NA PRVEJ BAJKOVEJ JEDNOTKE V SLOVENSKEJ HISTÓRII MÚTIL VODY HARING

Slovensko sa postupne zviditeľnuje nielen po športovej, ale i po organizačnej úrovni. Po vzore cyklokrosu, ktorý zaradil takmer celý pohár do kalendára UCI a na Slovensku dokázal pravidelne zorganizovať UCI preteky 1. kategórie, sa do jednotky snažili dostať i ďalšie odvetvia. Po zaradení pretekov Okolo Slovenska do prvej kategórie UCI na ceste nasledovalo podobný trend aj odvetvie MTB. V sezóne 2019 sa podarilo zaradiť až dvojicu pretekov do kalendára ako UCI C1. A hneď na prvom podujatí „mútil pretekové vody“ aj náš Martin Haring.

V máji privíta medzinárodnú konkurenciu Drozdovo, no sezónu jednotkou premiérovo otvárali Turčianske Teplice. Tučné bodové hodnotenie prilákalo na Turiec množstvo pretekárov. V kategórii mužov sa predstavilo 57 pretekárov zo 7-mich krajín. Pekné suché jarné počasie sľubovalo napínavé boje. Od štartu sa odpútala jedenásťčlenná skupina, keď na čele pretekov tvrdil muziku Matej Ulík (Express CZ-Tufo Kolín), nasledovaný špičkou z Čiech, Maďarska a PoĹska. Zuby nechty sa skupiny držal slovenský majster Martin Haring, ktorý sa po štarte necítil úplne vo svojej koži. V polovici pretekov však prekonal krízu, presunul sa na špicu pretekov a začal úradovať. V predposlednom kole zaútočil a skupinu totálne potrhal. Osamotený vpredu strávil kolo, prenasledovaný dvojičkou Valter (CCC development team), idúci v drese maďarskej reprezentácie a Poliak Zamrožiak (JBG).  Už vyzeralo jeho víťazstvo ako hotová vec, keď v poslednom kole zaútočila mladučká maďarská nádej pretekajúce v poľskom profitíme Valter a získal pársekundový náskok. Poliak takticky nestriedal a sústredil sa na boj o druhé miesto. Nastala naháňačka dvojice Valter-Haring. Valter si však svoje víťazstvo uchránil až do cieľa. Haring v záverečnom boji nakoniec podľahol i Poliakovi Zamrožiakovi a obsadil tretie miesto, čím si pripísal 30 bodov do olympijského rebríčka.  Zo slovenských pretekárov si siedmym miesto pripísal olympijské body ešte Ulík (16 bodov).

Kvalitne obsadená C1-tka, technická trať plná singlov, s málo možnosťami na predbiehanie. Do polovice pretekov jazdila silná 9 členná skupina, postupne sa to trošku vyselektovalo, ostali sme 5, neskôr traja až do posledného kola. V poslednom kole tvrdo nastúpil Valter a suverénne si prišiel po víťazstvo. Ja som ostal s Poliakom, snažil som sa ho postrážiť, ale už som nedokázal odpovedať na jeho útok, tak nakoniec tretie miesto,“ priblížil cestu k pódiovému umiestneniu Martin Haring.

„Hary po štarte nevyzeral úplne najlepšie, potreboval čas sa trochu rozjazdiť. V druhej polovici už úradoval. Keď zaútočil, veril som v ďalšie jeho jednotkové víťazstvo. Urobil však trochu chyby, jazdil ťažké prevody, silovo sa unavil, čo využil dynamickejšie jazdiaci Valter. Mladý Maďar je obrovská budúcnosť pre maďarskú cyklistiku, ukázal to tretím miesto v kráľovskej etape na Okolo Slovenska vlani, či druhým celkovým miestom na Istrii tento rok. Je to veľký univerzál, bajkovo-cestársky, podobne ako Hary a dnes ukázal aj veľký prehľad. Hary sa však nevzdával a bojoval o víťazstvo až do posledných metrov, neuspokojil sa s bojom o druhé miesto ako Poliak. Chceli sme víťazstvo, tretie miesto je však uspokojivé. Budúci týždeň s nami pocestuje na cestné preteky UCI 2.1 Banja Luka, štyri dlhé cestárske etapy využije na rozvoj vytrvalosti. Bajkový kalendár i tak neobsahuje žiadne preteky. Po nich znova nabehne do bajkového kolotoča C2-kou v Izraeli a bajkovým etapákom v Srbsku,“ zhodnotil svojho zverenca tréner Fraňo.

Foto: Ján Melicher

Výsledky: