TOUR DU CAMEROUN (UCI 2.2): DUKLÁCI ZÍSKALI 75 BODOV UCI, PÓDIUM I MIESTA V TOP 10 GC

Kým jedna partia Duklákov obchádza európske turné, ďalšia odcestovala na osemetapové podujatie do strednej Afriky. Pre problémy s ministerstvom boli preteky Tour du Cameroun (UCI 2.2) preložené z pôvodného marcového termínu na koniec mája(26.5.-3.6.2018), a tak oproti pôvodnej zostave tentokrát vycestovala pätica v zložení Martin Haring, Martin Mahďar, Andi Cully, Jakub Varhaňovský a Adrián Foltán. Bodku v podobe pódia Jakuba Varhaňovského v záverečnej etape a definitívnym 2., 3. a 7. miestom Martina Haringa, Martina Mahďara a Andiho Cullyho v celkovom poradí si naši chalani prinášajú z pretekov UCI 2.2 „Okolo Kamerunu“ nielen cca tisícku pretekových kilometrov, ale aj 75 bodov UCI, z toho časť pre dvadsaťtrojkárov.

Africkí organizátori nič nemenili na pôvodnom programe ani na pozvaných tímoch, a tak Martin Fraňo potvrdil účasť aj v zmenenom dátume. „Marcový termín pretekov je pre nás výhodnejší, keďže môžeme naberať objemy v teple v pretekárskom tempe. Afričania sú v tom čase rozbehnutí, majú za sebou kontinentálne a národné majstrovstvá, všetci sú vo forme. Aj preto sem chodia ladiť prípavu mnohí z jazdcov najvyššej kategórie. Takisto si tu chalani môžu otestovať znalosti cyklistického „šlabikára,“ keďže sa tu taktizuje oveľa viac ako na podujatiach vyššej kategórie, získať UCI body a v neposlednej miere zarobiť na prémiach. Na rozdiel od európskych podujatí, medzi ktorými je svetlou výnimkou Okolo Slovenska, sú európske podujatia známe niekoľkomesačnými až niekoľko ročnými sklzmi platieb tímom. Maroš Kováč a Patrik Tybor by o tom mohli napísať doslova ságy na pokračovanie ,“ priblížil záujem o účasť na tomto podujatí Martin Fraňo, športový riaditeľ.

1.ETAPA: 3. MIESTO V GC A BIELY DRES PRE JAKUBA VARHAŇOVSKÉHO

Po 130 km presune z Yaoundé do Pumy bola prvý deň na programe rovinatá 157 km dlhá etapa s cieľom v prímorskom mestečku Kribi. Naši jazdci sa pred prvou rýchlostnou prémiou zaktivizovali a podarilo sa im bodovať. Na prvej rýchlostnej prémii bral bonifikačné sekundy za druhé miesto Jakub Varhaňovský a za tretie Martin Mahďar. Po tejto prémii sa sformoval únik 13 jazdcov, medzi ktorými boli aj Martin Haring s Jakubom Varhaňovským. Skupina vzorne spolupracovala a postupne si vytvorila náskok 2,5 minúty. V takomto predstihu prišli aj na druhú rýchlostnú prémiu, v ktorej prvenstvo získal Jakub. To mu neskôr pomohlo posunúť sa v celkovej klasifikácii, keďže únik tesne pred cieľom pohltil balík. Víťazom prvej etapy sa stal domáci jazdec Clovis Kamzong, ktorý saobliekol i do žltého trikotu. Varhaňovský nakoniec finišoval na 9.mieste v etape, no vďaka bonifikačným 5 sekundám sa posunul na 3.miesto GC a získal dres najlepšieho mladého jazdca. Na 7.mieste GC sa po prvej etape usadil Martin Mahďar. Všetci naši chalani okrem Adriána Foltána finišovali v hlavnom balíku, bez straty na víťaza.

„Dnešná etapa bola z pohľadu aktivity dobre zvládnutá. Chalani boli aktívni aj na prvej aj na druhej prémii, zviditeľnili sa v úniku. Trochu ma mrzí záver, lebo toto bol presne učebnicový príklad ako zaváhanie úniku a poľavenie v záverečných metroch využijú taktizujúci, no fyzicky oveľa horší jazdci. Som však rád, že aktivita počas dňa priniesla Jakubovi biely dres a výbornú štartovaciu pozíciu v celkovom poradí,“ zhodnotil prvú etapu Martin Fraňo.

