MARTIN HARING ZÍSKAL NA OKOLO SLOVENSKA BODOVACÍ DRES A OCENENIE NAJBOJOVNEJŠIEHO JAZDCA PRETEKOV

Okolo Slovenska, ktoré je po druhýkrát v histórii zaradené do kategórie UCI 2.1, je každoročne vrcholom sezóny pre pretekárov Dukly. Po vlaňajšom fantastickom siedmom mieste Patrika Tybora nastupovala sedmička Dukly Čanecký, Bellan, Oros, Cully, Haring, Tybor a Mahďar opäť plná odhodlania v boji o čo najlepší výsledok. Tentokrát im však v ceste stáli pretekári úplne iného formátu. Na štarte sa predstavili dva World tour tímy, svetová tímová jednotka Quick Step Floors, v nabitej zostave na čele s víťazom Okolo Británie, najlepším vrchárom Tour de France a svetovou trojkou Julianom Alaphilippom a ďalšími hviezdami tímu Štybarom, Jungelsom či Terpstrom, no i Bora Hangrsrohe s Jurajom Saganom, Seligom, či Pellucchim. Nechýbalo päť prokontinentálnych tímov a to najlepšie, čo ponúka kontinentálna európska scéna.

Dukla sa v súboji s veľkými menami na 62.ročníku nestratila. Aj keď prológ nevyšiel úplne podľa predstáv, a dres najlepšieho Slováka Patrikovi Tyborovi vyfúkol Erik Baška (Bora Hangsrohe), Dukla začala úradovať v prvej, najťažšej kráľovskej etape. Už na prvej horskej prémii sa v päťčlennej skupine predstavil Martin Haring, ktorý zvádzal tvrdé súboje na horských prémiách s talianskym supervrchárom Guiliom Cicconem (Bardiani). Ako jediný z úniku mu bol schopný na vrchárskych prémiách konkurovať. Talian nie je žiadnym vrchárskym nováčikom, má za sebou víťazstvo na vrchárskej etape Gira 2017 a druhé miesto vo vrchárskej súťaži na Gire 2018 za Froomom. Na rýchlostných prémiách si však Martin počína suverénne a po prvej etape si obliekol druhý najcennejší bodovací „Saganovský“ dres a zároveň získal červené číslo pre najbojovnejšieho pretekára etapy a usadil sa na druhej pozícii vo vrchárskej súťaži.

V druhej etape z Ružomberka do Dubnice nad Váhom sa predstavil v úniku a bojoval Martin Mahďar, no keď bol únik pohltený, opäť na poslednej horskej prémii zvádzal súboje s Cicconem práve Haring. Dojazd sa pretekárom Dukly nevydaril a z bodovacieho dresu Haringa vyzliekol Julian Alaphilippe.

Dukla však bola odhodlaná bojovať. V tretej etape najprv suverénne prvú rýchlostnú prémiu ukoristil Haring apotom sa v celodennom úniku predstavil Patrik Tybor vo dvojičke s časovkárskou mašinou Janom Bártom (Elkov). Získali veľký náskok a Patrik zvíťazil vo všetkých troch vrchárskych prémiách, vrátane tej najťažšejz celého ročníka, jednotke na Vršatci. Dukla kontrolovala body na rýchlostných prémiach, kde vždy tretie miesto obsadil Haring a v cieli v Nitre sa tešila z nebývalého úspechu. Na ceremoniáli na pódiu mala ako jediný tím dvoch zástupcov. Bojovníkom dňa s červeným číslom sa stal Patrik Tybor, bodovací dres si znovu obliekol Martin Haring.

Záverečná etapa bola opäť aj v réžii Dukly. Do úniku dňa sa za pomoci tímu opäť podarilo dostať Haringovi, ktorý zbieral body na prémiách a poistil si dres. Skupina vzorne spolupracovala, že dlho to vyzeralo nádejne aj v boji o etapové víťazstvo. Len spojením všetkých síl tímov Bora, Quick Step a CCC dokázal pelotón dostihnúť únik tesne pred cieľom. Aj obrovský údiv Lampaerta (Quick Step) pri gratutulácii k dresu v cieli s komentárom: „Dnes ste šli ako motorky, nebyť maximálneho úsilia troch tímov, nedostihli by sme Vás, klobúk dole“, len potvrdil obrovský boj a výkon Martin Haringa.

V cieli to znamenalo jediné. Víťazom 62 ročníka sa stal najsilnejší cyklista pelotónu a najväčší favorit blížiacich sa Majstrovstiev sveta v Insbrucku Julian Alaphilippe (Quick Step), Martin Haring získal druhý najcennejší bodovací dres a nadôvažok získal červené čislo na záverečnom ceremoniály, ako najbojovnejší pretekár celých pretekov. Výborný úspech je i druhé miesto Haringa a tretie Tybora v bodkovanej súťaži horských prémií za špičkovým talianskym vrchárom Cicconem. Tak ako sa Ciccone musel skloniť pred Froomom na Gire, sa dvojica Dukly sklonila pred týmto talianskym mladíkom na slovenských kopcoch, no zanechala v tejto hviezdnej konkurencii skvelý dojem.

„Nie som veľký špurtér, ale tento rok sa zmenili pravidlá bodovacej súťaže a bolo to v prospech vývoja pretekov. Bodkovaný dres som si vyjazdil na prémiách, cieľ organizátorov sa podaril – zatraktívniť túto súťaž. Vo všeobecnosti je to druhý najvzácnejší dres pretekov a obrovský úspech pre celý tím, že sa nám ho podarilo získať,“ uviedol Martin Haring pre slovenské médiá v cieli pretekov Okolo Slovenska v Galante.

„My sme iba maličký partner pre najlepšie svetové tímy, ale neboli sme len do počtu. Je to pekné a veľmi pozitívne prekvapenie. Pôvodne sme chceli dostať nášho pretekára na hranicu najlepšej dvadsaťpäťky celkového poradia. To sa nám síce nepodarilo, ale dosiahli sme ešte väčší úspech,“ povedal Martin Fraňo-

Priznal, že pôvodne s útokom na biely dres s modrými bodkami vôbec nerátali. „Tak ako bodovacia súťaž na Tour de France je už roky spojená s Petrom Saganom, tak bodovačka na pretekoch Okolo Slovenska nie je spojená ani náhodou s naším tímom. Niekoľko rokov sme nebojovali o tento dres a nepomýšľali sme na to ani teraz už aj vzhľadom na konkurenciu, ktorá sa tu tento rok zišla. Nebol to cieľ ani plán, o to väčšie je naše prekvapenie. Haringa počas pretekov síce vyzliekol z bodkovaného dresu Alaphilippe, čo však nie je hanba, keď vás vyzlečie svetová trojka. Po tretej etape sme ho mali opäť my a pred poslednou etapou to už bol jednoznačný cieľ, aby sme ho ubránili. Martin predviedol obrovskú bojovnosť, najväčšiu z celého pelotónu a dres pre víťaza bodovačky mu patrí právom,“ hrdo dodal M. Fraňo

Sezóna pre pretekárov Dukly ani zďaleka nekončí. Už týždeň po Okolo Slovenska sa predstavia premiérovo v časovke tímov na Majstrovstvách sveta v Insbrucku, štvorica Mahďar, Tybor, Haring a Čanecký doplní trojicu Bory Peter a Juraj Saganovci, Erik Baška v pretekoch jednotlivcov a Marek Čanecký sa predstaví aj v časovke jednotlivcov , ako jediný zo slovenskej výpravy bude mať tri štarty.