MAJSTROVSTVÁ EURÓPY: MLADŠÍM SA NEDARILO, ELIŤÁCI PRISPELI K ZLATU SAGANA

Po vlaňajšku, keď bol na ME nominovaný jediný pretekár Dukly, Juraj Lajcha, ktorý pomáhal svojmu lídrovi a neskoršiemu majstrovi Európy Erikovi Baškovi, sa tentokrát na majstrovstvách starého kontinentu predstavila hneď pätica pretekárov. Traja pretekári do 23 rokov Bellan, Zimány a Harag doplnili dvojičku Malovec a Kvietok.

V časovke sa predstavil len Juro Bellan a obsadil až 50.miesto. „Ja mám na tieto vrcholné podujatia a hlavne časovky snáď smolu. Na majstrovstvách SR som po výbornom výkone škaredo spadol v sedemdesiatke priamo do zvodidiel a vyslúžil si dvojtýždňovú PNku s hlbokými ranami a teraz na Európe som mal snáď najhorší deň v roku. Ešte pár dní pred, i v nedeľu v časovke na Martinské hole to bolo oveľa lepšie. Po prílete do Francúzska som sa necítil dobre. Nejaká viróza z lietadla, alebo ja neviem, veď na časovke som dokázal ísť len 290w priemerný výkon, keď plán sme mali na 360watov na túto vzdialenosť. Veľmi ma to mrzí, no je to smola. Nevedel som predviesť to, na čo som mal. V pretekoch jednotlivcov to už bolo o máličko lepšie, ale ďaleko za tým, čo som dokázal ísť len niekoľko dní pred šampionátom. V takom ťažkom športe akým je cyklistka sa to ukáže okamžite. Snáď na MS, alebo o rok. Verím, že sa to už raz zlomiť musí a dokážem pri plnom zdraví ukázať na čo normálne mám a čo som natrénoval,“ povedal v cieli smutný Bellan.

V pretekoch jednotlivcov sa okamžite od štartu odpútal Kristián Zimány aj s Tomášom Haragom. Boli to vôbec prvé slová, ktoré zazneli vo vysielačke, že dvojica mladých Slovákov útočí. Pridali sa k nim ďalší a v desaťčlennom zoskupení si vybudovali náskok takmer minúty. Po tridsiatich kilometroch však aktívnou jazdou pelotónu bol únik zlikvidovaný, a začínalo sa odznova. V závere už pretekárom sily chýbali.

„Plnil som pokyny reprezentačného trénera. Bol som od štartu v úniku, bol som aktívny, aby naši lídri Bellan s Malovcom mohli zo začiatku šetriť silami. Predsa som tu najmladší takmer z celého štartovného poľa, zázraky sa nečakali, teda som skúšal šťastie v úniku. Škoda, že nás pelotón nenechal bojovať dlhšie,“ povedal v cieli vekom ešte prvoročák Zimány.

Eliťáci v zostave Tybor, Mahďar (Dukla), Čanecký (Amplatz) a jagavá trojička Tinkoffu Kolář, Juro Sagan a majster sveta Peter Sagan mali jediný cieľ. Zo všetkých síl sa snažiť udržať nádeje Petra Sagana v boji v záverečnom finiši. Od štartu sa odpútala štvorica, ktorá získala desaťminútový náskok, no bolo jasné, že 240km dlhú trať nemôže v úniku zvládnuť. Pelotón šiel pokojne, no v druhej polovici sa výrazne pritvrdzovalo. Najmä posledné kolá boli veľmi rýchle a vždy v cieľovom stúpaní útočili skupinky. Slováci však predviedli snáď jeden z najlepších tímových výkonov v elitných pretekoch na vrcholnom podujatí. V začiatkoch sa snažili všetky skupinky sťahovať najmä Kolář, Mahďar a Tybor, čo sa im najmä v spolupráci s Belgičanmi darilo. V záverečných dvoch kolách výrazne pomohli Čanecký a Juro Sagan a slovenská megastar si to už v záverečnom kole postrážil a suverénne získal titul majstra Európy. Nás môže tešiť len to, že dvojička Dukly Tybor s Mahďarom sa rovnako, ako zostávajúci členovia tímu, svojou prácou pre lídra podieľala na tomto parádnom výsledku. Navyše dokázali tieto ťažké a dlhé preteky dokončiť v časovom limite v prvej polovici štartovného poľa na 95. resp. 97.mieste, keď hlavné momenty obetovali lídrovi, ktorý sa im za to odvďačil nádherným suverénnym víťazstvom.

„Mali sme v tíme jednoznačného favorita celých pretekov, všetci sme urobili maximum, čo bolo v našich silách, aby sa všetky skupinky zišli a aby bol Peter Sagan oddýchnutý ako sa len dá a pripravený na svoj smrtiaci záver. Keď som videl v televízii ten jeho špurt neskôr, niet ani čo dodať. Bolo mi veľkou cťou pracovať a byť v tíme s takýmto šampiónom, boli to po olympiáde ďalšie veľké preteky pre mňa a veľká škola“ povedal v cieli Patrik Tybor.

„Pre mňa to boli posledné preteky sezóny, som veľmi rád, že som tu mohol byť. Je to pre mňa životná skúsenosť a obrovská motivácia do ďalšej sezóny. Byt v tíme nového majstra Európy a najlepšieho cyklistu sveta Petra Sagana je skvelé“ zhodnotil Martin Mahďar.