CYKLISTI DUKLY ÚSPEŠNÍ I NA ETAPOVÝCH PRETEKOCH „PO STOPÁCH RIMANOV“

Po etapových pretekoch Okolo Bulharska sa cyklisti Dukly presunula do regiónu Bansko na 5. ročník dvojdňových „Po stopách Rimanov.“ Po úvodnom piatom mieste v prvej etape atakoval druhý deň Lukáš Kubiš víťazstvo. O víťazovi záverečného špurtu nakoniec rozhodol fotofiniš, Kubiš obsadil 2. miesto. Výsledok ho posunul na 3. priečku celkového poradia, s rovnakým výsledkom Dukla skončila i v tímovej súťaži. K 19 bodom z prvého podujatia si tak pripisuje ďalších 28.

Záverečnú prípravu pred pretekmi Okolo Slovenska absolvovala šestica cyklistov Dukly na etapových pretekoch v Bulharsku. Len ťažko bolo predvídať, ako si šestka mladých jazdcov v zložení Jakub Galovič, Samuel Tuka, Denis Hoza, Dávid Kaško, Simon Nagy a Lukáš Kubiš poradí s elitnými pretekármi z rôznych krajín Európy. Už na jubilejnom 70. ročníku Okolo Bulharska sa mladí cyklisti ukázali v únikoch i koncovkách. Ostrieľaný Kubiš získal jedno etapové pódium, celkové 5. miesto a bodoval i Simon Nagy, ktorý vo štvrtej etape vybojoval 2. miesto, no silnú stopu zanechali i ďalší pretekári.

Chuť po pódiu z prvého podujatia si Kubiš priniesol aj do Banska, kde vo zvlnenom teréne predviedol oba dni veľmi dobré koncovky. V prvej etape „Po stopách Rimanov“ preťal cieľovú pásku na 5. mieste, druhý deň mu len o centimeter ušlo víťazstvo. Výsledok bol veľmi tesný, „zvonku“ to vyzeralo v prospech slovenského cyklistu. Až fotofiniš na páske potvrdil víťazstvo talianskeho šprintéra Filippa Fortina, ktorý kedysi jazdil za Bardiani a Cofidis. Výsledkom v etape však Kubiš poskočil i v celkovom poradí na 3. miesto a pripísal 28 bodov UCI.

V tímovej súťaži si oproti 5. miestu na prvom podujatí bulharského turné Dukla polepšila a brala tentokrát 3. miesto. Dobrý výkon predviedol i Simon Nagy, ktorý skončil v celkovom poradí na 12. mieste, a len tesne druhý v boji o dres najlepšieho mladého pretekára. V tejto súťaži sa do top 10 dostal i Samuel Tuka.

„Je to pre nás tradičná zastávka, aj Okolo Bulharska aj In the steps of the Romans, na druhom podujatí sme v podstate sme od ich začiatku. Je tu veľmi pekné prostredie, radi sem chodíme. Tento rok sa podarilo opäť nazbierať nejaké body. Bola to tiež škola pretekania pre mladých cyklistov. Každý tu niečo odviedol, každý sa nejak zapísal, ukázal. Trochu sme sa zlepšili v rôznych veciach – v pozičnej jazde, v zoraďovaní do dojazdu, to je fajn. Až na pád Denisa Hozu v poslednej etape 5 km pred cieľom a zubné problémy Dávida Kaška, pre ktoré vynechal štart na druhom etapáku, nás iné problémy obišli. Tieto preteky boli záverečná príprava pred Okolo Slovenska a majstrovstvami Európy, čo sa teda týka viacerých pretekárov. Cez víkend ešte budeme absolvovať záverečné preteky Slovenského pohára a potom už spomínané vrcholy sezóny,“ zhodnotil výjazd Martin Fraňo, športový riaditeľ.