DUKLÁCI CESTUJÚ NA DUO NORMAND (UCI 1.1), BELLANOVI STOPLA SEZÓNU MONONUKLEÓZA

23. septembra 2016   Informácie z pretekov

Po necelom týždni sa Dukláci presúvajú znova na sever Francúzska, kde ich v nedeľu, 25.9.2016 čaká štart na 35. ročníku prestížnej časovky dvojíc Duo Normand. Na 54,9 km dlhej trati si zmerajú sily s viac ako 300 dvojicami rôznych kategórií. Pre UCI registrované tímy sú to preteky prvej kategórie, pre ostatných národné preteky. Je akýmsi ukončením sezóny v západnej časti Francúzska. V minulosti podujatie privítalo mnohých skvelých časovkárov ako Chris Boardman, či Bradley Wiggins.

Dlhým držiteľom rekordu trate bola dvojička Chris Boardman – Jens Voigt, keď ich v roku 2013 prekonala dvojička Oricy, Svein Tuft – Luke Durbridge, ktorá sa aj v tomto roku postaví na štartovnú čiaru a pokúsi sa svoj rekord vylepšiť. Podujatie začína už o 9,00 hodine, keď sa na štart postavia dvojice amatérov, masters, žien, tandemy v podujatí Cyklistiky pre všetkých. Poobedie patrí už elitným ženám a mužom B v národných pretekoch a po tretej sa predstaví 31 pozvaných dvojíc v pretekoch UCI 1.1 v súboji o zaujímavé prize money a o slušnú porciu UCI bodov na 54,9km zvlnenej veternej trati. Medzi najväčších favoritov patria World Tour dvojice FDJ Le Bon – Fournier a predovšetkým držitelia traťového rekordu Orica Bike Exchange Sven Tuft a Luke Durbridge. Tuft je strieborným medailistom z Majstrovstiev sveta v časovke v roku 2008 a spoločne s Durbridgom sa podieľali na tímovom striebre Oricy z časovky družstiev na Majstrovstvách sveta v Ponferrade. Durbridge je zároveň trojnásobným austrálskym časovkárskym šampiónom, či víťazom etáp na Gire 2015 a 2014. Práve spomínená dvojica Oricy je najväčším favoritom podujatia. Spoločne s nimi sa predstavia i tri národné tímy, Lotyšska, Austrálie a Francúzska pripravujúce svojich pretekárov na časovku v Dohe, dva prokontinentálne celky Fortuneo Concept a Direct Energie. Zostatok budú tvoriť kontinentálne dvojice, medzi ktorými sa predstavia dve dvojičky Dukly Banská Bystrica Tybor – Kováč a Palčák – Lajcha. Pôvodne nominovaného Juraja Bellana, ktorému doobeda diagnostikovali mononukleózu a nariadili prísny kľud,  musel dnes Martin Fraňo tesne pred odchodom vymeniť. Podľa vyjadrenia lekárov bojuje s týmto ochorením už niekoľko dní a začínajúca choroba ovplyvnila i jeho výkon na ME. Na Duo Normand tak cestuje Juraj Lajcha.

„Juro má túto sezónu obrovskú smolu na vrcholných podujatiach. Najprv nebezpečný pád vo vysokej rýchlosti na MSR, kde mal našliapnuté na víťazstvo v kategórii U23, potom táto choroba, ktorá ho stopla na ME a zatrhla ďalšie pretekanie v sezóne. Hneď po časovke ME sa mi nezdal, jeho výkon absolútne nezodpovedal tomu, čo mal natrénované. Ani štart v pretekoch mu nevyšiel, vôbec som tomu nerozumel. Už z Francúzska mi však volal a sťažoval sa na bolesti v hrudníku, no ani vo sne by mi nenapadlo, že je to až také zlé. Neuveriteľná smola. Prvoradé je však teraz dostať sa z toho. Mononukleóza sa ťahá dlhšie a potrebuje kľud,“ povedal pred odchodom na Duo Normad Martin Fraňo a dodáva: „Juraj Lajcha nie je nováčik, a hoci netrénoval v poslednom čase špeciálne túto disciplínu, vie, čo naňho čaká. Zaujímavá je i profilom, ktorý nie je celkom rovinatý a preverí pretekárov aj v kopcoch. Navyše, pre túto časť Francúzska je charakteristický silný vietor s rýchlosťou až do 50 km/h. Spolu s Jozefom Palčákom sme ju absolvovali už minulý rok a občas sme mali problém udržať na kvôli vetru časovkárskych špeciáloch.“