OKOLO AZERBAJDŽANU: NAJLEPŠIE SA NÁM DARILO V TRETEJ ETAPE

8. mája 2016   Informácie z pretekov, Maroš Kováč, Patrik Tybor

Za sebou máme ďalšie zaujímavé podujatie – preteky kategórie UCI 2.1 Tour d’Azerbajdžan. Ani jedna z 5 etáp sa nedá považovať za jednoduchú. Preteky boli zaujímavé aj konkurenciou, s ktorou sme sa mohli skonfrontovať na štarte. S niektorými z nich budeme už o mesiac bojovať o UCI body na jubilejnom 60. ročníku pretekov Okolo Slovenska. 

Už od začiatku poslednej etapy sa tvrdo nastupovalo. Na 158 kilometrov dlhej trati čakal na chalanov najprv rovinatý terén, ktorý v druhej polovici oživili krátke a prudké stúpania na okruhu mestom Baku. Plánované ataky z našej strany nevyšli. Predstavenie Dukly na týchto pretekoch sa vydarilo len v tretej etape, ktorú takmer celú prešiel v úniku malej skupinky Patrik Tybor. Prvú polovicu dnešnej etapy sa chalani držali dobre. Po príchode na okruh v Baku nezvádli rýchle tempo Kristián Zimány ani Juraj Lajcha. V jednom zo zjazdov spadol Patrik Tybor a narazil si nohu a rameno. Pre silné bolesti odstúpil. Maroš Kováč dnes finišoval na 50. mieste s odstupom 6:06 min na víťaza etapy Michaela Schwarzmanna, Martin Mahďar s odstupom 8:35 min.

„Náročné podujatie preverilo naše sily a pomohlo k príprave na preteky Okolo Slovenska. Vieme, na čom teraz sme a kam smerovať ďalšiu prípravu.“ povedal po skončení Tour d’Azerbajdžan Martin Fraňo. Hoci som tajne dúfal v nejaké body, beriem to ako dobrý spôsob posúvania chalanov ďalej. Každé takéto podujatie im dá niekoľkonásobne viac, než tréningy doma. Bola tu však cítiť absencia Jozefa Palčáka a Martina Haringa. Už budúci víkend nás čaká ďalšia séria jednorazoviek a potom preteky na Ukrajine,“ doplnil dojmy z pretekov a nastávajúci program Fraňo. 

ZA NAMI JE KRÁĽOVSKÁ ETAPA S CIEĽOM V PRUDKOM KOPCI

Kráľovská etapa z mesta Gabala do mesta Pirqulu nepriniesla žiadne prekvapenia na našej strane. Kratšia na vzdialenosť, no s náročným stúpaním a cieľom v kopci rozdelila vpredu pelotón tak, že prvá polovica jazdcov prichádzala väčšinou jednotlivo či v skupinkách po 2-3.
Keďže nám nevyšiel boj o celkové poradie, našim cieľom bolo etapu dokončiť. Maroš Kováč prišiel 16:26 min. po víťazovi Lucovi Wackermannovi, ostatní chalani zostali v početnej päťdesiatčlennej skupine, ktorej rozhodcovia namerali stratu 23:49 min. na víťaza.

„Keďže sme mimo hry o celkové poradie, všetci išli s cieľom nejak to v pohode obísť. Dnes išla naplno len prvá časť pelotónu. Zajtra je na programe 158 kilometrová, vďaka 5 krátkym a prudkým stúpaniam zvlnená etapa, so štartom i cieľom v Baku. Taktika je útočiť, skúšať to, vyjsť z komfortnej zóny balíku,“ naznačil zajtrajšie plány Martin Fraňo.

PATRIK TYBOR V ÚNIKU, ZÍSKAL BODY ZA RÝCHLOSTNÉ PRÉMIE

S predsavzatím napraviť predošlý deň nastúpili chalani do tretej etapy pretekov. Aj táto mala kopcovitý charakter, hoci jej profil bol o niečo jednoduchší. Už na začiatku sa Patrikovi Tyborovi podarilo spolu s ďalšími štyrmi borcami uniknúť pelotónu a ako prvým útočiť na body z rýchlostnej prémie.
Hneď tú prvú bral náš Paťo. Približne v polovici etapy bola pripravená druhá prémia, z ktorej si Patrik odniesol body za tretie miesto. Až do posledných 20 kilometrov to vyzeralo aj s nádejou na pódium v danej etape. Unikajúcim cyklistom však chýbala vzájomná spolupráca, čím sa náskok zmenšoval a približne 17 kilometrov pred cieľom sa spojili s pelotónom. O víťazovi tretej etapy nakoniec rozhodol špurt. Z našich ako prvý preťal cieľovú pásku Maroš Kováč, ktorého klasifikovali na 33. mieste so stratou 0:04 sekúnd. Rovnaký čas namerali aj Martinovi Mahďarovi. Juraj Lajcha prišiel s odstupom 2:42, Kristián Zimány spolu s Patrikom Tyborom so stratou 8:57 na víťaza Mateja Mugerliho.

