DUKLA PREMIÉROVO NA PRETEKOCH HC KATEGÓRIE

Po prvýkrát v histórii sa tím Dukly predstaví na pretekoch kategórie HC. 15.ročník podujatia Tour of Qinghai Lake privíta 23 vybraných tímov z celého sveta. Najdlhšie a najťažšie podujatie ázijského kalendára a štvrté najdlhšie na svete má na štartovnej čiare world tour tím Lampre Merida s Cattaneom a špurtérom Kumpom, štyri prokontinentálne tímy Nippo Vini Fantini, Team Roth, Androni Giocattoli, Wilier Triestina-Southeast a 18 vybraných kontinentálnych tímov.
Očakáva sa výrazné miešanie kartami predovšetkým medzi tímami Kolls, Synergy Baku, Vino 4ever, dvojicou iránskych tímov Pishgaman a Tabriz a trojicou čínskych tímov s nabitou súpiskou kolumbijských, iránskych, mongolských, či franzúskych legionárov. Medzi dvadsaťtrojkou tímou sa predstaví aj Dukla Banská Bystrica v zostave Kováč, Mahďar, Haring, Palčák, Bellan, Harag a Lajcha. Tentokrát musela Dukla oželieť lídra Patrika Tybora, ktorý absolvuje vysokohorské sústredenie pred OH v Riu.

Okrem Haraga, ktorý tieto ťažké preteky vlani dokončil v mladom veku ešte v drese CK Banská Bystrica a blysol sa i v celodennom úniku štvrtej etapy, je to pre ostatných najťažšie podujatie v ich doterajšej kariére. Na pretekárov čaká 13 etáp s jedným dňom voľna v celkovej dĺžke 1916 km. Preteky sú známe i tým, že najnáročnejšie horské etapy sú vo vysokej nadmorskej výške viac ako 3500 m. n.m. Priemerná nadmorská výška pretekov je 2335 m. n.m., s maximom 4120 m. n.m. Na pretekárov čaká päť rovinatých, štyri kopcovité, tri horské etapy a jedna časovka jednotlivcov.

1. ETAPA: ÚVOD PRETEKOV SA NIESOL V ZNAMENÍ VYSOKEJ PRIEMERNEJ RÝCHLOSTI

Prvá etapa viedla širokými bulvármi mesta Xining ležiaceho v nadmorskej výške 2270 m. n. m. Šesť osemnásť kilometrových okruhov sa išlo vo svižnom tempe už od prvého kilometra, takže priemerná rýchlosť etapy presiahla 48 km/h.

Už v druhom kole sa odpútala dvojica pretekárov z tímu Kolls a RST Santic, ktorá vzala všetky rýchlostné prémie a získala si náskok tri a pol minúty. Záverečné kilometre však pelotón zvýšil svoju aktivitu a na méte štyri kilometre do cieľa dvojicu dostihol. Približne dva kilometre pred cieľom, keď sa začali formovať tímové vláčiky, aby pripravili čo najlepšiu pozíciu pre svojich špurtérov, sa na zemi ocitlo približne dvadsať jazdcov. Našťastie, v hromadnom páde nebol nik z našich cyklistov. Z víťazstva sa tešil Kolumbijec Rubiano vo farbách čínskeho China kontinental pred Collim z Nippo Vini Fantini a Te Brakem z Parkhotel Valkenburg.
„Dnešná etapa sa išla vo svižnom tempe. Pre nás bolo prvoradé zvyknúť si vysokú nadmorskú výšku a s ňou súvisiaci  redší kyslík. Som rád, že sme sa vyhli tomu pádu a všetci môžu v bez technických a zdravotných problémov pokračovať ďalej,“ povedal po etape Martin Fraňo, športový riaditeľ

