CYKLISTI SÚČASŤOU SPOLOČNEJ PRÍPRAVY VŠC DUKLA V BOJOVÝCH A VO VYSOKOHORSKÝCH PODMIENKACH

Vrcholové stredisko Dukla Banská Bystrica sa rozhodlo v prípravnom období ísť cestou spoločnej prípravy. Práve budovanie základnej vytrvalosti a sily v začiatku tréningového procesu pri letných športoch je ideálnym časom na zapojenie sa do spoločnej prípravy športovcov Dukly z viacerých športových odvetví. Táto spoločná teambuildingová aktivita je takmer nemožná počas špeciálneho prípravného a súťažného obdobia, preto práve jeseň, či skorá zima, nahráva podobným aktivitám. Prvou z nich bol výcvikový bojový kemp na cvičisku v Lešti s názvom Dukla 48, ktorý bol určený dvanástim vybraným mladým športovcom do 23 rokov.

„Dukla 48 kemp bol špeciálnym vojenským cvičením na cvičisku v Lešti, ktorého názov je odvodený od 48hodinového trvania. Vycvičení vojenskí cvičitelia dali poriadne zabrať mladým športovcom pri vojenskom výcviku. Podobný kemp výrazne zvyšuje morálku a spolupatričnosť tímu, tentokrát sa z cyklistov zúčastnil len Juraj Bellan, nakoľko zvyšok tímu ešte pretekal v Číne. Práve Juraj dostal možnosť k ojedinelému zážitku spolu s ďalšími vybranými mladými športovcami strediska VŠC Dukla. Je aj mojim cieľom v budúcnosti podobný bojový kemp zorganizovať pre celý tím cyklistiky. Je to veľmi dobrý nápad v začiatkoch prípravného obdobia, niečím podobným si na Lešti prešli v minulosti aj cyklisti Protour tímu Etixx,“ povedal na margo centrálneho kempu Martin Fraňo.

Skoro ráno o 6,00 začínal kemp nástupom v stredisku VŠC Dukla, fasovala sa vojenská výstroj a výbava na prežitie. Okamžite nasledoval presun na bojisko v Lešti a fasovanie zbrane, bojového samopalu. Počas celého dňa nepretržite prebiehal bojový program zahŕňajúci prekážkovú dráhu, jazda v tankoch, zlaňovanie z 15m výšky cvičného modelu vrtuľníka bez istenia, dennú i nočnú ostrú streľbu z pištole i samopalu. Nasledoval krátky 4hodinový spánok a pokračovanie vo výcviku. Plazenie budovami, imitácia boja so slepými nábojmi, či horolezecká stena. Kemp zahŕňal 12 vybraných mladých športovcov z takmer všetkých dukláckych športov. Nad celým výcvikom niesli ochrannú ruku špičkoví vojaci, výcvik sledoval aj riaditeľ strediska VŠC Dukla.

„Bol to môj najlepší necyklistický zážitok. Niečo podobné dnešná paneláková mládež nemá šancu zažiť a veľmi som si to užíval. Streľby, či bojový program, lezenie, plazenie, to všetko bolo pre mňa nové a veľmi poučné. Rovnako som pri pár disciplínach cítil strach, najmä zoskok či lezenie po vysokej stene, kde som sa musel spoľahnúť len sám na seba, moc sa s nami páni vojaci nemaznali. Som veľmi rád, že som sa toho mohol zúčastniť a verím, že si o to rok zopakujem. Uvítal by som aj týždeň v takýchto bojových podmienkach, veľmi to dokáže zoceliť človeka, najmä psychicky, pretože v reálnom živote si mnoho vecí neuvedomí. Ďakujem VŠC Dukla, že som mohol byť súčasťou tejto perfektnej akcie, pripadal som si chvíľami ako Rambo vo Vietname 🙂,“ neskrýval nadšenie mladý cyklistický talent Juraj Bellan.

Spoločné projekty VŠC Dukla pokračujú aj naďalej. Obrovskou akciou je blížiaci sa Dukla Winter training camp na Štrbskom Plese, kde sa v dňoch od 6. do 17. cecembra zúčastnia takmer všetci športovci vrcholového strediska na zimnom sústredení v hoteli FIS. Kompletný cyklistický tím do FISu dorazí 12. decembra a prvú spoločnú akciu zimnej prípravy ukončí 17. decembra.

„Z cyklistického pohľadu sme Zimný tréningový kemp privítali s nadšením. Obyčajne sa cyklisti po prvýkrát stretávajú v decembri na chate na Králikoch. Premiérové stretnutie prebehlo už tento týždeň na spoločnom fotení, kde sme si užili naozaj kopec zábavy, postupne začíname s centrálnou prípravou. Tento rok sme mali veľmi dlhú sezónu, rovnako mladí juniori potiahli dlhšie, keďže MS sa konali netradične neskoro. Po regenerácii v kúpeľoch a dovolenkách sa stretávame na prvej akcii spoločne na Štrbskom Plese. Je to o to špeciálnejšie, že sa pod jednou strechou stretnú nielen všetci cyklisti, ale takmer všetci športovci VŠC Dukla. Samozrejme, časť prípravy bude špecializovaná pre jednotlivé športy, no je veľkým pozitívom, že mnohé všeobecné tréningové jednotky, ako túry, či večerné debaty môžu absolvovať všetci športovci strediska spoločne. Noví mladí športovci môžu nasávať atmosféru a učiť sa popri športových idoloch, olympionikoch či medailistoch zo svetových a európskych podujatí v iných športoch. Winter kemp perfektne zapadol do našej prípravy. Na tejto prvej akcii sa zúčastní kompletný tím pre rok 2017, vrátane nováčikov. Popri starých harcovníkoch Kováčovi, ktorý postupne preberá trénerskú taktovku, Tyborovi, Mahďarovi, Palčákovi samozrejme mladíci Zimány, Bellan, či nováčikovia v tíme Malovec, Cully a exjuniori Oros, Vlčák a Foltán. Jediným, kto sa akcie nezúčastní je cyklokrosový majster Slovenska Martin Haring, ktorý absolvuje reprezentačné cyklokrosové akcie s vrcholmi na svetových pohároch počas Vianoc. Určite si vyskúšame kombináciu túr, bežkovania, horských bicyklov, hier, či výbehov. Potom nasleduje individuálna príprava počas Vianoc, na ďalšej spoločnej akcii zameranej na vytrvalostný beh na lyžiach sa stretneme na Králikoch 9. januára,“ objasnil začiatok spoločnej prípravy Martin Fraňo.