DUKLA PREDSTAVILA ZLOŽENIE TÍMU, CIELE A PARTNEROV PRE ĎALŠIU SEZÓNU

Vedenie Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a cyklistického tímu Dukla Banská Bystrica predstavilo verejnosti nové zloženie tímu, ciele a partnerov pre sezónu 2020. Spolu s prezidentom SZC Petrom Privarom a primátorom mesta Banská Bystrica dnes na tlačovej konferencii poodhalilo aj program plánovaných akcií spojených s cyklistikou v meste Banská Bystrica. 

„Dukla má za sebou dobrú sezónu. Získala oba tituly i ďalšie medaily v časovke a bronz v pretekoch s hromadným štartom na MSR cestnej cyklistiky. Úspechy dopĺňajú aj Cullyho štyri víťazstvá, Tyborove druhé miesta a bronzy ďalších jazdcov na UCI pretekoch za hranicami krajiny. Martin Haring v prvom roku olympijskej kvalifikácie takisto úspešne zbieral body do rebríčka MTB a aktuálne sa pohybuje okolo 30. miesta svetového rebríčka. V histórii samostatného Slovenska je to zatiaľ najlepšie umiestnenie elitného bajkera vo svetovom rebríčku. Chcem poďakovať chlapcom za výbornú reprezentáciu, prezidentovi zväzu Petrovi Privarovi za dobrú spoluprácu a športovému riaditeľovi Martinovi Fraňovi za nasadenie, s ktorým projekt cyklistiky vedie. Verím, že sa tento rok opäť posunú ďalej,“ uviedol pplk. Roman Benčík, riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica.

„Chcem poďakovať p. Benčíkovi, riaditeľovi VŠC strediska Dukla za podmienky, ktoré vytvára svojim športovcom. A pridávam sa k poďakovaniu adresovanému Martinovi Fraňovi za jeho prácu pre tím aj zväz.  Kontinentálny tím má za sebou úspešný vstup do novej sezóny na jednotkovom etapáku La Tropicale Amissa Bongo. V konkurencii jazdcov, ktorých tímy uvidíme tento rok i na Tour de France, je 11. miesto Patrika Tybora v celkovom poradí dobrým štartom. Výborné meno nám robí aj Martin Haring v MTB i ďalší, ktorí idú do pretekov v plnom nasadení a bojujú až do konca. Cyklistika je ťažký šport, kde k výkonnosti potrebujete urobiť veľa správnych rozhodnutí v správnej chvíli, sprevádzaných aj dávkou šťastia. Prajem chalanom hodne zo všetkého, povedal na úvod Peter Privara, prezident SZC.

Zástupca druhého hlavného partnera, spoločnosti Merida, Jaroslav Štefánik vyzdvihol napredovanie tímu: “Chcel by som poďakovať tímu za dobrú reprezentáciu našej značky. S Martinom Fraňom sme spolupracovali aj v minulosti. Aj preto sme neváhali vstúpiť do spolupráce s kontinentálnym tímom Dukla pod jeho vedením. Chalani mali k dispozícii špičkovú techniku. Určite budeme v spolupráci pokračovať aj v ďalších rokoch.“

Športový riaditeľ a hlavný tréner Martin Fraňo predstavil novú zostavu. Z vlaňajšieho kádra ukončil kariéru profesionálneho športovca Martin Mahďar. A medzi profesionálmi sa rozhodol nepokračovať ďalej Samuel Oros. Z minuloročných juniorských jazdcov rozšíril rady Dukly Pavol Rovder z Cyklospiš. Lídrami zostávajú Patrik Tybor, Marek Čanecký a Ján Andrej Cully. Tím dopĺňajú Juraj Bellan a dvadsaťtrojkári, ktorí sú i jadrom slovenskej reprezentácie U23: Jakub Varhaňovský, Martin Vlčák, Martin Chren a Lukáš Kubiš. Martin Haring sa i tento rok sústredí na vyjazďovanie miestenky MTB a účasť na OH v Tokiu.

 „Najviac som spokojný s Haringom, ukázal najlepšiu sezónu slovenského bajkera za posledné roky. Paťo Tybor aj napriek zraneniu získal 168 UCI bodov, čo je najviac v jeho kariére. A veľmi dobre odštartoval aj novú sezónu teraz v Gabone jedenástym miestom. Ján Andrej Cully a jeho päť víťazstiev v roku 2019 je jednoznačný progres v jeho kratučkej kariére. Z mladých ma veľmi príjemne prekvapil Lukáš Kubiš, ktorý mal na prvoročáka extrémne náročnú a dlhú sezónu, no zvládol ju vzhľadom na vek excelentne a pokiaľ bude v tomto tempe pokračovať, o rok, dva bude v kategórii U23 výrazne miešať karty na európskej úrovni. Čo je však najdôležitejšie, už od jari sme pretekali oveľa lepšie, dokázali sme preteky tvoriť, dostávať sa do únikov, aj keď nie vždy sa všetko prenieslo do výsledku, v druhej polovici už viac. Cully ako 23 ročný pretekár ukázal, že vyhrávať sa dá aj iným spôsobom ako v dojazdoch a kopci,“ zhodnotil prácu jazdcov v za uplynulý rok Martin Fraňo.