2.ETAPA:  V DRUHEJ ETAPE VÍŤAZNE MARECZKO

Druhá etapa mala opäť štandardný priebeh. Všetci sa už pripravovali na tú tretiu, ktorá veľmi výrazne rozhodne o celkovom poradí, pretože vedie cez priesmyk nachádzajúci sa vo výške 3782 m. n. m. Už dnes sa pelotón presunul o máličko vyššie, do výšky 2700 m. n.m. Od štartu sa odpútala trojica Buts (Kolls), Pourhasemi (Pishgaman) a Safarzadeh (Tabriz). Trojica si získala viac ako trojminútový náskok. Všetky tri prémie vyhral Buts a aj napriek tomu, že ich pelotón dvadsať kilometrov pred cieľom dostihol, na základe bonifikácií šiel do žltého dresu vedúceho jazdca po druhej etape. V hromadnom dojazde sa presadil taliansky rýchlik Mareczko (Vini Fantini) pred Kumpom (Lampre-Merida) a Kerrisonom (State of mater). Do špurtu sa snažil zapojiť aj Maroš Kováč, ktorému tesne ušla prvá dvadsiatka.

Dojazd mi vyhovoval. Šlo sa mierne dole kopcom, potom prudká zákruta a tristo metrov do cieľa v miernom stúpaní. Mal som vcelku dobrú pozíciu, zhruba na desiatom mieste, no tesne pred poslednou zákrutou pretekári rozchádzajúci špurt odstupovali, trošku sa to pomlelo a mierne som stlačil brzdu. Na takomto podujatí je to konečná, okamžite som sa presypal na tridsiate miesto. Síce som pár pretekárov preskočil v špurte, no na prvú dvadsiatku to tesne nevydalo. Škoda, lebo dnes som reálne aj na desiatku mal. Uvidíme, ako to bude vyzerať v horských etapách, kde budú úradovať asi Kolumbijci a Iránci“ povedal v cieli Maroš Kováč.

3. ETAPA PREVETRALA CELKOVÉ PORADIE, Z NAŠICH NAJLEPŠÍ MARTIN HARING

V tretej etape čakala pretekárov prvá ťažká skúška, horská etapa s najvyšším bodom vo výške 3782 m. n.m. Pelotón začal veľmi aktívne, už na prvom rovinatom úseku neklesal priemer pod 50 km/h. Potom nasledovala 25 km príprava stúpania v sklone 3 %, za ktorou nasledoval 25 km kopec s prevýšením 1000 m. Zásluhou tvrdého tempa vrchárov sa okamžite pelotón rozdrobil na márne kúsky. S pribúdajúcou nadmorskou výškou malo viac a viac pretekárov problémy. Až takmer do posledných kilometrov vydržal s najlepšími aj Martin Haring, no cez priesmyk už mal zhruba tridsaťsekundovú stratu na skupinku idúcu pred ním. V zjazde sa postupne vedúce skupiny pospájali a tak o víťazstvo špurtovala 40 členná skupina. Zvíťazil Gidich (Vino 4ever) pred Kononenkom(Kolls) a Cecchinom(Team Roth). Martin Haring dorazil do cieľa v druhej skupinke so stratou 5 minút. Nasledujúca štvrtá etapa znova prevetrá poradie, keďže od štartu cyklisti stúpajú z 2200 m. n.m do výšky 3766 m. n. m. v 25 kilometrovom stúpaní, následne zozjazďujú na náhornú plošinu s cieľom pri jazere Qinghai Lake.

„Zozačiatku sa mi šiel kopec vcelku fajn. V závere som mal miernu krízu a začal som máličko strácať aj so skupinkou iných jazdcov. Potom som sa prebral, no tá dvestometrová strata na vedúcu skupinu sa nedarila zmazať. Po prehupe do zjazdu nám pred nami idúce väčšie skupinky okamžite vo vetre odskočili. Zjazd bol dlhý plus záverečná 20 kilometrová rovina, kde strata narástla na 5 minút, predsa boli sme len malá sedmička pretekárov. Škoda, stále som na dostrel UCI bodov, podobné etapy nás ešte čakajú, bude to ešte veľmi ťažké pre všetkých“ povedal v cieli Martin Haring.