2.ETAPA: PÓDIUM PRE MARTINA MAHĎARA

V najdlhšej, 175 km dlhej rovinatej etape z Kribi do Doualy si výborne z našich viedol Martin Mahďar, ktorý preťal cieľovú pásku na 3.mieste. Svojim výkonom sa zároveň dostal na 3.miesto celkového poradia. Víťazom sa stal Francúz Noel Richet pred Kamerunčanom Martinom Ngehom a našim Mahďarom.

Pelotón si v teple strážil sily a zozačiatku nechal  vpredu vytrápiť sa aktívnemu domácemu jazdcovi. Až v závere sa začalo viac taktizovať a nastupovať. V prednej skupinke, ktorá mala vyše dvojminútový náskok, sme mali dvoch jazdcov, Martina Mahďara a Andiho Cullyho. Andiho 15 km pred cieľom zdržal defekt, kvôli ktorému stratil podstatné minúty časti. Z tejto skupiny sa neskôr odpojil rozhodujúci štvorčlenný únik, ktorý vydržal až do konca. Martin Mahďar obsadil 3.miesto v etape a tým sa posunul aj na 3.miesto celkového poradia. Cully stratil kopu času čakaním na mechanické vozidlo, keďže rozhodca defekt dlho nehlásil a potom odkladal možnosť priblížiť sa k pretekárom. Po celom dni putovania s vyhliadkou dobrého výsledku nakoniec táto situácia nášho jazdca tak správne „vyhecovala“ a dokázal finišovať v skupinke za Martinom Haringom.

3.ETAPA: ETAPA ZRUŠENÁ PRE SILNÝ DÁŽĎ

Tretiu etapu tvorili mestské okruhy v Douale. Jazdilo sa v daždi, trať bola šmykľavá a technická, ale etapa sa sľubne vyvíjala v prospech našich jazdcov. Po odjazdení 2/3 dĺžky etapy sa hlavný rozhodca rozhodol preteky ukončiť.

„Dnes komisár z pre mňa nepochopiteľných príčin 30km pred cieľom anuloval etapu. Odôvodnil to dažďom, šmykľavou cestou a mnohými pádmi. Cyklistika však nie je tenis ani milionársky večierok. Koná sa za každého počasia. Jednému vyhovuje horúčava ako včera, inému dážď a klzká vozovka. Ani včera neanuloval etapu kvôli prudkým horúčavám. Trochu sa unáhlil. Neprináleži mi z pohľadu športového riaditeľa hodnotiť komisára UCI, keďže na pretekoch má neobmedzenú právomoc. O tom, že sa vedia unáhliť, sme videli aj na vlaňajšej diskvalifikácii Petra Sagana na Tour. Z pohľadu cyklistického fanúšika to Belgičan dnes nezvládol, vzal šancu pretekárom bojovať o etapu, poradie aj prize money. Najviac na to doplatili tí, čo sa snažili, teda Rwanda a my. Je to však cyklistika, nezmeníme nič. Ideme bojovať a útočiť zase zajtra,“ vyjadril sa k zrušeniu etapy Martin Fraňo, športový riaditeľ.

4.ETAPA: VÍŤAZOM ETAPY JE MARTIN HARING VYHRAL, V GC MU PATRÍ 2.MIESTO

Víťazom 4. etapy osemdňového podujatia Okolo Kamerunu sa stal Slovák Martin Haring, ktorý si pre triumf prišiel v úniku troch jazdcov. Svojím výkonom zároveň poskočil na 5.miesto celkového poradia a posunul sa na druhé miesto v klasifikácii o vrchársky dres. Na druhom mieste celkového poradia so stratou len ôsmych sekúnd na víťaza, sa po prvej polovici pretekov usadil ďalší z jazdcov Dukly, Martin Mahďar.

