GEMENC GRAND PRIX (UCI 2.2): MAREK ČANECKÝ OBSADIL 9.MIESTO V GC A ZÁROVEŇ PRIPÍSAL NA KONTO UCI BODY

Partia v zložení Patrik Tybor, Marek Čanecký, Juraj Bellan, Samuel Oros, Martin Vlčák a Matúš Meliš odštartovala pod vedením Maroša Kováča na pretekoch Gemenc Grand Prix (UCI 2.2) v maďarskom Szekszarde. Etapové preteky tvoril krátky prológ na 2 km so 4,3 % stúpaním a dve etapy. Najlepšie z našich chalanov sa darilo Marekovi Čaneckému, ktorý v celkovom poradí vybojoval 9.priečku, spojenú s UCI bodmi.

Maďarské podujatie nebolo pre chalanov novinkou. Roku 2015 si z neho žltý dres odniesol Maroš Kováč, aktuálne jeden zo športových riaditeľov a trénerov Dukly, viaceré miesta v top 10 získali aj Patrik Tybor a Martin Haring. „Časovka bola o hrubej sile. Najlepšie ju z tejto zostavy zašiel Patrik Tybor, ktorého však už dlhšiu dobu trápia zdravotné problémy, ochromujúce jeho výsledky v ďalších etapách. S mankom 13 sekúnd na víťaza finišoval v druhej desiatke Marek Čanecký (24.) a o sekundu viac zaznamenal Juraj Bellan (28.). Obaja však v ďalších etapách zabojovali, čo ich posunulo na konečné vyššie miesta GC,“ priblížil preteky Maroš Kováč.

Už po prvej dokázal Marek Čanecký preskočiť niekoľko miest a vďaka 13.priečke v etape poskočil tesne za bránu top 10 celkového poradia, Juraj Bellan finišoval na 16.mieste. S vidinou reálnosti získania ďalších UCI bodov nastúpili Marek a Juraj aj do poslednej, rovinatej etapy. Obaja dokázali v špurte finišovať v čase víťaza, čím si znova prilepšili aj v rebríčku celkového poradia, až na konečné 9.miesto pre Mareka a 13. pre Juraja. Celkovým víťazom pretekov sa stal Slovinec Rok Korošec (My Bike-Stevens).

„Aj dnes chalani jazdili aktívne. Bolo nám jasné, že sa bude špurtovať, ale pred etapou som mladým chalanom povedal, že musia niečo skúsiť, nech nás je vidieť a vyskúšajú si ataky i boje o prémie a podobne. Z tohto pohľadu som spokojný. Juro dobre zabojoval, vyhral aj prémiu. Samo bol v úniku dokonca dvakrát. Fajn. V závere naši dvaja lídri jazdili vpredu, neprekvapil ich ten záver. Počínali si dobre. Celkovo sa aspoň Marek dostal do desiatky, Juro tesne za ňu. Aspoň niečo, ale vnímam to tak, že sme pokazili prológ, tam sme rozhodne mali na viac.
Škoda, že naši lídri sú mimo formy, jazdia ako so zatiahnutou ručnou brzdou. Marek sa u nás nevie chytiť. Mali sme aj tu debatu o tom, sme z toho nešťastní, lebo robíme pre chalanov úplne všetko, ale na výsledkoch to nie je vidieť. Sám Marek to ťažko znáša, psychika ho brzdí. Tešil sa k nám, že príde domov, bude u nás lídrom a zapreteká si, ale zatiaľ je polovičný.
Patrik má zdravotné problémy. Zápasí s alergiami, imunitou. Videli sme, že prológ ešte zvládol, ale pri dlhej záťaži mu telo neslúži dobre. Bol už na nejakých odberoch krvi, riešime to s doktorom Vachalíkom, takže snáď prídeme na to, čo sa deje. Kvárilo ho to už aj v minulosti, ale toto už vyslovene nevyzerá dobre. Ja osobne verím, že príde zlom, vyjde nám nejaký únik, hoci niečo čiastkové a chytíme sa. Morálka pôjde hore. Na budúci týždeň štartujeme na poľskom Majorovi Hubalovi kategórie 2.1,“ dodal Maroš Kováč.