4. ETAPA KONČILA VO VÝŠKE 3600 m. n. m.

Najťažšia etapa čakala pretekárov vo štvrtý deň pretekov. Pelotón od štartu začal stúpať až do výšky 3782 m.n.m v 30 kilometrovom stúpaní, kde sa rozsypal na márne kúsky. Po kratšom zjazde sa skupinky dorážali na náhornej plošine kde cyklistom znepríjemňoval jazdu silný vietor. Postupne sa skupiny zoskupili do troch veľkých skupín. Martin Haring nedokázal udržať krok s čelom a prišiel v druhej skupine. V dojazde v nádhernej scenérii Qinghai Lake, najväčšieho soľného jazera v Číne triumfoval Buts(Kolls) pred Mugerlim (Synergy Baku) a Kononenkom (Kolls).

V tej výške sa nedá poriadne nadýchnuť a točí sa vám hlava. Podmienky však majú všetci rovnaké, len každý ich inak znáša. Ja som dnes došiel totál na kašu a mám horúčku, ale to prejde. Prvú ťažkú vlnu máme za sebou,“ napísal po etape Jozef Palčák.

5. ETAPA: PROBLÉMY ROBIL VIETOR

Etapa okolo jazera Qinghai mala byť oddychovou po horskej previerke, no opak bol pravdou. Pretekári vyrazili do daždivého veterného počasia. Prvá polovica etapy viedla proti vetru, no akonáhle sa vietor otočil, nastali doslova jatky. V silnom bočnom vetre sa pelotón rozdelil na tisíc márnych kúskov. Skupiny sa dlhé kilometre dorážali a znova rozdeľovali, bol to jeden z najťažších dní vôbec. Nakoniec zvíťazil pretekár tímu Vino 4ever Gidich, pred Ciollim (Nippo-Vini Fantini) a Cecchinom (Team Roth). Harag s Lajchom prišli v tretej a zostatok pretekárov v štvrtej skupine. Bohužial etapu nedokončil Maroš Kováč, ktorý mal už zo začiatku dňa problémy s adaptáciou na vysokú nadmorskú výšku v okolí jazera Qinghai, rovnako ako ďalšia dvojica pretekárov.

6. ETAPA UKONČILA NAJŤAŽŠIE HORSKÉ STÚPANIA

Kráľovská etapa mala dať odpoveď na to, ako sa kolumbijskí a iránski vrchári dokážu popasovať so skvele idúcou mašinou Kollsu. Na pretekárov čakali úvodné kilometre údolím Qinghai vo výške 3200m n.m., kde znova úradoval vietor, no pelotón sa vždy dokázal spojiť. Po štarte sa zaplietol do pádu Harag, Mahďar musel meniť ihneď po páde koleso a v tej trme-vrme sa potom dlhé kilometre vracal späť do aktívneho pelotónu. Na horskú prémiu prvej kategórie vo výške 3700 m n.m. sa spravila prvá silná čistka. V prednej skupine zostal len Martin Mahďar, ktorý však spolu s dvoma pretekármi Lampre nakoniec nedokázali vo veľkých kopcoch udržať krok so špicou a „presypali sa“ do grupetta špurtérov, kde celé dni kraľuje šprintér Mareczko, ktorého si doslova a dopísmena jeho tímový kolegovia podávajú a strkajú za sedlo, aby dokázal dlhé stúpania prekonať. V závere čakala na pretekárov čerešnička na torte, 10km stúpanie do výšky 4206m n.m., na najvyšší bod pretekov. Ani to však nedokázalo výrazne rozdeliť špicu a po nasledujúcom dlhom 30 km zjazde do cieľa v Qiliane nakoniec dorazila vedúca 39 členná skupina s víťazom Lakgutim (Kolls), druhým Perezom (Ningxia) a tretím Francisom Coloradom (RTS Santic). Všetci pretekári Dukly dokončili so stratou 26 minút v špurtérskom grupette. Najťažšia etapa sa stala osudnou, aj pre tvrdé limity, pre ďalších 9 pretekárov a tak na zajtrajší štart nastúpi 122 z pôvodných 157 pretekárov.