„V dnešnej etape sa už po prvej horskej preémii podarilo odskočiť sedemčlennej skupine, v ktorej sa nachádzal aj Haring, hneď za nimi sa vybrala desaťčlenná partia, kde sme mali Cullyho, Mahďara a Varhaňovského. Po ich spojení sa znova začalo atakovať, odčlenila sa trojička s Haringom, ktorá prišla do cieľa s 23 sekundovým náskokom. Víťazom sa stal práve náš Martin Haring, aktuálny majster Slovenska v troch disciplínach. Okrem prelomenia tohtoročnej série „nešťastných“ záverov sa získaním prvenstva posunul na 5.miesto celkového poradia a na konto si pripisuje aj body UCI,“ vyjadril spokojnosť po dnešnej etape Martin Fraňo. Zajtra je voľný deň, preteky pokračujú vo štvrtok kráľovskou etapou z mesta Mbanga do Bafangu, ktorú v minulosti dokázali vyhrať Ivan Víglaský či Patrik Tybor.

5.ETAPA: JAKUB VARHAŇOVSKÝ VYBOJOVAL DRUHÉ MIESTO V ETAPE A UCI BODY PRE DVADSAŤTROJKÁROV

Po dni voľna bola na programe najťažšia kráľovská etapa. 122 kopcovitých kilometrov z Mbanga do Bafangu s náročným cieľovým stúpaním doslova roztrhala pelotón a v závere sa k páske chodilo po jednotlivcoch. Na komforte jazdcov nepridával ani celodenný dážď. Od začiatku etapy sa sformoval únik, v ktorom sme mali mladého Jakuba Varhaňovského. Skupina to do cieľa dotiahla s náskokom pred ostatnými. Víťazom sa stal Rwanďan Bonaventure Uwizeyimana, na druhom mieste skončil Jakub Varhaňovský.

„Celá etapa sa šla v nepríjemnom daždi. Výborný výkon podal dnes Jakub Varhaňovský. Už na začiatku zachytil únik. Boli miesta, kde sa v kopcoch naozaj trápil, ale vydržal a v závere odovzdal úplne všetko. Do bodky splnil, čo mal. Na žltého Rwanďana nemal, no druhým miestom pripisuje pre Slovensko prvé UCI body v tohtoročnej sezóne. Ostatok našich trochu dlhšie váhal, v závere však išli dobre, čo ich posunulo na 2. a 3. miesto clekového poradia. Zajtra nás čaká ďalšia zvlnená etapa vo vyššej nadmorskej výške,“ zhodnotil dnešnú etapu Martin Fraňo.

„Pokyn od začiatku do úniku, hneď ako to začnú domáci či rwanďania skúšať, mi vyšiel. Odišli sme asi na 15.kilometri a postupne si vypracovali slušný náskok, čo mi vyhovovalo. Po dni voľna som sa cítil celkom oddýchnutý a UCI body ma vážne motivovali vykrviť sa do samého konca,“ povedal po dojazde do cieľa Jakub Varhaňovský.

6.ETAPA: HARING A MAHĎAR UPEVNILI MIESTA V CELKOVOM PORADÍ, FOLTÁN S VÍŤAZSTVAMI NA PRÉMIACH

Aj šiesta etapa so štartom aj cieľom v meste Bafoussam mala zvlnený charakter a od začiatku sa aktívne nastupovalo. Prvú horskú prémiu bral Andi Cully, jeho skupinku však onedlho pohltil balík. Z neho sa už onedlho sformovala skupina troch jazdcov vrátane nášho Adriána Foltána, ktorá v predstihu stihla brať všetky prémie. Adrián zvíťazil na rýchlostnej i horskej, 15 km pred cieľom ich dobehol pelotón. Z neho nato atakoval Isiaka Cisse z Pobrežia Slonoviny, ktorý jazdil v minulosti aj za UCI kemp v Aigli ako náš Marek Čanecký. Malý náskok udržal do cieľa. Ten bol v miernom stúpaní, a tak sa tam ako prvý z našich objavil Martin Haring na piatej priečke. Tesne za ním bol Martin Mahďar. Obaja si upevnili svoje miesta v celkovom poradí.  teda dvojka na druhej aj tretej pozícii celkovo.

7.ETAPA: DRUHÝM MIESTOM V ETAPE SA OBLIEKOL DO BIELEHO DRESU ANDI CULLY

Siedma etapa vyvrcholila hromadným dojazdom, v ktorom si pódium vybojoval Andi Cully. Druhým miestom v etape získal bonifikačných 6 sekúnd a tie mu pomohli do bieleho dresu.

