Martin Fraňo (1978)

Športový riaditeľ Martin Fraňo začal s cyklistikou v Lokomotíve Banská Bystrica ako jedenásťročný. Venoval sa cestnej cyklistike, MTB a cyklokrosu, kde získal niekoľko medailí z MSR. Po prestupe k mužom pôsobil v Dukle Trenčín, Heavy-Tools Joko B.Bystrica, CK Červený Rak, ŽP Šport a.s. Podbrezová, CK B.Bystrica. Patril svojim zameraním k šprintérom, keď dokázal zvíťaziť 3x na už klasických otváracích pretekoch sezóny SP v Suchej nad Parnou, kde drží rekord víťazstiev v kategórii mužov, medzinárodných kritériách v Dudinciach, Spišskej Novej Vsi, Trnave či iných slovenských podujatiach. Je dvojnásobným majstrom SR v časovke družstiev a niekoľkonásobným medailistom. Počas kariéry získal 4 umiestnenia na pódiu v UCI etapách, najmä v hromadných dojazdoch, či druhé miesto v bodovacej súťaži Tour de Guyane.

Skončil magisterské štúdium na Univerzite Mateja Bela na fakulte prírodných vied v štúdiu učiteľských predmetov matematika-geografia. Okrem pretekania pôsobil na funkcii asistenta trénera a manažéra už počas pôsobenia v tíme ŽP Šport a.s., po páde tímu mužov v Podbrezovej prevzal taktovku nad slovenským cyklokrosom, kde je od roku 2009 predsedom komisie a manažérom slovenskej reprezentácie. Pomáhal na manažérskej pozícii rozbiehať ženské reprezentačné družstvo.

Riadenie nášho kontinentálneho tímu prebral od roku 2016, dovtedy manažoval CK Banská Bystrica. V tomto roku pôsobil aj ako tréner cestnej cyklistiky na OH 2016 v Riu de Janeiro. Pod jeho vedením dosiahol Patrik Tybor druhé najlepšie umiestnenie cestného cyklistu na OH v novodobej histórii Slovenska a zároveň najlepší výsledok kontinentálneho cyklistu na tejto olympiáde.

Je členom komisie cestnej cyklistiky Slovenského zväzu cyklistiky, má rozhodcovské aj trénerské vzdelanie, držiteľom novinárskeho preukazu a stálym dopisovateľom rôznych médií. Od začiatku prenosov RTVS z pretekov Tour de France pôsobí v role spolukomentátora. Zároveň ako predseda vedie odvetvie cyklokrosu a v súčastnosti je najdlhšie slúžiacim členom výkonného výboru SZC.

https://www.procyclingstats.com/rider/martin-frano/2009