CYKLISTI DUKLY MAJÚ NA KONTE DVE ETAPOVÉ PÓDIÁ I 5. MIESTO V GC

Šestica pretekárov Dukly Banská Bystrica v zložení Lukáš Kubiš, Denis Hoza, Dávid Kaško, Samuel Tuka, Jakub Galovič a Simon Nagy sa predstavila na etapových pretekoch Okolo Bulharska (UCI 2.2). V stodvadsať člennom balíku bolo našich jazdcov vidno v každej etape. Či už v únikoch alebo v top 10 etapy, dvakrát z toho na pódiu a top 5 celkového poradia. Z prvej časti bulharského turné si Dukla pripísala 19 bodov UCI.

I tento rok dostal Martin Fraňo pozvánku bulharskej federácie na šesťdňové etapové preteky Okolo Bulharska (UCI 2.2). Aktuálny ročník písal už 70. ročnú edíciu. Dukla tu štartovala už v minulosti, ale nikdy nie s tak mladým kolektívom. Výsledkovo si však viedla lepšie, než kedykoľvek predtým. Hneď úvodný prológ vyšiel veľmi dobre Lukášovi Kubišovi, ktorý vybojoval 3. miesto a s ním pripísal i bod UCI, a získal dres najlepšieho vrchára. Aj keď o ten v nasledujúcich dňoch prišiel, v troch ďalších etapách finišoval v top 10 a v celkovom poradí obsadil 5. priečku, spojenú s 15 bodmi UCI.

Body UCI pripisoval i Simon Nagy, ktorému vyšiel špurt vo štvrtej etape. Tesne pred cieľom sa dokázal vyhnúť pádu a cieľovú pásku preťal na 2. mieste. Zaň získal 3 body.

Počas piatich etáp sa cyklisti Dukly niekoľkokrát zviditeľnili v únikoch a počas nich bodovali na prémiách. Hneď v druhý deň vyšiel únik dňa Simonovi Nagyovi, tretiu a štvrtú etapu prešiel v celodennom úniku Denis Hoza. Časť etáp v nich vyšiel Dávidovi Kaškovi, Samuelovi Tukovi a skúšal to i Jakub Galovič.

Samuel Tuka si odnáša tretie miesto v klasifikácii mladých jazdcov i bodovanie na vrchárskych prémiách, v tímovej klasifikácii obsadila Dukla s najmladšou partiou v histórii 5. miesto v tímovej súťaži. V štatistikách pretekov sa vo výbornom hodnotení viackrát objavuje i meno Jakuba Galoviča. Najmladší pretekár na štarte obsadil v 120 člennom kolektíve celkové 44. miesto, pri tom, ako si špičkovo plnil úlohy domestika a počas celých pretekov zásoboval v horúcom počasí pri takmer 40 stupňoch svojich kolegov.

„Preteky nám ukázali viacero pozitívnych momentov. Skončili sme dvakrát v Top 3 etapy, tiež Lukáš celkovo piaty, bodovali sme nejakým spôsobom. Veľmi dobre, i keď bude trochu štvať ten záver, že to nevyšlo na pódium. Keďže závery boli viac menej v hromadnom špurte, preteky najviac ovplyvnil prológ, potom prvý deň a dojazdy v cieli. V súťaži tímov sme skončili na 5. mieste, čo je lepšie ako keď sme tu boli pred dvoma rokmi s elitnou partiou. Veľkú skúsenosť má za sebou  Denis Hoza, ktorý ukázal, že je schopný dvakrát po sebe sa dostať a bojovať v celodennom úniku. To bolo veľké školné. Výborne šiel i Jakub Galovič. Skúšal sa dostať i do úniku, ale nie je to také jednoduché. No neuveriteľne si posunul techniku jazdy v kolóne. Vlastne celé preteky v tomto horúcom počasí zásoboval kolegov vodou. Nabalený vodou neurobí ani pohyb navyše pri návrate do balíka. Samo Tuka ešte aj posledný deň skúšal bojovať na vrchárskych prémiách a bol dvakrát tretí. Takže preteky hodnotím pozitívne,“ zhodnotil štart svojich zverencov Martin Fraňo, športový riaditeľ.

Cyklisti sa ďalej presunuli do Banska, kde ich v nasledujúcich dňoch čaká ďalšie podujatie – In the Footsteps of the Romans.