Tak hlavne po nevydarenom včerajšku som sa chcel dnes ukázať. Povedal som si, že to skúsim od štartu do nejakého uniku a som rád, že sa to podarilo. Aj keď bola škoda, že tam bol jeden pretekár z poradia, ktorý mal len stratu 2:30, takže nám balík nechcel dovoliť vyšší náskok. Ale už som sa nechcel vracať a snažil byť aspoň aktívny na šprintérskych prémiách, čo sa podarilo. Samozrejme, predpokladal som, že nás dobehnú, takže s dnešným výkonom som spokojný. A hlavne nohy boli troška lepšie ako včera, teda najdôležitejšej etape. Žiaľ, myslel som si, že by som mohol byť na tom omnoho lepšie v celkovom poradí, ale po prvej etape som nejako nachladol a asi aj to zohralo maličkú rolu v rozhodujúcom okamihu na kopci,“  uviedol pre portál Cycling-info.sk Patrik Tybor.

DRUHÁ ETAPA BOLA MALÝM SKLAMANÍM

Do druhej, najdlhšej etapy pretekov nastupovali chalani s vidinou nejakého výsledku. Hneď po štarte bol v úniku deväťčlennej skupiny Kristián Zimány. Nedokázali si však vytvoriť náskok viac ako 50 sekúnd a po čase boli dostihnutí.
V stúpaní strmého kopca 1. kategórie sa pelotón roztrhal na menšie skupiny. Len kúsok za tou prvou zaostal v kopci Patrik Tybor, ktorý si počkal na druhý balík. Svoje rozhodnutie neskôr banoval. Po zjazde jeho skupina strácala na lídrov približne 20 sekúnd. Nevedno prečo však spomalili tak, že do cieľa prišli až so sedemminútovým mankom.

Maroš Kováč a Martin Mahďar si pripísali 10 minútovú stratu, Juraj Lajcha 19:05 a Kristián Zimány preťal cieľovú pásku s 30 minútovým odstupom.

„Dnes to absolútne nevyšlo. Mali sme na to, aby Paťo skončil do 25.miesta celkového poradia, za čo by bral UCI body. V etape je to v tejto konkurencii mimoriadne ťažké. Ale aspoň chalani vidia, akí sú všetci dobrí. Posledné roky mala Dukla program zložený z pretekania doma a v okolitých krajinách a len málokedy sa stretla s naozaj svetovou konkurenciou. Svet letel a my sme tu zastali. Na druhej strane verím, že práve takéto situácie všetkých prebudia k práci na sebe,“  povedal po etape Martin Fraňo, športový riaditeľ tímu.

MAROŠ KOVÁČ FINIŠOVAL NA 16.MIESTE

V silnej konkurencii prokontinentálnych a kontinentálych tímov sa dnes postavila na štart pretekov Okolo Azerbajdžanu (UCI 2.1) aj Dukla Banská Bystrica. Z našich najrýchlejší bol Maroš Kováč, ktorý v hromadnom špurte finišoval na 16. mieste.

Do hlavného mesta Azerbajdžanu, Baku, odcestovala zostava v zložení elitných pretekárov – Maroš Kováč, Patrik Tybor a Martin Mahďar, ktorých dopĺňali dvaja dvadsaťtrojkári – Juraj Lajcha a Kristián Zimány. Pre chorobu Jozefa Palčáka a len nedávnu účasť našich ďalších dvadsaťtrojkárov na Karpatských pretekoch kuriérov (UCI 2.2) doplnil duklácku zostavu Lukáš Bátora.

Prvá etapa z Baku do mesta Sumayit merala 154 kilometrov a mala rovinatý charakter. Podmienky na trati však znepríjemňoval silný vietor, ktorý na určitý čas rozdelil pelotón. K žiadnym výrazným únikom však neprišlo, a tak o víťazovi rozhodol hromadný špurt. Na čele balíka sa v záverečnom kilometri nachádzal aj náš Maroš Kováč. Tesne pred cieľom zostal zavretý ďalšími jazdcami, v cieli tak finišoval na 16. mieste. Spolu s ním boli v tejto skupine aj Patrik Tybor a Martin Mahďar. Mladí chalani si pripísali malú stratu, Lukáš Bátora pre nevoľnosť z pretekov odstúpil.

Bátora nedokončil etapu kvôli črevným problémom. V závere mal Lajcha technické problémy, namotal sáčok do prehadzovača, ale vrátil sa späť. Do špurtu šiel Maroš, no v poslednej zákrute celú jeho lajnu zavreli a prepadol sa. Zajtra nás čaká veľmi náročná kopcovitá etapa. Podľa mňa rozhodne o celkovom poradí a v sobotu sa to už iba dotriedi,“ napísal z miesta podujatia Martin Fraňo, športový riaditeľ. „Už minulý rok sme toto podujatie absolvovali s kontinentálnym tímom CK Banská Bystrica, takže som vedel, do čoho ideme. Konkurencia je veľká, ale vidím priestor na výsledok. Takéto etapáky sedia najmä Patrikovi Tyborovi. Pre mladých jazdcov je to fantastická príležitosť získať skúsenosti v štartoch na kvalitne obsadených podujatiach a posúvať sa ďalej,“ dodal Fraňo.