DUKLA ODŠTARTOVALA SEZÓNU V SHARJAHU

Rok 2022 odštartovala Dukla na etapových pretekoch Tour of Sharjah (UCI2.2). Na úvodnom podujatí sezóny nemala výsledkové ambície. Hlavným cieľom bolo získanie kilometrov v teple v pretekovom tempe, aby mladých jazdcov postupne pripravila na nastávajúce jarné previerky.

Na Tour of Sharjah nastúpila Dukla v zložení Lukáš Kubiš, Martin Chren, Adam Foltán, Pavol Rovder. Svoje prvé kilometre v novom drese absolvoval aj nový člen tímu Erik Baška. Z pôvodnej zostavy pre zranenie a operáciu kľúčnej kosti vypadol Patrik Tybor, a tak tím nastúpil len v pätici. Väčšina konkurencie mala práve za sebou vrcholy sezóny v podobe národného šampionátu alebo viacerých podujatí mimo kalendára UCI. Naši jazdci využili pozvánku organizátora a nastupovali po dvoch týždňoch tréningov v teple, a tak výsledkové ambície neboli prvoradé.

Program pozostával z piatich pretekových dní a rôznorodých etáp. Úvodná časovka z našich najlepšie sadla Adamovi Foltánovi, ktorý v boji proti chronometru zaznamenal osemnásty najlepší čas. Druhá etapa mala rovinatý charakter a priala špurtérom. Túto úlohu mal počas etapy prevziať Lukáš Kubiš. Etapa atakovala priemernú rýchlosť 48 km/ hodinu, na čo si bolo treba na úvod sezóny opäť zvyknúť. Deviata priečka (siedma v špurte hlavného balíka) nebola tou, čo chcel, ale bola dôležitá pre motiváciu do ďalších dní.

107,8 km z Al Fujayraku na horu Khor Fakkan znamenalo prvú veľkú previerku v kopci. Počas dňa sa tvorili úniky, ale žiadny z nich nemal rozhodujúci vplyv na výsledok. 25 km pred cieľom takto zaberal aj náš Pavol Rovder. Jeho pätica si vypracovala náskok vyše minúty, Palovi sa podarilo bodovať 4. miestom na druhej horskej prémii. Do 6400 metrov dlhého záverečného stúpania s priemerným sklonom 8,4 % sa rozpadla a cieľovú pásku pretekári pretínali po jednom. Naši jazdci sa do cieľa na vyhliadke nad mestom Sharjah dostali so stratou cca 12 minút na víťaza.
Aj ďalších 122,8 km štvrtej etapy sa nieslo vo veľkej rýchlosti. Až do stúpaní sa pohybovalo okolo 50 km/ hodinu. Štart v zaujímavej púštnej časti Sharjahu, cieľ na starobylom strážnom bode v kopcoch nad mestom, ktoré má podanú žiadosť na zápis do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Okrem stúpaní bol na programe štvrtej etapy aj úsek na štýl Strade Bianche.
V etape plnej atakov sa nakoniec podarilo vzdialiť osemčlennej skupine, naši cyklisti však medzi nimi neboli. Selekcie znova urobilo druhé prudké stúpanie a pretekári opäť prichádzali do cieľa po malých skupinách. Lukáš Kubiš a Pavol Rovder preťali cieľovú pásku približne v polovici balíka v čase + 4:40 min na víťaza.
Ani posledná etapa neponúkala veľkú poriu kilometrov, ale najmä po štarte vysokú intenzitu v kopci. V ňom sa pelotón od začiatku rozdrobil do mnohých malých skupín, ktoré sa neskôr v zjazde a dolu na rovine spájali. Z našich jazdcov sa po celý čas udržal vpredu len Lukáš Kubiš. Cítil „dobré nohy,“ a tak to neskôr skúšal aj v závere. Nakoniec z toho bolo 13. miesto.
„Dnešná etapa bola rýchla hneď od začiatku, keďže sa štartovalo pod kopcom a stále sa bojovalo o GC. Od štartu v kopcoch sa išlo vysoké tempo, čo malo za následok vytvorenie množstva skupín, ktoré sa neskôr pospájali do väčších. Do šprintu som sa nedostal, aj keď nohy boli dobré. Zostal som zatvorený vzadu a potom už na to nebol priestor. Sme radi, že sme mohli pretekať v takýchto slnečných podmienkach a otvoriť tým sezónu. Teraz nás čaká mesiac tréningu a najbližšie preteky v marci na Rodose,“ povedal k poslednej etape Lukáš Kubiš.
„Bol to pre nás prvý štart v sezóne. Chceli sme ho absolvovať, aby si najmä mladí chalani roztočili nohy pred jarnou časťou sezóny, kde už budú jazdiť na Ncupoch. Aby získali pretekové kilometre a pokúsili sa už v začiatku sezóny vyjazdiť body na Avenir. Takýto scenár nám vyšiel už v minulosti, a tak sme boli radi za pozvánku na tieto preteky. Bolo to veľmi rýchlych, kvalitných 500 kilometrov. Nemali sme tu výsledkové ambície, keďže pre arabské tímy to už bol jeden z vrcholov sezóny a boli v dobrej forme. Takže vyslovene príprava na jarné Ncupy a pre Martina Chrena kvalitná príprava na prvý Nation cup na dráhe,“ priblížil účasť na Tour of Sharjah Martin Fraňo, športový riaditeľ. 
„Som rád, že som mohol absolvovať toto podujatie. Dubaj mám rád aj pretekanie tu. Nemám ešte potrebné kilometre a formu na to, aby som mohol na pretekoch niečo ukázať, ale podľa mňa je vždy lepšie rozbiehať sa na pretekoch v teple, ako byť doma v zime, alebo len trénovať,“ povedal k svojmu prvému štartu v drese Dukly Erik Baška.