NA GRAND PRIX V TURECKU VYBOJOVAL TYBOR DRUHÉ MIESTO

Pätica Dukly v zložení Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Mahďar, Andrej Cully a Samuel Oros sa dnes predstavila na jednorazovke kategórie UCI 1.2 v Turecku. V záverečnom stúpaní sa Tyborovi podarilo spolu s ďalším jazdcom odpútať od zvyšku pelotónu a finišovať na druhom mieste. Zaň si pripísal 30 bodov UCI. Deviatym miestom bodoval aj Andrej Cully. Dukla Banská Bystrica zvíťazila v súťaži tímov.

 V rámci prípravy na Okolo Slovenska a majstrovstvá sveta absolvovala šestica Dukly dvojtýždňové sústredenie vo výške 2216 m.n.m pod sopkou Mt. Erciyes v Turecku. Po prvom ľahkom adaptačnom mikrocykle nasledoval mikrocyklus zameraný na vytrvalostné a časovkárske tréningy. V rámci tretieho cyklu sa zúčastnili jednorazovky Grand Prix Velo Erciyes a čaká ich ešte dvojetapák Tour de Central Anatolia (UCI 2.2).

Pre chorobu preteky vynechal Juraj Bellan a kvôli technickým problémom musel v závere odstúpiť Samuel Oros, takže Dukla bola v balíku v oklieštenej zostave. Útočilo sa celý deň, no pelotón nikoho nepustil na viac ako minútu. Až približne 10 km pred cieľom sa podarilo odísť štvorici pretekárov, medzi ktorými bol aj Patrik Tybor. V záverečnom stúpaní slovenský jazdec atakoval a podarilo sa mu striasť dvojice súperov, okrem domáceho Balkana. Tomu do cieľového špurtu ostalo viac síl a zvíťazil. Tybor si za druhé miesto pripisuje 30 bodov UCI. Medzi bodujúcimi pretekármi finišoval aj Andrej Cully. Marek Čanecký obsadil 12. miesto. Náš jediný kontinentálny tím zároveň vyhral tímovú súťaž.

 

„Od štartu to bolo dosť ťažké. Bolo teplo a pretekať vo výške tiež k tomu nepridá. Od štartu sa nastupovalo. Snažili sme sa všade niekoho mať. No boli sme len piati, plus neskôr musel odstúpiť aj Samo. Iné tímy pretekali aj v sedmičke. Tak sme museli myslieť aj na šetrenie síl. Prvý únik bol na stovke stiahnutý, v ňom sme však nemali zastúpenie. Mne sa podarilo atakovať v kopci približne 10 km pred cieľom. Vo štvorici sme išli pár kilometrov a potom som sa znova pokúsil atakovať, keďže dvaja vôbec nechceli striedať. Až do cieľa sme už pokračovali len vo dvojici. Škoda, že sa mi nepodarilo úplne sa striasť domáceho Balkana. Vedel som, že je rýchlejší v špurtoch. Celý čas sa za mnou viezol a v závere oddýchnutejší vybojoval víťazstvo. Škoda, ale aj druhé miesto je fajn na začiatok ďalších pretekových dní,“ priblížil priebeh Patrik Tybor.