7. ETAPA DOBRE SADLA MARTINOVI MAHĎAROVI

Dnešná etapa ukončila náročné stúpania a pobyt vo vysokej nadmorskej výške, ktorý spôsoboval mnohým jazdcom problémy. To sa odrazilo i na vysokom počte odstúpených, či tých, ktorí skončili pre limit. Ani dnes tomu nebolo inak a stúpanie do výšky 3767 m.n.m. dalo „dolu“ viacerých, medzi nimi aj našich dvoch pretekárov – Juraja Lajchu a Juraja Bellana.

Aj dnes sa v stúpaní prejavili vrchárske schopnosti talianskych, kolumbijských a iránskych jazdcov, ktorí prevzali kontrolu nad etapou a už na začiatku stúpania vytvorili 19 členný únik. Víťazom etapy sa stal Talian Federico Zurlo (Lampre Merida), ktorý zvíťazil v špurte pred Kolumbijčanom Jahirom Perezom (Ningxia Sports Lottery). Tretí prišiel do cieľa Iránec Hamid Pourshashemi (Pishgaman Giant Team). Z našich to najlepšie zvládol Martin Mahďar, ktorý prišiel do cieľa v hlavnom balíku, so stratou + 2:45 na víťaza etapy.

„Veľmi dobre dnes išiel Martin Mahďar. V predchádzajúcich dňoch mu dlhšie trvala aklimatizácia aj na časové pásmo aj na nadmorskú výšku, bojoval s teplotou a bolením hlavy. Ale takéto príznaky majú všetci. Som rád, že to prekonal a dnes aj ostatným našim ukázal, že to ide. Jozef Palčák a Tomáš Harag takmer doplatili na pohyb vzadu v balíku. Počas stúpania zostúpil mediálny vrtuľník tak nízko, že ich to na pár minút takmer zastavilo. Hlavný rozhodca však uznal chybu organizátora a všetci, ktorých vrtuľník obmedzil, zajtra pokračujú ďalej. Verím, že si z toho chalani zoberú ponaučenie do ďalších etáp,“ napísal z dejiska pretekov Martin Fraňo.

