DUKLA MÁ ZA SEBOU ĎALŠIE SÚSTREDENIE V TEPLE

Výborné podmienky na jarné objemy kilometrov využívala v Španielsku reprezentácia viacerých kategórií cestných cyklistov spolu s elitnými pretekármi Dukly Banská Bystrica. Počas uplynulých dvoch týždňov najazdili potrebný základ pred sezónou.

„Šestica našich cyklistov už má jeden tohtoročný tréningový pobyt v Denii za sebou. Pripravovali sme sa tu v januári na úvodné podujatie sezóny La Tropicale Amissa Bongo. Tybor tam obsadil na 11. miesto celkového poradia. Miestne podmienky sú spomedzi rôznych dostupných destinácií najlepšie vo viacerých stránkach. Aj preto naše kroky opäť smerovali sem, už aj s celým zvyškom tímu a tiež reprezentáciou. Tréningový proces mali rozdielny, vyplývajúci z predošlého a nastávajúceho programu,“ povedal k sústredeniu Martin Fraňo, športový riaditeľ nášho kontinentálneho tímu.  „Sú tu bezkonkurenčne najlepšie ceny a služby hotelov, stabilné počasie, trate na tréningy, kvalita ciest i tolerantní šoféri. Počas zimných mesiacov tu môžete stretnúť plejádu známych mien svetovej cyklistiky. Cyklistické výjazdy boli doplnené core tréningami i vzdelávacím programom,“ dodal Fraňo.

Aktuálne zarezávajú cyklisti v rámci možností doma, no už 26.2. odlietajú niektorí naši chalani na ďalšie sústredenie do tureckej Alanye. Tam budú zveľaďovať svoju výkonnosť intenzívnym tréningom a otvoria tiež pretekovú sezónu dvoma jednodňovými pretekmi. Následne absolvujú pretekári kategórie U23 prípravné preteky rakúskeho pohára – Leonding a koncom marca sa rozbehne kolotoč pretekov najvyššej kategórie N-cup, doplnených o domáce UCI klasifikované preteky V4.

Kroky elitných cyklistov zamieria už tento víkend do Grécka, na jednorazovku a etapové preteky Okolo Rhodosu. Martin Haring otvorí sezónu etapovými pretekmi S2 v Turecku.

„Tohtoročné jarné sústredenie sme začali na rovnakom mieste, ako aj minulý rok. Cesty sme poznali, takže sme vedeli, do čoho ideme. Prvý blok bol pomerne vytrvalostný. V ďalších sme už mali silu a rôzne druhy intervalov. Sústredenie hodnotím veľmi dobre, pretože sme mali skvelú možnosť kvalitne trénovať v teple, čo sa doma veľmi nedalo. Celkovo sme nazbierali 1230km, 14150 výškových metrov a 42 tréningových hodín. Pozitívne hodnotím aj oboznamovanie s pravidlami UCI. Martin Fraňo nám ich vysvetľoval na konkrétnych príkladoch, ktoré sme zažili na vlastnej koži, alebo videli na TV obrazovkách. Oveľa lepšie potom chápeme taktiku a situácie na pretekoch,“ pozitívne zhodnotil sústredenie dvadsaťtrojkár Lukáš Kubiš.

„Pre mňa prvé ,,teplé“ kilometre novej sezóny, na známom mieste, po krátkom posezónnom oddychu a prípravnom kondično-všeobecnom bloku v domácich podmienkach. V Španielsku som pokračoval v objemových kilometroch. V druhej polovici sústredenia sme absolvovali aj prvé mierne intenzity, čo by bolo doma vzhľadom na počasie ťažké realizovať,“ priblížil Martin Haring.

Pre niektorých z nás to bolo už druhé sústredenie. Najazdili sme kvalitné kilometre v známom prostredí, čo je výhoda. Dajú sa využiť aj rovinaté aj zvlnené úseky, aj dlhšie kopce vo vytrvalostných tréningoch, čo pri aktuálnom počasí a snehom zavalených horských prechodoch u nás nejde. Snažili sme sa dobre pripraviť, a tak verím, že sa nám to podarí v sezóne ukázať,“ doplnil slová kolegov najskúsenejší z elitných jazdcov, Patrik Tybor.