KARPATSKÉ PRETEKY KURIÉROV (UCI 2.2U): JURAJ BELLAN VYBOJOVAL DRES NAJLEPŠIEHO VRCHÁRA

V poslednej etape Karpatských pretekov kuriérov (UCI 2.2U) podal vynikajúci výkon Juraj Bellan a po celodennom úniku si prišiel pre dres najlepšieho vrchára. Duklák v drese slovenskej reprezentácie vďaka svojmu výkonu prekonal úplne všetkých  bodujúcich jazdcov na horských prémiach. Počtom 16 nazbieraných bodov na záver šesťdňového podujatia pre kategóriu U23 jazdcov vybojoval víťazstvo v bodovaní horských prémií. Celkovým víťazom pretekov sa stal Poliak Filip Maciejuk.

Šesťdňový náročný etapák tiahnuci sa Maďarskom, Slovenskom i Poľskom je určený špeciálne jazdcom do 23 rokov. Pre mnohých je odrazovým mostíkom do vyššej kategórie tímov. Ani tentokrát nechýbali dve slovenské partie cyklistov. Naši členovia Juraj Bellan, Samuel Oros, Martin Vlčák obliekali dres slovenskej reprezentácie. Okrem nich v slovenských farbách štartovali  Matúš Štoček (Petrolli Firenze) a Adrián Babič (Firefly).  Slováci sa počas etáp zviditeľnili v niekoľkých únikoch, najmä Matúš Štoček a Juraj Bellan.

Prekvapením nielen poslednej etapy, ale celých pretekov bol únik, v ktorom aktívne pracoval Juraj Bellan. Ten vyniesol nášho jazdca až na čelo klasifikácie o dres najlepšieho vrchára. „Až do dnešného rána som to nehodnotil pozitívne, No dnes som si povedal, ženejdem na nič čakať a hneď som zaútočil na prvom kilometri v kopci. Ten vrchársky dres si veľmi cením, išiel som si dnes preň od začiatku. Ako každý, cítil som už únavu, ale jazdilo sa mi dobre a som rád, že to vyšlo. Pocity sú to skvelé, ja som v tejto kategórii už posledný rok, takže som tu chcel zanechať nejakú stopu. A podarilo sa,“ povedal po prebratí cenného dresu Juraj Bellan.

„Nominácia bola urobená podľa doterajších výsledkov v aktuálnej sezóne, podľa môjho názoru boli nominovaní momentálne najlepší pretekari U-23, ktorých na Slovensku máme. Konkurencia pretekov bola kvalitná a naši, najmä J. Bellan M. Štoček sa v nej nestratili. Matúš Štoček aj Adrian Babič to skúšali v únikoch, aby sa posunuli v celkovej kvalifikácii, do 10 miesta, len nikdy to nebol ten pravý únik, ktorý vydržal do konca. Všetci jazdili tímovo a pomáhali si. Juraj Bellan poslednú etapu zrežíroval na najlepšieho vrchára celkovo. Vyhral 5 horských prémií. 150 km bol v únikoch. Bohužiaľ to nevydržal až na pásku. Musím poďakovať celému tímu, ako aj Matejovi Vyšňovi z regiónu za spoluprácu,“ zhodnotil podujatie Radovan Csuka, reprezentačný tréner U23.

K jeho výkonu sa vyjadril aj Martin Fraňo: „Tento rok to Juro skúšal viackrát v únikoch. Je podstatne aktívnejší. Dokázal ho premeniť vo víťazstvo v Trnave či Slovakiaringu, dnes obliekol po dobrom výkone dres najlepšieho vrchára na jednom z dvadsaťrojkárskych vrcholov, pretekoch Karpatských kuriérov. Škoda, že to nevyšlo až do cieľa na etapový úspech. Je však vidieť progres a podstatne zvýšenú bojovnosť, ktorá prináša ovocie. Verím, že si aj starší pretekári vezmú od „Koníka“ príklad a v podobnom duchu budeme pokračovať už o týždeň na pretekoch V4 v Maďarsku.“