8. ETAPA: DUKLÁCI DNES ATAKOVALI, UKÁŽKOVÝ ÚNIK PREDVIEDOL TOMÁŠ HARAG

Dnešná 235 kilometrov dlhá ôsma etapa presúvala pelotón z Ledu do Linxie, do provincie Gansu. Dukláci boli od začiatku aktívni. Od štartu bol v úniku päťčlennej skupiny Martin Mahďar. Pelotón ju však po 10 kilometroch naháňania pohltil. Krátko to skúšal aj Jozef Palčák, no jeho únik bol tiež zlikvidovaný. Vzápätí zaútočila dvojica Tomáš Harag a Taras Voropayev (Vino 4ever), ku ktorým sa pridal Kolumbijčan Carlos Quintero (China Continental Team of Gansu Bank). Dlho sa im nedarilo odpútať od pelotónu na viac ako 20 sekúnd, no vzorovou prácou sa to nakoniec zlomilo a získali postupne až 4 minútový náskok.
Na prvej rýchlostnej prémii, ktorá bola na 61. kilometri triumfoval v ostrom boji Harag pred Voropayevom. V dobrej spolupráci pokračovali 130 kilometrov, keď sa v prvom stúpaní odpútal Voropayev. Quintero ešte dostihol Kazacha na horizonte a ďalej pokračovali vo dvojici. Harag jazdil osamotene medzi špicou a pelotónom. V ďalšom stúpaní na horskú prémiu sa Voropayev zbavil aj Kolumbijca. V stúpaní pelotón akceleroval a na jeho vrchole pohltil spomínaný únik. Po 190 km etapy na horskej prémii už Harag neudržal kontakt so špicou, no za pomoci Palčáka dorazil do cieľa v malom grupete s desaťminútovou stratou. Pódium dnešnej etapy si podelili talianski jazdci. V špurte pelotónu zvíťazil Nicolas Marini (Nippo Vini Fantini) pred Jakubom Mareczkom (Wilier – Southeast), tretí skončil Francesco Chichi (Androni Giocattoli).
 „Od začiatku sa mi išlo fajn. Vlani som sa ukázal v dlhom úniku a veľmi som to chcel zopakovať aj tento rok. Včera sme v brutálne veternej a zvlnenej etape len len stihli limit, bol som úplne vyčerpaný, siahol som na dno svojich síl. No dnes som do etapy išiel plný odhodlania. Úvod v úniku bol krutý, kým nás pelotón pustil, V špurte na prémiu to tiež nebolo jednoduché, nikto tu nikomu nič nedaruje. Kazacha som prekvapil, vzpieral sa. Vlani som v úniku strávil 100 km, dnes 130 a zvíťazil som na jednej z dvoch prémií. Veľmi som chcel získať aj ocenenie pre najbojovnejšieho jazdca, no v kopcoch som na Kazacha nemal. Zbavili sa ma a cenu si odniesol on. V závere som mal už dosť, 235 km etapa po siedmych dňoch náročného boja a 130 km v úniku bola už na hrane. Teším sa na zajtrajší deň voľna,“ povedal v cieli jeden z troch hrdinov dňa, Tomáš Harag.
„Dnes Tomáš ukázal, ako sa má bojovať. Aj keď je na ňom vidno, že je dosť unavený, nechýba mu odhodlanie bojovať. Nie je tu ľahké dostať sa do úniku, stále sa ide veľmi rýchlo, pretekári nestíhajú jesť a piť, neustále sa ide lajna. Náš cieľ bol dnes jasný, byť v úniku, lebo špurtéra už v hre nemáme. Skúšal to Mahďar, nakoniec bol úspešnejší mladučký Harag. Podal dnes heroický bojovný výkon a s prehľadom získal prémiu. Zaslúžil si nielen moju pochvalu, ale aj pochvalu od ostatných direktorov. Verím, že po prekonaní náročných horských etáp v obrovskej výške, ktoré v prvej polovici pretekov odrovnali mnoho jazdcov, budeme až do záveru pokračovať v podobnej aktivite ako dnes, aj keď to nie je ľahké. Je to suverénne najťažšie a najlepšie obsadené podujatie, na ako kedy chlapci štartovali. Je tu veľa účastníkov Gira, Okolo Švajčiarska a iných WT pretekov. Bojuje sa tvrdo o každý centimeter, o každú prémiu. Je to pre všetkých vysoká škola cyklistiky na štvrtom najdlhšom a jednom z najťažších podujatí na svete,“ pochválil Tomáša Haraga športový riaditeľ Martin Fraňo.  

9.ETAPA: V CIELI SA ŠPURTOVALO, NAJRÝCHLEJŠÍ BOL KUMP

Deviatu etapu tvorilo osem okruhov širokými bulvármi mesta Tianshui. Pelotón si stále udržova veľmi vysokú rýchlosť blížiacu sa priemeru 50 km/h a nechcel dovoliť žiadnej skupinke sa vzdialiť. Bojovalo sa o peniaze a o body na troch rýhlostných prémiách. Po prvej prémii sa podarilo predsa len poodskočiť 9 člennej skupine, kde aj napriek snahe nebol nikto z našich pretekárov. Skupinka vpredu vydržala len dvadsať kilometrov a bola dostihnutá. V špurte pelotónu zvíťazil Kump (Lampre-Merida) pred Marinim (Nipo-Vini Fantini) a Gidichom (Vino-4ever). Do špurtu sa snažili zapojiť aj naši pretekári a tlačili sa dopredu, no nakoniec to vydalo len na 29. miesto Palčáka, 34. Mahďara a 38. Haraga.

„Snažili sme sa zoradení dopredu dostať Mahďa, chvíľočku sme šli popri lajne Kollsu, no zhruba 1 km do cieľa sa cesta z päťprúdovky zúžila na dvojprúdovku, čím pretekári na okrajoch boli nútení stlačiť brzdu a tak sme sa prepadli. Škoda, nikto z nás nie je špurtér, no chceli sme sa pokúsiť tam byť. Všetci sú už unavení a aj tie špurty sú o dosť pomalšie ako na začiatku, je to skôr o pozičnej jazde a tlačení v závere“ povedal v cieli Jozef Palčák.