„Kalendár UCI je nabitý podujatiami a medzi nimi mnohé, ktoré sme absolvovali v minulosti a znovu získali pozvánku, navzájom kolidovali. V rámci finančných a iných možností sa však snažíme nejak vyvážene spraviť kalendár tak, aby sa naši pretekári mohli učiť na náročných podujatiach 1. kategórie v konkurencii prokontinentálnych celkov. Takisto aby tvorili preteky a bojovali o víťazstvo na dvojkách, ktoré sú pre kontinentálne tímy prioritne určené. No ako som spomínal, veľakrát hrá proti plánom práve tá kolízia termínov. Aj v roku 2020 dochádza k prekrývaniu pretekov, napr. jednotka Okolo Maďarska bola zaradená cez MSR U23 a jednorazovku v Bánovciach a podobne, no nevieme sa tomu vyhnúť a musíme sa len nejako zariadiť. Kalendár kontinentálneho tímu sa tvorí inak a nie je tak ideálny ako istoty World Tour zoskupení, no účasťami aj pretekovými kilometrami patríme v kontinentálnej sfére k tým viac aktívnym. Každý náš pretekár ma dostatok príležitostí ukázať, čo v ňom je na medzinárodnej scéne na každej úrovni. Vrcholom budú septembrové podujatia ME, MS a Okolo Slovenska, tento mesiac bude pre nás kľúčový,“ dodal Fraňo.

Materiálové vybavenie tímu pre rok 2020

Tím bude i naďalej sedlať bicykle značky Merida. Pre rok 2020 to budú totožné bicykle, ako sedlal World Tour tím Bahrajn Merida. Rovnaký partneri zostávajú i v dodávaní prilieb (RANKING), okuliarov a doplnkov (BBB), galusiek a plášťov (Vredestein), kolies (Infinito), doplnkov výživy (A-one).

K zmene došlo na poli dodávateľa oblečenia. Po skončení spolupráce s našim predchádzajúcim dodávateľom sme absolvovali rokovania a dohodli sa na spolupráci so slovenskou značkou NyNa. NyNa mala dlhodobejšie záujem o spoluprácu tímom Dukly, no bránil tomu predchádzajúci dlhodobejší kontrakt. Pred súčasným dodávateľom pre reprezentáciu bola práve NyNa, ktorá obliekala slovenský národný tím. „Je výrobcom pre mnohé tímy doma, no najmä v zahraničí a sme radi, že práve s ďalšou domácou firmou sme sa dohodli na spolupráci. Kvalita je fantastická a obrovskou výhodou je rýchlosť výroby aj jednotlivých kusov, predsa Lehota pod Vtáčnikom je za rohom, nadšenie majiteľov firmy, ich prístup a profesionalita je úžasný,“ skonštatoval športový riaditeľ Martin Fraňo a dodal: „s príchodom nového partnera pre oblečenie sa trochu mení i dizajn, no stále ostávame u obľúbenej maskáčovej kombinácie, ktorá symbolizuje príslušnosť k Ozbrojeným silám Slovenskej republiky svojim digitálnym maskáčovým vzorom a bola uvedená v roku 2016.  Práve vojenský dizajn je veľmi obľúbený a niekoľkokrát sme získali cenu za najkrajší dres na pretekoch v zahraničí. Novinkou bude i to, že si naše dresy budú môcť online zakúpiť i fanúšikovia, rovnako tak tričká vo farbe tímu.“

Personálna zostava Dukly Banská Bystrica v sezóne 2020

Hlavný tréner a športový riaditeľ: Martin Fraňo

Tréner a asistent športového riaditeľa: Maroš Kováč

Športový manažér a tajomník VŠC: Michal Szalma

Mechanik: Vladimír Mikuš

Masér: Tomáš Líška

Pretekári elite: Patrik Tybor, Marek Čanecký, Ján Andrej Cully, Martin Haring, Juraj Bellan

Pretekári U23: Martin Vlčák, Lukáš Kubiš, Martin Chren, Jakub Varhaňovský, Pavol Rovder