MS: PREMIÉRA CULLYHO, TYBOR V „ZLATOM“ TÍME PETRA SAGANA.

Na tohtoročných majstrovstvách sveta v Bergene prepísal Peter Sagan históriu. V tesnom záverečnom súboji zvíťazil o šírku galusky nad domácim pretekárom Alexandrom Kristoffom. Po tretíkrát za sebou bude teda ďalší rok nosiť dúhový dres majstra sveta. Členom slovenskej elite zostavy v nórskom Bergene bol popri Petrovi a Jurajovi Saganovi, Michalovi Kolářovi, Erikovi Baškovi (všetci Bora-hansgrohe), Marekovi Čaneckom (Amplatz BMC) aj náš Patrik Tybor. Medzi dvadsaťtrojkármi na cestných MS premiéroval Andi Cully. 

Neuveriteľne ťažkú pozíciu mal pred tohtoročnými MS v Bergene Peter Sagan. V zákulisí sa o ničom inom nehovorilo, než o jeho (ne)obhajobe najvzácnejšieho dresu v cyklistike. S ľahkosťou jemu príznačnou však odolával nepríjemným otázkam novinárov a dohadom jazdcov. „Som veľmi šťastný a chcem poďakovať mojim kolegom z reprezentácie a aj kamarátom z pelotónu. Toto víťazstvo chcem venovať aj Michelemu Scarponimu, ktorý by mal zajtra narodeniny. A zároveň to chcem venovať mojej manželke. Musím poďakovať aj všetkým fanúšikom, ktorí opäť vytvorili ošiaľ nielen na trati, aby sa mi to znovu podarilo. A celému môjmu podpornému tímu. Bolo to veľmi ťažké,“ zaznelo z úst teraz už trojnásobného majstra sveta. Ako povedal, nič z toho by nezvládol bez ľudí okolo neho. Samozrejme, mimo technikov, masérov, rodiny či fanúšikov, mal na mysli aj svojich spolujazdcov. Preteky napokon dokončili len Saganovci. Peter vyhral, Juraj skončil na 46. mieste. 

„Som veľmi rád, že ma komisia a tréneri vybrali spomedzi ďalších slovenských jazdcov do tejto zostavy. Poohliadnuc za výsledkom, čo dokázal Peter Sagan, to bolo úplne fantastické, hoci mne sa nešlo až tak dobre ako na mnohých iných podujatiach. Boli to veľmi ťažké preteky, aj vďaka úniku sa bojovalo úplne od začiatku a tempo sa neustále zrýchľovalo. Náročná dĺžka a do toho nastúpané výškové metre, ale neštažujem si, taká býva trať MS. Snažil som spolu s ďalšími plniť úlohy, ktoré sme mali. A som rád, že to Peter takto aj cítil,“ povedal po pretekoch svoje pocity Patrik Tybor.

Andi Cully na MS štartoval vďaka divokej karte, ktorú Slovenský zväz cyklistiky získal práve pre pretekára tejto kategórie. Jediný pretekár v štartovom poli sa musí cítiť ako ovečka medzi vlkmi. Mladý jazdec Dukly spokojný nebol. Nie som spokojný s touto mojou premiérou. Malo to dopadnúť lepšie. Nedokončenie som si nepripúšťal, takže som splnil iba základný cieľ. Teraz sa štartuje tak, že jednotlivých pretekárov na štart vyvolávajú a zoraďujú. Ja som tak ako ostatní jednotlivci musel štartovať úplne vzadu a trikrát to predo mnou padlo. Nemohol som sa predrať dopredu,“ zhodnotil tieto preteky Cully. Napokon z toho bola až 115. priečka.