LUKÁŠ KUBIŠ S TITULOM VICEMAJSTRA SR V PRETEKOCH, FILIP LOHINSKÝ V TOP 5 ČASOVKY

Vrchol domácej sezóny sú už tradične spoločné majstrovstvá v cestnej cyklistike. Po minuloročných Bánovciach nad Bebravou tentokrát písali históriu neďaleko Tábora. Preteky jednotlivcov si prítomnosťou i výkonom podmanila najväčšia hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan. Ako jediný zo Slovákov s ním dokázal držať tempo náš Lukáš Kubiš. Výborný výkon v náročných podmienkach a elitnej konkurencii podali aj mladíci Filip Lohinský a Samuel Tuka. Filip si veľmi dobre viedol i v časovke.

Českí  organizátori umiestnili dejiská pretekov mimo väčších miest. Boje proti chronometru situovali do Kovářova, srdcom pretekov sa stala Mladá Vožice. Obe trate ďaleko prekonávali nastúpané metre podujatí posledných rokov. Na 40 kilometrovej zvlnenej časovke sa do top 5 elitných mužov svojim výkonom zmestil druhoročák Filip Lohinský. Šiestu priečku si odnáša Martin Haring, absolútny nečasovkár, ktorý však na majstrovskej trati zvykne pripraviť svojmu okoliu  prekvapenie. A nebolo to inak ani tentokrát.

Nedeľné preteky sa niesli na 20 kilometrových zvlnených okruhoch. Súboje mužov ich mali naplánované desaťkrát, s celkovým stúpaním 3570 výškových metrov. V konkurencii oboch bratov Saganových, zostavy BRS Kaktus Bike s našim bývalým jazdcom Marekom Čaneckým, Trenčanov, Martina Svrčeka či ATT Investmentom s Matúšom Štočekom sa predstavila aj deviatka našich jazdcov v zložení Erik Baška, Adam Foltán, Martin Chren, Lukáš Kubiš, Filip Lohinský, Martin Haring, Pavol Rovder, Patrik Tybor a Samuel Tuka.

Prvé tri kolá šiel pelotón v relatívne pokojnom tempe a naši jazdci sa držali vpredu. Teplé počasie a zdravotné problémy však vyradili z hry Erika Bašku. Vo štvrtom kole „nakopol vrtule“ trojnásobný majster sveta a potrhal hlavné pole. Spolu s ním zostali v skupine aj Lukáš Kubiš a Martin Haring, s ďalšími štyrmi Slovákmi. S minútovou stratou operovala skupina s Jurajom Saganom, Filipom Lohinským, Samuelom Tukom a Patrikom Tyborom. Za nimi sa pohybovali Pavol Rovder, Adam Foltán a Martin Chren, no v siedmom kole už s mankom šiestich minút. V siedmom kole to znova skúsil Peter Sagan, Lukáš sa ho však nepustil a ako jediný z ďalších Slovákov sa udržal vo vedúcej pätici. Aj do záverečného kola vstupoval Kubiš v pätách Petrovi Saganovi. Kontakt s ním stratil až v poslednom stúpaní, do cieľa prišiel osamotene na druhom mieste a získal titul vicemajstra Slovenska. O bronze sa rozhodlo v špurte Matúša Štočeka a Mareka Čaneckého. Rýchlejší bol mladší Štoček.

V elitnej konkurencii mužov si po 7.miesto prišiel Patrik Tybor, ôsmy preťal cieľovú pásku Samuel Tuka a na deviatej priečke finišoval Filip Lohinský.

„Od štartu to bolo celkom fajn. Všetci sme sa rozjazdili prvé kolá. V treťom alebo štvrtom kole to nakopol Peťo. Následne odišiel jeden z Elkovu. Potom už Česi neťahali. Zozadu nás došla veľká skupina. V šiestom kole to opäť nakopol Peťo. Na vrchol sme prešli 20-členná skupina. Na vrchu bufetu to nakopol Peťo, som ho vyhákoval. Následne si doskočili dvaja Elkováci a Vakoč. Spolu sme spolupracovali, vytvorili sme si náskok. Myslím, že v predposlednom kole nás došla skupina, a nakoniec sa tam taktizovalo, pretože Elkov nechcel ťahal. S Peťom sme to tam ťahali. Potom cez fanzónu zaútočil Vakoč, a skupina sa rozdelila. V poslednom stúpaní si začali nastupovať, ja som už nemal na to s nimi bojovať, tak som uletel. Potom som už išiel len do cieľa. Boli to extrémne ťažké preteky, tak som rád, že to vyšlo,“ povedal po pretekoch Lukáš Kubiš.

„Na časovku som sa pripravoval pomerne dlho, tak som rád, že sa to ukázalo aj na výsledku. Vedel som, že cestné preteky v nedelu budú ťažké, no cítil som sa dobre a podarilo sa mi prísť do ciela na 9.mieste. So svojím výkonom na Majstrovstvách som spokojný, aj keď vždy mohlo byť lepšie,“ vyjadril sa po pretekoch Filip Lohinský.

„Majstrovstvá Slovenska sú vždy jedinečné preteky. Každý pretekár sa snaží do toho vložiť maximum, aj keď mu možno nie vždy všetko vyhovuje. Takto som vstupoval aj vo štvrtok do časovky jednotlivcov. Tá mi nevyšla podľa mojich očakávaní moc dobre. Mal som žalúdočné problémy a cítil som ešte nohy po pretekoch v Slovinsku.

Nedeľné preteky boli nádherné, ale veľmi náročné. Atmosféra, fanúšikovia, prostredie. Okruh som dobre poznal, keďže som tu štartoval aj ČP. Opäť mi nohy moc „nesadli“ a tak hlavne prvú polovicu pretekov som si pretrpel. Chcel som byť vpredu a pomôcť Lukášovi, či bojovať o titul. Urobil som pre to maximum. Lukáš predviedol skvelý výkon a splnil cieľ, ktorý sme si dali. Z toho sa nesmierne teším a veľmi mu to prajem. Ďakujem celému tímu za skvelé zázemie a všetky obrovské skúsenosti. Verím, že sa z vlastných chýb, že sa poučím,“ povedal k štartu na svojich prvých elitných majstrovstvách SR v balíku s trojnásobným majstrom sveta Samuel Tuka.

Foto: Ján Melicher/ Slovenský zväz cyklistiky