LUKÁŠ KUBIŠ DESIATY NA PRETEKOCH V DÁNSKU. ZVÍŤAZIL MADS PEDERSEN, MAJSTER SVETA Z ROKU 2019

V mnohopočetnej konkurencii sa cyklisti Dukly predstavili uplynulý víkend na dvoch jednorazových pretekoch v Dánsku. Kým v prvej ich od cieľa odstavilo množstvo defektov na úsekoch v štýle „Strade Bianche,“ v nedeľných pretekoch vybojoval Lukáš Kubiš desiate miesto. Za 107. ročník Fyen Rundt Tour of Funen si tak pripisuje ďalšie body UCI.

Po krátkom presedlaní na dráhovky sa cyklisti Dukly predstavili na dvojici jednorazových pretekoch v Dánsku. Štartovka bola nabitá počtom ľudí i zaujímavými menami. V drese dánskej reprezentácie bolo možné vidieť napr. Madsa Pedersena, majstra sveta z roku 2019.
Prvý deň sa počas 180 kilometrov GP Herning pasovali cyklisti na úzkych cestách aj so 16 „gravel“ úsekmi. Tie priniesli mnoho defektov, ktoré od cieľa odstavili vyše polovicu štartovného poľa, medzi nimi aj našich jazdcov.
Nedeľné preteky ponúkali 190 km, ale boli už bez nástrah v podobe nespevnených ciest. V priemerke prekračujúcej 52 km/ hodinu atakoval dobrý výsledok Lukáš Kubiš, ktorý sa pohyboval celkom vpredu. Pri kolízii na poslednej zákrute však musel na brzdy, a cieľovú pásku preťal na 10.mieste. Zvíťazil Mads Pedersen.
„Dnešná jednorazovka bola celý deň relatívne pokojná. Po dvadsiatich kilometroch odišla trojica pretekárov, ktorí si vybudovali až päť minútový náskok. Neskôr sa do nich vydali ďalší traja, kde sme mali Patrika Tybora, no tieto skupiny sa nespojili. V balíku vládlo pokojné tempo a zrýchľovať sa začalo až v závere, keď sme prichádzali na cieľové okruhy.
Okruh bol prudký sedemstometrový kopec a zvyšok stále zákruty, čo mi vyhovovalo. Tento kopec sme išli štyrikrát a už v prvom som cítil dobré nohy. Kopec som stále jazdil na špici. Do šprintu som sa natlačil na piatu pozíciu, no v poslednej pravotočivej zákrute vedľa mňa spadli pretekári. Ja som zachytil bicykel a musel ísť na brzdy. Nakoniec to vyšlo na desiate miesto, no viem, že som mal ďaleko na viac. Dnes boli nohy skvelé, a tak dúfam, že o týždeň v Estónsku budú minimálne takto dobré,“ opísal priebeh pretekov Lukáš Kubiš.
Najbližšie sa naši jazdci predstavia na etapových pretekoch Okolo Estónska, UCI 2.1 (26.-28.5.2022).