HARING NAJAKTÍVNEJŠÍM NA BRNO-BÍTEŠ

1. apríla 2017   Informácie z pretekov

Cyklisti Dukly Banská Bystrica po otváracom českom podujatí v Hodoníne minulý týždeň pokračovali v programe v Európe i na prvom kole českého pohára, tradičnej jarnej klasike Brno-Bíteš. Keďže pravidlá tohto seriálu dovoľujú cudzím kontinentálnym tímom štart len maximálne šiestich pretekárov, Dukla odštartovala v mix tíme s dvojicou mladých ostaršených juniorov Varhaňovským (ŽP Šport) a Chrenom (Olympik Trnava).

„Nakoľko preteky boli nominačnými pre pretekárov U23 na prvý sveťák v Holandsku, no na druhej strane sme chceli podujatie využiť aj ako prípravu na Okolo Maroka pre eliťákov, dohodli sme sa dvojicou mladíkov, na vytvorení mix tímu Dukla/Trnava/Podbrezová, čo nám umožnilo postaviť na štart kompletnú jedenástku pretekárov namiesto oklieštenej šesťčlennej zostavy. Malo to samozrejme aj iný efekt, vyskúšali sme si v praxi druhoročákov juniorov Varhaňovského, aj Chrena, ktorých už od začiatku roka sledujeme, ako ďalšie potenciálne posily na budúcu sezónu,“ vysvetlil nezvyčajný krok vytvorenia mix tímu športový riaditeľ Martin Fraňo.

Už od štartu bol aktívny Martin Haring. Zaútočil s Filipom Taragelom a pelotónu sa vzdialil. Zvíťazil v prvej horskej prémii a na špici sa pohyboval takmer 50 kilometrov. Po dostihnutí poodskočila iná dvojička a druhú prémiu získal Jozef Černý (Elkov Author), no Haring zvíťazil v špurte pelotónu a na prémii bol tretí. V poslednej tretej horskej prémii získal druhé miesto za Černým a v hodnotení vrchárskej súťaže obsadil druhé miesto s rovnakým počtom bodov ako Černý, keď pri rovnosti bodov rozhodoval počet víťazstiev na prémiách, Černý mal dve, Haring jedno. Napriek tomu bol v priamom prenose ohodnotený za najaktívnejšieho pretekára.

V závere na veterných okruhoch dominovali predovšetkým jazdci českého kontinentálneho tímu Elkov Author, ktorí rozdelili pelotón a obsadili kompletné stupne víťazov v poradí Kaňkovský, Polnický, Černý. V druhej skupinke do cieľa dorazila dvojička Mahďar a Tybor na 21. Resp. 23.mieste.

Zo 169 pretekárov do cieľa prišlo v tvrdom limite len 48 pretekárov, medzi nimi takmer kompletný tím Dukly.                 

„Dnes sme mali rozdielne ciele. Dvadsaťtrojkári sa mali ukázať pred reprezentačným trénerom pri nominácii na Svetový pohár v Holandsku. Najlepšou slovenskou U23 dvojičkou boli Cully s Bellanom, v ďalšej skupine do cieľa s našimi Zimánym, Vlčákom a Orosom dorazili i Person zo Žiliny, Zeman z Proefektu a Kvietok z Firefly. To sú pretekári, z ktorých sa vytvorí repre tím na Ncup ZLM Tour. Uvidíme pre koho sa tréner Szabo rozhodne. Elitná skupina Dukly využila štart na Bíteši ako záverečnú prípravu na Okolo Maroka. Aj preto sa veľmi netlačili do špurtu a neriskovali zranenie v závere. Potešila ma aktivita Haringa, ktorý má naozaj dobrú výkonnosť v kopcoch, no doteraz jazdil dosť pasívne. Jeho aktivita v Kamerune aj na Bíteši je pre mňa pozitívom, predsa to boli len prípravné preteky, no rovnako ako Martin Fraňo, i ja očakávam podstatné zlepšenie v aktívnom poňatí jazdenia od všetkých v budúcnosti“ zhodnotil výkon asistent športového riaditeľa Maroš Kováč, ktorý na Bíteši tím viedol.

Tím Dukly sa na budúci týždeň rozdelí. Eliťáci Haring, Tybor, Mahďar, Palčák a Malovec, doplnení o najstaršieho dvadsaťtrojkára Cullyho pod vedením Martina Fraňa odcestujú na tridsiaty ročník „africkej Tour de France“ Okolo Maroka, kde ich čaká desať náročných etáp v celkove dĺžke 1537 km. Druhá časť tímu pod vedením Maroša Kováča zavíta do Suchej nad Parnou, kde sa predstaví na prvom podujatí Slovenského pohára a niektorí sa nasledujúci týždeň predstavia na prvej reprezentačnej akcii U23 ZLM Tour.      

„Okolo Maroka je už tradičným podujatím v kalendári Dukly. Desaťetapové preteky nie je možné absolvovať v Európe, nakoľko tu môžu mať dvojkové preteky maximálne 5 dní. Aj z tohto dôvodu sa snažíme na začiatku sezóny absolvovať dlhší etapák mimo Európy, kde majú krajiny výnimku na organizáciu dlhších pretekov 2. Kategórie UCI. Vlani toto podujatie poslúžilo ako základ dobrej formy Tybora na OH v Riu, zvíťazil v Maroku v kráľovskej etape a skončil celkovo druhý za Schumacherom. Verím, že sa predvedieme dobre aj tento rok. Mladí dvadsaťtrojkári sa predstavia doma v Suchej nad Parnou a niektorí nominovaní aj na ZLM Tour v reprezentačnom drese o týždeň na to,“ povedal plány tímu na najbližšie obdobie športový riaditeľ Martin Fraňo.