KOPCOVITÉ ETAPY PRETEKOV OKOLO RAKÚSKA NAJLEPŠIE SADLI SAMUELOVI TUKOVI

Prvý júlový týždeň sa šestica jazdcov v zložení Lukáš Kubiš, Samuel Tuka, Pavol Rovder, Dávid Kaško, Filip Lohinský a Jakub Galovič predstavila na jednotkových etapových pretekoch Okolo Rakúska. Náročný kopcovitý terén najlepšie sadol Samuelovi Tukovi. V klasifikácii medzi mladými jazdcami obsadil 17. priečku, pričom šestica z tejto súťaže už má podpísané profesionálne zmluvy vo WT tímoch. V tretej, kráľovskej etape, bojoval v celodennom úniku.

Druhú časť sezóny odštartoval cyklistický tím Dukla Banská Bystrica na náročných etapových pretekoch Okolo Rakúska (UCI 2.1). Konkurencia štyroch tímov WT tvrdila od začiatku tempo, kontrolovala úniky i závery. V konečnom poradí sa do top 10 prebojoval len jeden jazdec mimo svetovú špičku, i to bol cyklista profesionálneho kontinentálneho tímu. Dukla sa predstavila ako tím s najmladším vekovým priemerom, vrátane úplne najmladšieho jazdca v balíku Jakubom Galovičom.

Organizátori si počas piatich etáp pripravili trať popretkávanú prudkými stúpaniami i prejazdom cez dlhé stúpania na Grossclockner do výšky 2500 mnm. Takáto trať najlepšie spomedzi našich jazdcov sadla práve Samuelovi Tukovi. V každej etape okrem kráľovskej, ktorú prešiel v celodennom úniku, finišoval najvyššie z našich pretekárov, a na čelo pretekov strácal až v posledných kilometroch. V tretej etape sa v závere najlepšie darilo Filipovi Lohinskému.

„Som veľmi rád, že sme mohli štartovať na tomto podujatí. V najmladšej zostave spomedzi tímov sme nemali veľké výsledkové ambície, skôr dostať sa do únikov. Skúšali to Lukáš Kubiš i Pavol Rovder, ich skupiny však neboli úspešné. Až v tretej etape sa to nakoniec podarilo Samkovi Tukovi. Dokonca tak, že bodoval na druhej rýchlostnej prémii, kde bral 3. miesto. World Tour tímy všetko kontrolovali a žiaden z únikov nemal viac ako 2-3 minúty náskoku. V kopcoch a záveroch vždy pritvrdili tempo, etapy mali naozaj veľmi vysoké priemerky. Pri štvrtej, najdlhšej, sa prvé dve hodiny niesli v rýchlosti 53 km/ hodinu,“ priblížil podujatie Martin Fraňo, športový riaditeľ a tréner. „Takéto extrémne náročné preteky sú však výbornou prípravou pred nastávajúcimi majstrovstvami sveta, a tiež septembrovými pretekmi Okolo Slovenska, ktoré budú mať podobne náročný profil. Bolo dobré, že sme mohli absolvovať podobné podujatie ešte bez tlaku na výsledky. Veľmi chválim Samka Tuku, ktorý sa po jarnej, chorej sezóne každým štartom zlepšuje a výkon na týchto pretekoch určite zúročí v ďalších štartoch. Rovnako výborne však hodnotím i Jakuba Galoviča, najmladšieho pretekára balíka. Dokončuje každé preteky, dokonca i na elitných rovinatých MSR sa až do konca udržal v čelnej skupine spolu s víťazom a preteky dokončil bez straty, na 10. mieste. Dokončenie takto náročného podujatia ako boli preteky Okolo Rakúska v podobnej konkurencii, je veľkou devízou do jeho ďalšej kariéry,“ dodal Fraňo.

Už cez víkend sa obmenená partia predstaví na maďarskej a slovenskej jednorazovke V4, a v nedeľu odlieta Pavol Rovder do portugalskej Anadie na dráhove majstrovstvá Európy do 23.