DUKLA V NABITEJ KONKURENCII NA ĎALŠÍCH JEDNOTKOVÝCH PRETEKOCH SIBIU TOUR

Pretekári po Majstrovstvách SR a domácom podujatí Tour de Volcano zamierili do Rumunska na už tradičný šiesty ročník podujatia Sibiu Tour, ktorý je posledné štyri roky zaradený do prvej kategórie UCI. Aj z tohto pohľadu je lákadlom pre dobrých pretekárov a prokontinentálne tímy, pretože na rozdiel od dvojky, kde boduje prvých desať pretekárov, v jednotke boduje prvých dvadsať päť pretekárov v celkovom poradí. Na štarte sa zišla výborná konkurencia.

Najväčšími favoritmi boli profesionálne kontinentálne zoskupenia Androni Giocatolli na čele s víťazom vrchárskej súťaže na Tour de France 2009 a tretím z Gira 2008 Francom Pellizottim, víťazom Okolo Slovenska 2014 Davidom Viganom a nedávnym víťazom Bihor Tour mladučkým Eganom Bernalom z Kolumbie, ktorý ako prvoročák zbiera biele dresy pre mladého jazdca takmer na každom etapáku, kde štartuje ako na bežiacom páse. Medzi favoritov patria i CCC Polsat s Davidom Rebellinom, exvíťazom veľkých klasík ako Liege-Bastogne-Liege, Valónsky šíp, či etapákov Tirreno-Adriatico a Paríž-Nice. Prokontinentálny Colo Quick – Cult prichádza s Gustavom Larrsonom, ktorý ma na konte etapové víťazstvá na Paríž-Nice a Gire, a bol strieborným medailistom v časovke z OH v Pekingu a na Majstrovstvách sveta 2009. Nechýbajú ani ďalšie prokonti celky One pro cycling a Vini Fantini. Karty miešať prišiel aj vlaňajší víťaz z Unieuro Wilier, tohtoročný víťaz pretekov Okolo Slovenska, Mauro Finetti.

V nabitej konkurencii sa predstavila aj šestica Dukly Maroš Kováč, Patrik Tybor, Martin Haring, Jozef Palčák, Juraj Lajcha a Tomáš Harag. Naši pretekári mali bohaté skúsenosti s týmto podujatím, veď Maroš Kováč dokázal zvíťaziť v minulosti v prológu a Martin Haring dokonca v dojazde kráľovskej etapy končiacej pri jazere Balea Lake v najvyššom rumunskom priesmyku.

Mnohých z vymenovaných silných mien zvládol v úvodnom prológu Maroš Kováč. Jeho výkon historickými ulicami mesta Sibiu priniesol Dukle umiestnenie v top 10, keď v boji proti chronometru zaznamenal deviaty narýchlejší čas. Patrik Tybor po chorobe, ktorá ho zložila počas spoločných majstrovstiev SR a ČR,  vybojoval slušné 15.miesto.  Hneď prvá 191 kilometrov dlhá etapa s kopcovitým profilom začala riadne zostra a nastupovalo sa od prvých kilometrov. Po niekoľkých neúspešných pokusoch únikov, kde bol aj náš Jozef Palčák, sa 15 km po štarte sa sformovala silná skupina. Tá si počas etapy vybudovala náskok až 8 minút. V závere pred poslednými horskými prémiami sa najsilnejšie tímy zložili a vysokým tempom začali náskok vedúcej skupiny sťahovať. Posledných zo skupiny dostihli 3 km pred cieľom a o víťazovi nakoniec rozhodoval záverečný špurt. Z našich zostali v balíku iba Patrik Tybor a Martin Haring, ostatní došli s menšími stratami.

Druhá, 231 kilometrová etapa s nastúpanými 2500 výškovými metrami dala zabrať všetkým tímom. Pelotón sa rozbil na jednotlivcov či malé niekoľko členné skupiny a cyklisti prichádzali do cieľa väčšinou ako jednotlivci. V stúpaní do záverečného kopca bol z našich najrýchlejší Patrik Tybor, ktorý prišiel do cieľa 42. Časovka do vrchu k jazeru Balea Lac najlepšie sadla Martinovi Haringovi, ktorý až do konca mája pomáhal slovenskej reprezentácii vyjazdiť body do olympijskej kvalifikácie MTB. Stratou 1:49 min. na víťaza etapy získal 32.miesto. Poslednú etapu tvorilo päť okruhov s krátkym prudkým stúpaním a 50 km pokračovaním po rovine. V hlavnom balíku prišiel do cieľa Patrik Tybor, ostatní už závere vypustili a chytili malú stratu.

„Tento rok sa v Rumunsku stretla veľmi silná konkurencia, akú mnohí chalani na pretekoch ešte nezažili. Pretekalo sa od prvých momentov, išlo sa vo vysokom tempe, všetky etapy boli náročné aj na počet kilometrov aj na profil trate. Ak sa nepohybujete od začiatku na predných pozíciách, neskôr nemáte šancu na výsledok. Na toto nie sú naši cyklisti zvyknutí, v úvode zaváhajú a potom ich stojí veľa síl dobiehanie skupiny. Na tomto musíme teda popracovať a aktívnejšie využívať. Už v stredu odlietame na štvrté najťažšie etapové podujatie – Tour of Qinghai Lake (2.HC), ktoré sa odohráva vo vysokej nadmorskej výške dosahujúcej až k 4000 m.n.m. Minulý rok sa tu v dlhom úniku jednej z najnáročnejších etáp zviditeľnil Tomáš Harag ešte v drese CK Banská Bystrica. Verím, že z tohtoročnej pozvánky organizátora dokážu chalani využiť maximum,“ zhodnotil Sibiu Tour a priblížil najbližšie podujatie Martin Fraňo.  

„Dostať sa do tempa nebol problém, už som pár jednodňových pretekov, ktoré má rozbehli, išiel. Skôr mi zatiaľ robila problém dĺžka etáp. Na bicykli sedím mesiac, aj to som sa prvé 2 týždne iba zľahka vozil. Sibiu mi pomohlo pri návrate do ďalšej, vytrvalostnej fázy,“ povedal po pretekoch Jozef Palčák, ktorý sa po úspešnom začiatku sezóny na Tour du Cameroun a niekoľkomesačnom zdravotnom výpadku znova vrátil k pretekaniu výborným šiestym miestom v časovke na spoločných MSR a ČR.