MARTIN HARING MÁ ŠANCU NA OLYMPIÁDU

Náš cyklista Martin Haring má veľkú šancu predstaviť sa na olympijských hrách v Tokiu. Najlepší slovenský horský cyklista by podľa dotejajšej kvalifikácie získal miestenku na základe umiestnenia na majstrovstvách sveta v prvom roku kvalifikácie. 

Podľa informácií Slovenského olympijského a športového výboru má naša krajina zatiaľ istých 18 miesteniek na OH v Tokiu. Tie sa pre svetovú pandémiu presunuli z tohto na rok 2021. Medzi nimi sú i dve miestenky pre cestnú cyklistiku, ktoré vďaka svojim výkonom vybojoval Peter Sagan. V horskej cyklistike je situácia zatiaľ otázna, keďže UCI k 3.3.2020 pozastavilo kvalifikáciu a zatiaľ nevydalo ďalšie usmernenia. Podľa predbežných výsledkov patrilo Slovensku k uvedenému dátumu 22.miesto, čo je tesne za hranicou postupujúcich krajín. Náš pretekár by mal miestenku získať na základe umiestnenia na MS, ktoré sa konali v sezóne 2019 v Kanade. Martin Haring na nich vybojoval 32. miesto.

„V horskej cyklistike máme kvalifikáciu pozastavenú k tretiemu marcu. Nevieme či sa ešte spustí alebo ju UCI ukončí k tomuto dátumu. Možno bude pokračovať, keď sa začne pretekať,“ povedal pre RTVS Martin Haring.

„Martin Haring by sa dostal na olympiádu nie cez národný rebríček, ale cez umiestnenie na majstrovstvách sveta. Takže v tomto momente máme miesto v horskej cyklistike na olympiádu. Keďže však ešte UCI nedalo jasné stanovisko, či je to už ukončená kvalifikácia alebo bude pokračovať, nemôžeme nateraz otvárať šampanské,“ priblížil situáciu Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky.

„Martin Haring prišiel na Slovensko rovno z pretekov z Turecka na začiatku marca, a tak rovno smeroval do povinnej dvojtýždňovej karantény. Našťastie, nepriniesol si žiadne ochorenie, a tak postupne nabehol na tréningový proces. K olympiáde aktuálne nikto nič nevie. UCI pozastavilo všetky svoje podujatia až do konca júla, takže výjazdy za bodmi či už v rámci Slovenska alebo mimo krajinu do polovice prázdnin nebudú. Hari pracuje na cestnej vytrvalosti, aj na technike jazdy v MTB. V blízkom dosahu Bystrice má i žarnovický Bike Park, rovnako však viaceré trate slovenského pohára MTB XCO. Pripravujeme sa na rôzne alternatívy pokračovania sezóny. Len toľko viem povedať v tejto chvíli,“ skonštatoval Martin Fraňo, športový riaditeľ.