JAZDCI DUKLY SA PREDSTAVIA V REPREZENTAČNEJ ZOSTAVE NA NAJPRESTÍŽNEJŠÍCH PRETEKOCH U23 – TOUR DE L’AVENIR

Reprezentácia cestných cyklistov U23 i tento rok štartuje na najprestížnejšom Ncupe pre jazdcov kategórie do 23 rokov Tour de l’Avenir. Od 18.-28.8. 2022 sa v konkurencii 27 národných celkov predstaví i šestica Slovákov v zložení Lukáš Kubiš, Samuel Tuka Pavol Rovder, Filip Lohinský (všetci Dukla Banská Bystrica), Lukáš Sokolík a Samuel Kováč (CyclingAcademy Trenčín, od augusta aj ako trainee Dukly).

Predposledný z N-cupov pre U23 jazdcov je najprestížnejším podujatím pre túto kategóriu jazdcov. Po rozdelení pelotónu v deväťdesiatych rokoch na elite a U23 sa stal akýmsi „Tour de France“ mladšej kategórie cyklistov. Pre mladých jazdcov je to každý rok vstupná dráha do WT cyklistiky. I preto majú národné družstvá enormný záujem získať pozvánku, ak sa im nepodarí bodovať v rámci svetových pohárov, keďže organizátor pozýva len prvých 15 krajín. Slovensku sa po prvýkrát podarilo získať pozvánku minulý rok, na základe Kubišovho 3.miesta počas Ncupu v Jeseníkoch. Tento rok nikto zo Slovákov na Ncupe nebodoval, a tak bolo získanie pozvánky skôr diplomatické vyjednávanie s organizátormi.

Do reprezentačnej zostavy sa dostala i štvorica našich chalanov, ktorú doplnili dvaja cyklisti Cycling Academy Trenčín, od augusta i naši trainee jazdci. Preteky každý rok kopírujú aj etapy Tour de France. Nebude to inak ani teraz. Aktuálny ročník pozostáva z 10. pretekových dní, medzi ktorými nájdeme prológ družstiev, časovku družstiev, rovinaté, zvlnené i kopcovité etapy s legendárnymi stúpaniami starej dámy. Tento rok jazdci absolvujú napr. Col de Jambaz z tohtoročnej edície, alebo niekoľkokrát vystúpia na Col de la Madelaine, ktorý bol na programe Tour v roku 2020.

Úvodné etapy sú rovinaté až zvlnené etapy, s technickým dojazdom: Lídrom reprezentácie pre túto časť pretekov bude práve Lukáš Kubiš, ktorý je posledný rok v kategórii U23. Na majstrovstvách Európy šancu ukázať sa nevyužil, a tak je rozhodnutý urobiť pre výsledok maximum. Záver pretekov bude kopcovitý až horský. Takýto profil zvláda dobre Samuel Tuka i Samuel Kováč. Ich limotom môže byť počet etáp, keďže obaja sú v kategórii prvým rokom a nikdy podobne dlhé podujatie neabsolvovali.

Medzi minulých víťazov patrí napr. Tadej Pogačač, Egan Bernal, Esteban Chavez, Nairo Quintana, Bauke Mollema, v dávnejšej histórii napr. Miguel Indurain. Pri svojej premiére minulý rok vybojoval Lukáš Kubiš 5.miesto v piatej etape.