DUKLA ZAREGISTROVALA KONTINENTÁLNY TÍM, NAJVÄČŠOU POSILOU BUDE ERIK BAŠKA.

V polovici novembra už tradične prebieha administratívna činnosť cyklistických tímov. Dukla Banská Bystrica úspešne splnila všetky kritériá pre rok 2022 a stane sa v nasledujúcej sezóne jediným UCI registrovaným kontinentálnym tímom na Slovensku. Veľkou novinkou je angažovanie exmajstra Európy z estónskeho Tartu a víťaza Bredene Handzone Classic Erika Bašku. Rýchly šprintér prichádza do Dukly z World Tour zoskupenia Bora Hangsrohe, kde pretekal spolu s Petrom Saganom.

„Úspešne sme zvládli registračné povinnosti a zaregistrovali kontinentálny tím aj pre sezónu 2022. Naplnili sme aj minimálnu súpisku desiatich pretekárov, ktorí všetci sú zároveň členovia Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Okrem profesionálnych športovcov na čele s Erikom Baškom a Lukášom Kubišom opäť privítame mladíkov prechádzajúcich z kategórie juniorov so štatútom zmluvného športovca. Výbornou správou je príchod Erika do tímu, je to naozajstný rýchlik, s obrovským potenciálom, ktorý sa v poslednej sezóne nepresadzoval podľa predstáv a nedostával príležitosti ako líder. U nás dostane dostatok príležitostí ukázať, čo je v ňom. Je v najlepšom veku, veľmi veľa si od neho v rovinatých dojazdoch sľubujeme. Navyše je vzorom pre mladých pretekárov a má našu plnú dôveru,“ predstavil najväčšiu posilu tímu Martin Fraňo, športový riaditeľ. 

„Komunikoval som s viacerými tímami, aj zo zahraničia, pre Duklu som sa rozhodol z viacerých dôvodov. Po rozhovoroch s Martinom Fraňom a predtým Marošom Kováčom sme sa zhodli v našich predstavách o mojom smerovaní. Veľmi dobre sa prekrývali s mojimi ambíciami v cyklistike a možnosťami tímu. Bolo tam viacero faktorov, pre ktoré som sa rozhodol práve pre Duklu. Jednak pre program, prostredie, viac pretekových dní pre mňa, a tiež mať viac priestoru v pozícii lídra. Verím vo vzájomný prínos pre obe strany,“ povedal k novému pôsobisku Erik Baška. „Uplynulé dva roky ma trápili zdravotné problémy, a tiež som mal málo príležitostí na výsledkové ambície v Bore. Bora je silný tím, a ja som sa dostával skôr do pozície pomocníka pre ďalších kvalitných jazdcov. A tak ciele pre nasledujúcu sezónu sú rovnaké ako voľakedy, začať opäť vyhrávať preteky,“ doplnil Baška k svojim predstavzatiam pre budúcu sezónu.

„Erik mal viacero možností, sme preto veľmi radi, že prichádza práve k nám. Od začiatku prebiehali naše rozhovory veľmi korektne, mám z toho veľmi dobrý pocit. Z môjho pohľadu sa jedná o jedného z najrýchlejších cyklistov na svete, len potrebuje dostať šancu šprintovať a dôveru, ktorej sa mu u nás dostane. Vidím na ňom veľkú motiváciu a nasadenie. Verím v podobný zvrat v kariére ako v prípade Cavendisha v tejto sezóne. Erik je v najlepšom veku, v prípade dobrej sezóny a dobrých výsledkov, na ktoré u nás bude mať dostatok šancí, je možnosť i návratu do WT. Podobne ako Slovinci Tratnik, či Kump sa vrátili späť do kontinentálnej sféry a opätovne vyšvihli do World Tour po dobrých výsledkoch. I táto možnosť je samozrejme reálna. My sa však sústredíme na nasledujúcu sezónu a ciele v nej. Naša sila v rovinatých podujatiach podstatne vzrastie.  Všetci sa na jeho príchod veľmi tešíme, posilní tréningovú trenčiansku skupinu. Verím, že spoločne s olympionikom Lukášom Kubišom, ktorý z roka na rok výkonnostne rastie, budeme opäť silnejší a zaznamenáme progres,“ doplnil k Erikovmu príchodu a zloženiu tímu Martin Fraňo.

Svoje pôsobenie v kontinentálnej cyklistike končia Juraj Bellan a Marek Čanecký, hneď po národnom šampionáte tak urobil Ján Andrej Cully. V nasledujúcej sezóne bude dres Dukly Banská Bystrica obliekať jedenástka jazdcov v zložení: Patrik Tybor, Martin Haring, Erik Baška, Lukáš Kubiš, Martin Chren, Adam Foltán, Pavol Rovder, Tobias Vančo, ku ktorým pribudne druhoročák U23 Filip Lohinský a z juniorov prichádzajúca dvojica Lukáš Ungvarský a Samuel Tuka.

V týchto dňoch prebehne prvé stretnutie všetkých členov, pre lepšie zoznámenie a spoznanie sa. Mladí športovci absolvujú nevyhnutné testovania. Kompletné predstavenie tímu po personálnej stránke, pretekový program, novinky, plány a ciele na sezónu 2022 predstavíme v januári na tlačovej konferencii.

Foto: ilustračné, Ján Melicher