10. ETAPA: V NAJDLHŠIEJ ETAPE SI VÍŤAZSTVO UKORISTIL MARKO KUMP

Desiata, 240 km merajúca etapa vo zvlnenom teréne, ukončila dlhé vyše dvestokilometrové trasy pretekov. Bola poslednou kopcovitou etapou náročného podujatia, zvyšné dni čakajú pretekárov už len mestské okruhy. Tretia porcia presahujúca métu 200 km začala svižným tempom, tentokrát však rýchlostný priemer neatakoval na rekordy predošlých etáp. Cyklisti vedeli, že etapa bude náročná, a tak sa balík zozačiatku držal pohromade, aby šetril sily. Odskočiť sa podarilo deväťčlennej skupine, ktorá si vytvorila náskok 5 minút a rozdelila si body za rýchlostné prémie. Pred tou horskou prémiou sa trochu zrýchlilo, v zjazde sa balík spojil a väčšina pretekárov prišla do cieľa spoločne. Vpredu sme mali Martina Haringa, ktorý prišiel do cieľa na 25. mieste.

„Dnes naozaj dlhý prejazd krajinou, po náročných 240 km na bicykli ešte 440 km presunu autom. Pre všetkých je to veľmi náročné, deň sa začína pred šiestou hodinou ráno a končí okolo polnoci, takže aj maséri a mechanici prídu z Číny „kaša, malta, šrot.“ Chalani by mohli ešte zabojovať, lebo najmä od ich aktivity závisia pozvania v budúcnosti. Zároveň je tu priestor ukázať sa iným direktorom, posunúť sa ďalej do sveta. Takže ak im záleží na vlastnej budúcnosti v cyklistike, príležitostí tu majú dosť,“ povedal po etape Martin Fraňo.

11. ETAPA:  PRED NAMI JE TROJDNIE MESTSKÝCH OKRUHOV

Jedenásta estapa zahájila trojdnie mestských okruhov. Miestom prvého z nich bolo centrum provincie Ningxia Hui, mesto Yinchuan, ležiace na západnej strane Žltej rieky. Pokusy o dlhší únik nevyšli žiadnemu tímu, a tak sa po 123 kilometroch o víťazstvo špurtovalo. V boji o prvenstvo a s ním spojených 4900 dolárov bol najrýchlejší taliansky jazdec tímu Wilier-Southeast, Jakub Mareczko. Lídrom celkového poradia zostal Vitaliy Buts z ukrajinského Kollsu, ktorý nesie žltý dres od druhej etapy. Z našich chalanov bol najrýchlejší Jozef Palčák, ktorý preťal cieľovú pásku na 24. mieste.

 12 ETAPA: ČASOVKA ROZDÁVALA KARTY KONEČNÉHO PORADIA

22 km dlhá časovka rozdávala karty celkového poradia. Po 10 dňoch vyzliekla zo žltého trička Ukrajinca Butsa, ktorý cenný dres lídra odovzdal svojmu tímovému kolegovi, Sergiyovi Lagkutimu, do časovky druhému mužovi celkového poradia.
„Mestské etapy, dojazdy pelotónu, špurty o víťazstvo, časovka, to sú presne tie závery, ktoré najvac sedia Marošovi Kováčovi. Toho však zaskočili zdravotné problémy spojené s pobytom vo vysokej nadmorskej výške a v 5. etape sa jeho čínske dobrodružstvo skončilo. Škoda, chýba tu a ako ho poznám, toto by sa mu páčilo. Tieto preteky začínajú zostra, prvá polovica je šitá na vrchárov, špurtérov tu domestici doslova tlačia pred sebou. To vidno aj v celkových výsledkoch, kde sa víťazi posledných etáp pohybujú na 50., resp. 90. mieste GC,“ uviedol po časovke Martin Fraňo.