LUKÁŠ KUBIŠ ZÍSKAL HISTORICKY PRVÉ PÓDIUM SLOVÁKA NA NCUPE

Lukáš Kubiš vybojoval v záverečnej etape Ncupu – Pretekov mieru do 23 rokov 3.miesto. Pre Slovensko tak získal historicky prvé Ncupové pódium do rebríčka národov, čím poistil účasť slovenskej reprezentácie U23 na Tour de l’Avenir, na predposlednom pohári národov Etoile d’Or, a tiež 3 miestenky na majstrovstvá sveta v kategórii U23.

Reprezentácia dvadsať trojkárov pokračovala na ďalšom zo série prestížnych „Nation cupových“ pretekov, ktorých sa pravidelne zúčastňujú i mladí jazdci tímov WT. Preteky mieru v susedných Čechách patria k náročnej kopcovitej previerke. V našom národnom drese sa predstavili Lukáš Kubiš, Adam Foltán, Pavol Rovder (Dukla Banská Bystrica), Matej Blaško (CyS – Akadémia Petra Sagana) a Filip Lohinský (Slávia Trenčín).

Po úvodnom prológu, v ktorom zašiel Kubiš 26.najlepší čas a vo výsledkoch dokonca prekonal aj Filippa Zanu nedávno bojujúceho na Gire, to neskôr skúšal v každej etape, najmä v záveroch s hromadný dojazdom. Hneď prvý deň z Jeseníka do Rýmařova mu len o pár centimetrov ušlo pódium a Lukáš obsadil nepopulárne 4. miesto. To mu kúsok pomohlo vyššie i v celkovom poradí, stále však mimo bodovaného poradia. Kráľovská etapa ho odsunula o dve desiatky miest nižšie, a tak šancu na bod mohol získať len etapovým výsledkom. To sa mu podarilo v záverečnej 167 km dlhej etape.

Víťazom sa stal Francúz Axel Laurace, po druhé miesto došpurtoval Holanďan Wessel Krul, Kubiš preťal cieľovú pásku ako tretí.

https://www.facebook.com/ZavodMiruU23/videos/965953184231056

Celkovým víťazom sa stal Talian Filippo Zana, dres lídra bodovacej súťaže získal Wessel Krul, Kubiš v tejto súťaži obsadil 4. miesto. Vrchársky dres si odnáša Nemec Michel Hessmann, súťaž o najlepšieho mladého jazdca vyhral Belgičan Toon Clynhens.

Lukáš Kubiš opísal včerajšok takto: „Etapa bola naozaj ťažká. Dokonca musím povedať, že ťažšia, ako tá včerajšia. V každom z kopcov sa išlo pekelné tempo a viackrát som sa dostal aj do kolóny áut, no vždy sa mi podarilo vrátiť naspäť. V poslednom zjazde do cieľa som to skúšal. Chcel som odísť a aj sa mi podarilo vytvoriť si náskok, ale nedostatočný a tak som už len čakal na šprint. Šprint bol po kockách a som rád, že to vyšlo na pódium, aj keď prvý bol len na kúsok.“

Kubiš tak získal pre Slovensko historicky prvé Ncupové pódium, získal bod do rebríčka národov U23, poistil 3 miestenky na MS U23 a zároveň si pripísal ďalšie 4 body do rankingu UCI. Aj vďaka jeho výsledkom by mala mať slovenská reprezentácia istú pozvánku na záverečný Ncup Tour de l’Avenir, ktorý je považovaný za „Tour de France dvadsať trojkárov.“

„Včerajšia etapa bola veľmi náročná, ale spravili sme v tej poslednej príprave na ňu všetko a Lukáš bol veľmi motivovaný. Práve takýto, veľmi náročný a selektívny profil v spojitosti s jeho bojovnosťou a schopnosťami v zjazdoch a špurte nám nahrávajú. Plán A bol dôjsť do cieľa sólo, ale nepodarilo sa vytvoriť dostatočný rozdiel a tak to bolo na špurt malej skupiny. Stále tam bola veľmi vysoká šanca na úspech, ale ako raz povedal jeden náš reprezentant „špurt je vždy taká lotéria.“  Boli to v mechaničáku nervy, až kým nezahlásili prvú trojku do vysielačky. To už som následne zrušil hlasivky, ale aj opadol kameň zo srdca. Zaslúžil si to Lukáš a zaslúžil si to aj tento tím. Som šťastný a teším sa na nasledujúci N-cup vo Francúzsku. Pomedzi to máme pár menších výjazdov no a v auguste teda s najväčšou pravdepodobnosťou Tour de l’Avenir, ktorý si táto partia vyjazdila. Účasť na takzvanej Tour de France pre kategóriu U23 bola pre nás veľkou motiváciou,“ zhodnotil poslednú etapu Jakub Vančo, reprezentačný tréner U23

Foto: Ján Brychta, Preteky mieru do 23 rokov

 

Výsledky: https://www.procyclingstats.com/race/course-de-la-paix-u23/2021/stage-3