stále sa nastupovalo až napokon odišli dvaja a za nimi ešte štyria, spojili sa a pokračovali v šestke. Mali až dve minúty, ale napokon sa to zišlo. V prvom kopci to nakopili CSF a v predu sme ostali asi pätnásti, no neskôr nás došli viacerí. Cieľový kopec sa išiel dosť ostro, ale cítil som skvelé nohy. V závere som príliš čakal a bolo to siedme miesto. Zajtra nás čaká posledná etapa, tak dúfajme, že to všetko minimálne udržíme. Folty samozrejme aj zajtra v červenom.“

4. ETAPA: TYBOR, ČANECKÝ A KUBIŠ AJ S BODMI UCI, DUKLA V TOP 3 TÍMOVEJ KLASIFIKÁCIE

Štvrtá etapa bola od začiatku nervózna, na čo doplatili mnohí jazdci. A najmä v závere nastalo preskupovanie v celkovom poradí.  Výborne našliapnutý scenár našich cyklistov z predošlých dní dní zmarili v posledných kilometroch záverečnej etapy kolízia a technické problémy. Hoci vo výsledkoch mali viacerí naši cyklisti rovnaký čas ako víťaz, keďže sa kolízia stala už v ochrannej zóne, Lukáša Kubiša to zosadilo z top 10 GC na chvost bodovanej dvadsať päťky, a tiež odsunulo na 2.miesto v boji o biely dres. Defekt 500 m pred páskou ubral pár miest Patrikovi Tyborovi. O dres prišiel na záverečnej prémii aj Adam Foltán. Malou odmenou za nasadenie a celkovú prácu bolo 3.miesto v tímovej klasifikácii a umiestnenie troch jazdcov na bodovaných miestach celkového poradia.

„Čo na to povedať. Mali sme našliapnuté na veľký výsledok jednotkového podujatia, zostali nám oči pre plač. Opakujúce sa chyby ich pripravili o skvelý výsledok a priniesli kopu zničeného materiálu za tisíce eur. Dosiahnuté výsledky sú len malou náplasťou za vynaloženú snahu, ktorú chalani preukázali v etapách. Nemožno im vytknúť individuálnu bojovnosť, išli do toho naozaj naplno, zároveň veľmi dobre fungovali aj ako tím. Veď v tímovej klasifikácii nás predbehli len dva talianske tímy, prokontinentálny Androni Giocattoli a EvoPro. I taký nevyspytateľný je šport. A obzvlášť cyklistika, najmä etapová cyklistika vie byť hrozne nespravodlivá. Za malú chybu platíte strašne veľa. S tým, čo bolo však už nenarobíme nič. Dôležité je poučiť sa, ísť dopredu a vyhnúť sa chybám. Chalani na výsledky majú. Hlavne mladíci (Tobias, Adam a Lukáš) ukázali, že práca sa vypláca a keď nepoľavia, čaká ich veľká budúcnosť,“ zhodnotil preteky Maroš Kováč, športový riaditeľ.   

Priebeh etapy opísal podrobne i Tobias Vančo: „Dnešný deň pratril medzi tie na ktoré treba zabudnúť a ísť ďalej. Zo začiatku pretekov nám odišla trojica pretekárov, s ktorými sme sa neskôr naháňali, aby nezobrali body z obidvoch šprintérskych prémií a aby si Adam udržal dres. Body z prvej prémie si rozdelili jazdci z úniku a tak bol Adamov červený dres v uhrození. Únik sme stihli dobehnúť pred druhou šprintérskou prémiou, ale kvôli zle vyznačenej prémií, ktorá bola za neprehľadnou zákrutou Adam nezískal body, a tak sme stratili prvý dres. Nasledovalo posledných 40 kilometrov, z toho 20 kilometrov na okruhoch v meste. Okruh bol na úzkej ceste s mnohými zákrutami a viacerými kanálmi v strede cesty, na ktorých spadlo niekoľko pretekárov.
Dojazd bol neuveriteľne chotický. Padalo sa v každej zákrute. Našťastie sme sa s chalanmi pádom vyhli a na posledných troch kilometroch sme boli stále pozične veľmi dobre. Bohužiaľ na dvoch kilometroch do cieľa, pri boji o pozície, niekto vyplietol Lukášovi zadné koleso, na ktorom nemohol pokračovať a musel meniť bicykel. Tým stratil možnosť o umiestnie v etape.
A keďže sa celkové poradie určovalo podľa umiestnenia v jednotlivých etapách, tak nepomohla ani neutralizovaná zóna na posledných troch kilometroch. Nešťastím sme stratili aj druhý dres a umiestnenie v prvej desiatke v celkovom poradí. Aby toho nebolo málo, Patrik Tybor, ktorý bojoval taktiež o umiestenie v celkovom poradí, dostal na posledných 500 metroch do cieľa defekt a taktiež stratil možnosť o lepšie umiestenie v celkovom poradí. Moje 16. miesto v etape bolo veľmi slabé, aby zakrylo smútok zo straty oboch dresov a umiestnenia v Top 10 na pretekoch kategórie UCI 2.1.“

Celkovým víťazom pretekov Belehrad Banja Luka sa stal Estónec Mihkel Raim (Mazowsze Serce). Biely dres získal Ukrajinec Andrii Ponomar (Androni Giocattoli), ktorý mal síce rovnaký čas ako Lukáš, no o jeho víťazovi rozhodlo poradie na páske v záverečnej etape. Najlepším vrchárom sa stal Rakúšan Daniel Aurer (WSA), víťazom bodovacej súťaže takisto Rakúšan Alexander Gratzer (WSA).