DUKLA ZAČÍNA SEZÓNU NA TOUR DE MEDITERANEAN (UCI 2.2) V TURECKU

Šestica elitných pretekárov Tybor, Čanecký, Haring, Taragel, Mahďar a Cully pod vedením Martina Fraňa sa už 22.marca predstaví na prvých pretekoch sezóny, tureckom podujatí Tour de Mediteranean, zaradenom do Europe Tour v kategórii 2.2. Štvoretapové preteky poslúžia na rozjazdenie sa pred blížiacou domácou súťažou V4, ktorá sa bude konať v posledný marcový deň.

Pôvodne mali cyklisti Dukly začínať sezónu na pretekoch Tour de Kamerun (UCI 2.2), no preteky boli na poslednú chvíľu preložené na májový termín.

„Pre neskoré schválenie štátnych dotácií sa nakoniec podujatie Tour de Kamerun posunulo až na máj. My sme už cestovali autom na letisko, keď túto nepríjemnú správu organizátori oznámili po rozhodnutí ministra športu a premiéra krajiny. Keďže organizátor nám na základe našich dobrých vzťahov zabezpečuje kompletné zabezpečenie, vrátane leteniek, nevznikli nám žiadne náklady, no na druhej strane, keď sme auto otočili z cesty z letiska smerom domov, sklamanie pretekárov bolo veľké. Všetci boli dobre pripravení a veľmi sa tešili na tieto prvé preteky, ktoré v teplom počasí dovoľujú rozjazdiť sa na ďalšie podujatia. Aj vzhľadom na to, že Slovenskom aj Európou zmieta zima, na poslednú chvíľu sa mi podarilo vybaviť náhradu, a tím pocestuje o týždeň neskôr do Turecka. Síce 4 turecké etapy nie sú plnohodnotnou náhradou 8 etapáku, no som rád, že sa toto krízové riešenie podarilo na poslednú chvíľu zariadiť. Stojí nás to síce oveľa viac peňazí ako Kamerun, no musíme situáciu riešiť,“ povedal na margo zmeny programu Martin Fraňo a dodal: „O tom, kto pocestuje do Turecka, bolo od začiatku jasné. V tíme teraz figuruje 12 pretekárov, z toho 6 je do 23 rokov a tí majú nominačné preteky na reprezentačné akcie v rovnakom čase v Hlohovci a v Brne na tradičnej „Bíteši.“ Takže sa tím rozdelí, mladučká šestica sa pobije o reprezentaný dres pod vedením Maroša Kováča na českých cestách, eliťáci pocestujú na preteky UCI.“

Po návrate z Turecka tím postaví šesticu Tybor, Čanecký, Taragel, Mahďar, Cully a Oros na domáce UCI podujatie V4 v Bratislave, a následne prvú časť apríla odcestuje Dukla na 10 etapové náročné podujatie Tour de Maroko (UCI 2.2), ako je už niekoľko rokov tradíciou v programe tímu.

„Tour de Maroko je akási africká Tour de France. Dukla na ňom štartuje pravidelne už desiatky rokov. Je to kvalitné podujatie, v minulosti svetový pohár amatérov spoločne s Pretekmi mieru.  Tento rok nás tam čaká kvalitná konkurencia, na čele s prokontinentálnym talianskym tímom Willier-Trestina. Veríme, že Tybor nadviaže na predvlaňajšie víťazstvo v kráľovskej etape a celkové druhé miesto, ktoré mu ušlo len pár sekúnd za exvíťazom Amstel Gold Race Stefanom Schumacherom. Po týchto pretekoch nás čaká ďalší nabitý program s veľkým množstvom pretekov UCI 1. kategórie v Európe. V sezóne 2018 znova prekonáme vlaňajšok, keďže absolvujeme najvyšší počet pretekov UCI 1. kategórie v histórii tímu. Najväčším podujatím bude asi Okolo Slovinska, ktoré vysiela live aj Eurosport. No čaká nás i Tour de Azerbajdžan, Sibiu Tour, Okolo Slovenska, nové jednotky Banja-Luka a Okolo Maďarska a mnohé iné. Bude to ťažká sezóna s mnohými príležitosťami pre všetkých našich pretekárov. Verím, že svoje šance ukázať sa v kvalitnej konkurencii využijú. Podmienky majú aj vďaka tradičným, či novým partnerov naozaj vynikajúce. Každý, vrátane mladučkých pretekárov, bude mať dostatok príležitostí sa ukázať,“ naškrtol budúcnosť Martin Fraňo, športový riaditeľ.