MARTIN HARING 15. NAJLEPŠÍ MUŽ EURÓPY V MTB MARATÓNE

Tituly nových európskych šampiónov v MTB maratóne si spod Tatier odnášajú v kategórii Elite Portugalec Tiago Ferreira a Rakúšanka Christina Kollmann. Na 134 km dlhej trati zdolal Ferreira úradujúceho majstra sveta Rakúšana Albana Lakatu a nemeckého pretekára Karla Plattu. Zo Slovákov si v elitnej kategórii mužov najlepšie viedol úradujúci Majster SR v tejto disciplíne, náš Martin Haring, ktorý preťal cieľovú pásku na 15. mieste.

Celkovo 237 pretekárov bojovalo v nedeľu, 13. augusta 2017 vo Svite o tituly európskych šampiónov na UEC Majstrovstvách Európy v MTB maratóne, v elitnej kategórii mužov to bolo 55 jazdcov. Viacerí medailisti zhotnotili trať ako jednu z najťažších a zároveň najkrajších maratónov, aké kedy išli. Vyše 4500 nastúpaných metrov, okorenených sychravým daždivým počasím a 5 stupňami na Kráľovej holi dalo všetkým riadne zabrať. Zo Slovákov si v kategórii elitných mužov najlepšie viedol Martin Haring: „Môj základný cieľ bolo skončiť do 20. miesta. Ten sa mi teda podarilo splniť. Po štarte sa mi išlo celkom dobre, toto chladnejšie počasie mi vyhovuje viac ako horúčavy. V prvej polovici to vyzeralo, že zabojujem aj o prvú desiatku, no kontakt s ňou som stratil v závere stúpania na Kráľovú hoľu a najmä v zjazde, kde bola kvôli hmle takmer nulová viditeľnosť. V závere som sa pohyboval v skupinke bojujúcej o 12-15. miesto, no po kríze to nakoniec bola päťnástka. Celkovo som s výsledkom spokojný, je to pre mňa aj pre Slovensko jedno z najlepších umiestnení na európskom šampionáte v MTB. Trochu viac blata, ale trať naozaj pekná,“ povedal svoje pocity po príchode do cieľa Martin Haring.

„Chcem pochváliť slovenských organizátorov, ktorí pripravili toto podujatie. Po ME  XCO v Dohňanoch a dvojnásobnom európskom šampionáte masters v cyklokrose v Trnave sa slovenskí organizátori opäť ujali hostiteľskej úlohy na výbornej úrovni,“ vyjadril spokojnosť s priebehom šampionátu Enrico della Casa, generálny sekretár Európskej cyklistickej federácie.

„Samozrejme sme od momentu ohlásenia usporiadania miesta tohtoročného európskeho šampionátu vedeli, že tam chceme štartovať, mať svojho zástupcu. Je pre nás česť štartovať  na takomto podujatí, poriadanom na domácej pôde. Harri si od začiatku viedol výborne. Už na prvom bufete sa pohyboval na predných pozíciach, a potom po druhom, sa mu podarilo zostať vo vedúcej skupinke, ktorej náskok sa na ostatných pretekárov postupne zvyšoval. V druhej polovici si prešiel krízou, ktorá ho stála pár miest, ale jeho výkon považujem za fantastický. Výsledkom jednak potvrdil vhodnosť zvolenej prípravy a zároveň pomyslene obhájil prvenstvo medzi slovenskými elitnými bajkermi v tejto disciplíne. Ďakujeme našim partnerom za poskytnutý materiál a doterajšiu spoluprácu, ktorou podporujú našich jazdcov,“ zhodnotil preteky Martin Fraňo, športový riaditeľ.