LUKÁŠ KUBIŠ MÁ ZA SEBOU ŠTART NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Lukáš Kubiš má za sebou premiéru na olympijských hrách. Ako prvý náhradník odcestoval reprezentovať Slovensko do Tokia namiesto zraneného a operovaného Petra Sagana. Spolu s Jurajom Saganom štartoval v pretekoch s hromadným štartom, v ktorých ho cca 40 km pred cieľom stiahli rozhodcovia z trate, keďže prekročil povolenú 12 minútovú hranicu limitu. V časovke obsadil 37.miesto. Zlatú medailu si z úniku vybojoval Ekvádorčan Richard Carapaz, v časovke suverénne zvíťazil Slovinec Primož Roglič.

Tohtoročná olympijská trať dávala na zdolanie 234 kilometrov s takmer 5000 nastúpanými metrami, na ktorú sa chystali viacerí výborní vrchári a cyklokrosári. Slovensko mohlo na základe rankingu postaviť dvoch jazdcov. V pôvodnej nominácii figuroval Peter Sagan a jeho brat Juraj. Otázka Jurajovej účasti bola po páde tesne pred MSR neistá, ale skúsený pretekár urobil maximum pre rýchly návrat do formy. Pády na Tour de France a následná operácia kolena však vyradili z hry Petra Sagana. Príležitosť reprezentovať Slovensko tak získal 5 dní pred odletom do Tokia prvý náhradník, ktorým bol náš aktuálne najlepší cykista – Lukáš Kubiš.
V pretekoch jednotlivcov sa Lukáš Kubiš predstavil spolu so skúseným cyklistom, na OH však rovnako nováčikom, Jurajom Saganom. Vzhľadom na profil trate a obsadenosť sa obaja slovenskí reprezentanti chceli čo najskôr dostať do úniku, vyšlo to nakoniec len Jurajovi. On únik inicioval a potom sa výraznou mierou zaslúžil o jeho zotrvanie až do cca 50 km do cieľa.
Lukášovu snahu odísť hneď na začiatku spolu s Jurajom zmarila kolízia s iným jazdcom, a tak zostal jazdiť  v hlavnom balíku. Zostať s najlepsími sa mu darilo až pod vrchol hory Fuji. Posledné kilometre stúpania v rýchlom tempe ho malé zaváhanie stálo pár metrov „diery,“ ktorú sa mu už nepodarilo dotiahnuť. Pokračoval ďalej, kým mu cca 40 km pred cieľom nedali rozhodcovia stopku, že prekročil povolenú 12 minútovú hranicu limitu.
„Bolo to naozaj veľmi ťažké. Chceli sme byť s Jurom obaja v úniku, no pri odchádzaní som mal kontakt s iným pretekárom a takmer sme spadli, tak sa mi nepodarilo ísť do úniku. Následne sa išlo v balíku vysoké tempo. V druhom kopci som nedokázal udržať tempo belgičanov, a tak päť kilometrov pred vrcholom som odletel. Snažil som sa ísť, čo to dalo, no nestačilo to. Rozhodcovia ma stiahli z trate, pretože som nestihol časový limit. Mrzí ma to o to viac, že som nedokázal naplniť podporu všetkých ľudí, ktorí ma podporovali. Som frustrovaný, to je samozrejmé. Ešte ma čaká časovka, urobím maximum, čo bude v mojich silách. Ďakujem všetkým, za podporu. Veľmi si to cením,“ povedal po pretekoch pre médiá Lukáš Kubiš.

V stredu 28.7. bola na programe časovka. V dĺžke 44,1 km a nastúpanými 750 metrami predstavovala rovnako ako preteky sľubné medailové umiestnenia najmä pre vrchárov. Štartovka riadne okresaná oproti pretekom, ponúkala celú plejádu hviezdnych mien. Svojim výkonom súperov jednoznačne deklasoval slovinský talent Primož Roglič, ktorý trať zvládol za 55:04 min. Náš, zatiaľ len 21-ročný jazdec, ktorý cestu profesionalizácie v športe začína, obsadil 37.priečku s časom + 11:21 na víťaza.
„Bolo to ťažké. Nešlo sa mi vôbec dobre a nedokázal som ísť svoj výkon. Nešiel som ani zďaleka porovnateľné watty ako na majstrovstvách SR. Neviem čím to bolo. Najťažší bol prudký kopec. Keď som prišiel pod neho v druhom kole a zdvihlo sa to, strašne to bolelo. Jasné, že s výsledkom nie som spokojný, no vyšlo to v danom momente takto. Pevne verím, že sa od toho odrazím a v budúcnosti to bude lepšie,“ vyjadril svoje pocity po príchode do cieľa Lukáš Kubiš.