„Cullyho delili od bieleho dresu len dve sekundy, takže dnešná stratégia bola pomôcť Andimu získať ho. Som rád, že sa to vďaka tímovej spolupráci podarilo. Andi si pódiom vylepšil pozíciu v general classification a obliekol do bieleho. Po úvodných etapách, kde sa nie vlastnou vinou prepadol ďalej v celkovom poradí, dnes ukázal, že jeho výkon možno hodnotiť oveľa lepšie. Bude to ťažké ustriehnuť aj zajtrajšok, keďže má náskok len 1 sekundu. Ale určite sa o to pokúsime,“ zhodnotil etapu Martin Fraňo.

„Od začiatku etapy som sa snažil odísť alebo na prémií získať sekundy na biely dres, no reprezentácia Rwandy okamžite reagovala a kontrolovala všetky útoky. V technickom závere etapy som sa cítil dobre, posledné kilometre sa Mahďo staral o ostré tempo na špici a ako sa začalo špurtovať, nabral som rýchlosť z krátkeho zjazdu a postupne v záverečnom stúpaní prekľučkovať medzi súpermi. Z pódia aj bodov som veľmi rád,“ vyjadril radosť po dojazde do cieľa Andi Cully.

8.ETAPA: VARHAŇOVSKÝ FINIŠOVAL NA 2.MIESTE, DUKLA ZÍSKAVA 75 BODOV UCI

Bodku v podobe pódia Jakuba Varhaňovského v záverečnej etape a definitívnym druhým, tretím a siedmym miestom Martina Haringa, Martina Mahďara a Andiho Cullyho v celkovom poradí, si cyklisti Dukly Banská Bystrica prinášajú z pretekov Okolo Kamerunu (UCI 2.2) vyše tisícku pretekových kilometrov a porciu bodov UCI. Mimoriadne cenené sú práve body dvadsaťtrojkárov, ktoré v tejto sezóne vybojovali Slováci po prvýkrát. Celkovým víťazom podujatia je Rwanďan Bonaventure Uwizeyimana, ktorý si žltý dres strážil od piateho súťažného dňa.

„Na Tour du Kamerun sa predstavujeme pravidelne. Je to aj vďaka dobrým vzťahom s kamerunskou federáciou. Keďže je nabitý kalendár, jedna partia pretekala v Maďarsku a Poľsku, druha, aby mali všetci šancu pretekať, štartovala na osemetapaku Tour du Kamerun. Zisk 75 UCI bodov, druhé a tretie miesto poradia je veľmi fajn. Navyše všetci chalani dostali priestor sa ukázať.
Haring ukázal, že je najsilnejší vrchar, no blysol sa aj víťazstvom v etape. Ešte s tímom zamieri do Slovinska a na majstráky, potom sa bude viac venovať vyjazdovaniu miestenky na OH v MTB, kde je tiež slovenskou jednotkou. Tento rok sa pomaličky rozbieha aj Mahďar. Má bojovnosť, skúsenosti, lídrom bol i v Maroku, a tu ukázal pódium celkovo i v etape. Rovnako Cully bojoval, obsadil miesto v prvej desiatke a pódium v etape.
Každý z chalanov mal svoj deň v úniku, vrátane Foltána i Varhaňovského a teda priestor sa ukázať. Najmä Jakub sa šanci chytá výborne. Veľmi trpel v najťažšej etape, no obrovskou bojovnosťou obsadil druhé miesto. Dokázal s pomocou chalanov vyhrať aj špurt pelotónu v záverečnej etape a skončť druhý raz na pódiu. V zime zmenil po príchode do Dukly tréning, veľmi mu zmena pomáha. Má obrovské nasadenie, je príjemným prekvapením v sezóne z mladych dvadsaťtrojkárov. Snažíme sa vhodne skladať program, štartoval na ťažších pretekoch poľskej V4ke, či jednotke Banja Luka, teraz ukázal, že je prinos pre tím aj ako domestik aj ako budúcnosť v špurte. Celkovo tím predviedol zlepšenú tímovú spoluprácu a bolo to vidieť,“ vyjadril na záver spokojnosť Martin Fraňo.