GRAND PRIX CHANTAL BIYA: ČANECKÝ S ETAPOVÝMI I CELKOVÝM ÚSPECHOM

Pätica cyklistov Dukly Banská Bystrica absolvovala v uplynulých dňoch (17.-20. 10.2019) preteky Grand Prix Chantal Biya. Počas štvordňového podujatia zaradeného do kalendára UCI v kategórii 2.2 sa Duklákom darilo. Vďaka dobrej tímovej spolupráci vybojoval Marek Čanecký v Kamerune dve etapové víťazstvá, zelený špurtérsky dres i druhé miesto celkového poradia.  Celkovo si pripísal 44 bodov UCI.

Tentokrát do tepla odcestovala pätica v zložení Juraj Bellan, Andrej Cully, Marek Čanecký, Samuel Oros a Jakub Varhaňovský. Bellan so štartovným číslom 1 obhajoval vlaňajší žltý dres. Jeho zisk mu tentokrát nevyšiel, lebo spolu s ďalšími členmi tímu pomáhali Marekovi Čaneckému pri jeho triumfoch.

V prvej etape zvíťazil Alžírčan Azzedine Lagab, Čanecký obsadil 4. miesto, s ktorým však nebol spokojný. A tak do druhého pretekového dňa nastupoval s veľkým odhodlaním. Tímová taktika a správne načasované rozhodnutie mu pomohli k úspešnej koncovke etapy. Za víťazstvo v špurte si na konto pripísal 7 bodov UCI a zároveň sa posunul na druhé miesto celkového poradia. Najrýchlejšie nohy predviedol aj v tretej etape, po ktorej sa zároveň obliekol do zeleného dresu. Posledný deň zvíťazil Alžírčan Yacine Hamza, Marek finišoval na ôsmom mieste. Ale ustrážil aj dres aj dvojku celkovej klasifikácie podujatia. Dres lídra od začiatku až do konca obliekal Alžírčan Azzedine Lagab. Biely dres z 19. edície podujatia si odnáša Rwanďan Didier Munyaneza, vrchársky Holanďan Niels Van Der Pijl.

„Snažili sme sa ísť naplno celé preteky. V tej prvej etape ma zaváhanie stálo žltý dres a dobrý odrazový mostík pre celkové poradie u ostatných našich chalanov, čo sme už v ďalších dňoch nechceli pripustiť. Keďže som bol najvyššie v GC a cítil som sa celý čas dobre, spolupracovali sme v tomto duchu. Andi s Jurom chytali nástupy a snažili sa byť v únikoch, Kubo a Samo boli pri mne. Takže moje dve etapové víťazstvá, zelený dres i druhé miesto v GC sú výsledkom všetkých nás. Vrátane Martina Fraňa a Michala Szalmu, bez práce ktorých by sme to takto nedali,“ povedal po pretekoch Marek Čanecký.

Svojich zverencov zhodnotil aj športový riaditeľ, Martin Fraňo: „Hoci je tento rok výnimkou, u nás v tomto období väčšinou panuje studené a nepríjemné počasie. Aj preto sa snažíme sezónu potiahnuť v teple. A tak  sme opäť využili pozvanie kamerunskej federácie na etapové preteky 2.2. Ako obhajca žltého dresu nastúpil na štart Bellan s jednotkou. Boli sme opäť odhodlaní bojovať o víťazstvo. To sa nakoniec nepodarilo, no Marek vyhral dve etapy, získal zelený dres i druhé miesto celkového poradia. O víťazstve rozhodla prvá etapa, v ktorej šli veľmi pekne Alžírci. Škoda, že sa neudeľovali bonifikačné sekundy v cieli, tam by Marek získal. Tím podal dobrý kolektívny výkon a všetci veľmi dobre spolupracovali. Trochu som očakával, že do desiatky poskočí ďalší z našich chalanov pri útoku na etapu v úniku, najmä dnes. Tento cieľ nám nevyšiel. Celkovo však výsledky vrátane získaných 44 bodov UCI hodnotím pozitívne.“