OKOLO BULHARSKA: HARING NA 7. MIESTE CELKOVÉHO PORADIA

Partia v zložení Ján Andrej Cully, Juraj Bellan, Lukáš Kubiš, Martin Haring, Martin Vlčák a Pavol Rovder pokračovala v pretekárskom programe mimo hraníc Slovenska. Po mimoriadne úspešných „In the steps of Romans,“ na ktorých brali naši jazdci úspechy na viacerých frontoch, sa od 28.-31.7.2020 predstavili na Okolo Bulharska, UCI 2.2. Zaujímavosťou sú štartovné čísla hneď z prvej desiatky, ktoré poniesli na dresoch naši cyklisti. 

Deň pred oficiálnym štartom sa v okolí známeho chráu Alexandra Nevského v hlavnom meste Bulharska konalo exibičné kritérium o dresy pre nasledujúci deň. Hoci sa nezapočítavalo do výsledkov celkového poradia, viacerí jazdci si ho dávali naplno. Medzi nimi i náš Lukáš Kubiš, ktorý vybojoval biely dres pre najlepšieho mladého jazdca.

 

1. ETAPA: VLČÁK SI V ÚNIKU PRIŠIEL PO ZELENÝ DRES

S číslom 1 odštartoval na druhom bulharskom podujatí Martin Vlčák. Posilnený eufóriou z predchádzajúceho víťazstva a možno i tou jednotkou na drese, to veľmi rýchlo po štarte skúsil do úniku. Spolu s Talianom Davidom Bauceom (Delio Galina) sa vzdialili zvyšku balíka a brali body na prémiách. Pred sebou 128 kilometrov s výživnými 1708 metrami stúpania. V horskej súťaži bol úspešnejší práve taliansky jazdec, no ten sa v zjazde stiahol. Náš cyklista pokračoval nejakú dobu sám, a tak ukoristil i prvú rýchlostnú prémiu. Hoci mu únik nevyšiel s rovnakým scenárom ako v prípade nedeľného víťazstva, priniesol mu dres lídra bodovacej súťaže.

 

O víťazstvo sa špurtovalo a víťazne z neho vyšiel Alan Banaszek (Mazowsze Serce Polski). Dopredu sa tlačil Lukáš Kubiš, cieľovú pásku preťal na 11. mieste. Dojmy z etapy nám opísal takto: Dnešná etapa bola od začiatku celkom pokojná. Odišli dvaja, kde sme mali Martina. V balíku sa síce nastupovalo, ale bezvýznamne. Na 50. km začal kopec, v ktorom to už nebolo až tak v pohode. Prešiel som ho pár metrov za prvou skupinou, kde bolo asi pätnásť ľudí, no v zjazde som tam ihneď bol. Skupina bola asi dvadsatich ľuďoch, no neskôr si nás podochádzali ostatní a vytvoril sa balík. Mal som super nohy len v závere som sa zbytočne vyvetral, a tak skončil až jedenásty.“ 

2. ETAPA: V ÚNIKU TO SKÚŠAL HARING

Druhá etapa mala na programe 131 kilometrov a o sto výškových metrov viac ako prvý deň pretekov. Takže znova si mali prísť na svoje jazdci s dobrým výkonom v kopcoch. Hneď úvodné stúpanie rozdelilo pelotón na malé kúsky. Vpredu sa oddelila skupina 11 jazdcov, ktorej únik vydržal až do konca etapy. Z našich jazdcov tam v správnej chvíli nastúpil Martin Haring. Na prémiách ani v cieli sa mu síce bodovať nepodarilo, no v celkovom poradí ho náskok 1:43 min doslova katapultovalo o 50 miest vyššie v celkovom poradí, čím sa dostal do top 10. Zvíťazil Poliak Patryk Stosz, Martin Vlčák už nestihol zareagovať a o zelený dres prišiel.

„Dnes to bola ťažká a horúca etapa. Voster režíroval celú etapu, v kopci spravili selekciu, ostali v prvej asi 11-člennej skupine štyria. Až do cieľa sa vlastne naháňal Voster s Mazovskom. Mne sa podarilo tam v kopci ostať, avšak špurt – celé zle, čiže dojmy sú také rozpačité,“ priblížil druhý deň pretekov Martin Haring, ktorý v cieli finišoval na 7. mieste.

3. ETAPA: V ÚNIKU TO SKÚŠAL ROVDER, HARING NA 7. MIESTE GC

Okolo Bulharska pokračovalo vo štvrtok 151 km dlhou zvlnenou etapou. A opäť v horúcom južanskom vzduchu. Chvíľu po štarte odišla skupina 9 jazdcov, s ktorými to tentokrát skúsil mladučký Pavol Rovder. Väčšinou mená mimo celkového poradia, a tak im pelotón doprial zviditeľnenie vpredu. Na rýchlostnej prémii sa Rovder zaktivizoval ešte viac a bodoval na druhom mieste. Tentokrát však únik nevydržal až do záveru a na cieľovej páske sme videli hromadný špurt. Zvíťazil Francúz Pierre Barbier. Lukáš Kubiš to znova skúšal vpredu, no pre odstavené auto na krajnici len 700 m pred cieľom musel pribrdziť a zaradiť sa za ďalších cyklistov a finišoval na 16. mieste.
Len kúsok za ním preťal cieľovú pásku Martin Haring. Jemu tento záver pomohol posunúť sa vyššie v celkovom poradí, kde aktuálne „stráži“ 7. pozíciu. V druhej desiatke obsadzuje 14. priečku Lukáš Kubiš.

4. ETAPA: CHAOTICKÝ ZÁVER S PÁDOM ZASTAVIL KUBIŠA, HARING NA 7. MIESTE CELKOVÉHO PORADIA

Posledná etapa sa niesla v pokojnejšom duchu. Únik, ktorý sa sformoval na začiatku, nechal pelotón „vyvetrať“ na prvú polovicu 111 kilometrovej porcie záverečného dňa. Tentokrát sa v ňom z našich jazdcov ukázal Juraj Bellan. Po tom, ako sa trasa približovala k moru, začalo veľmi fúkať a balík sa rozdelil na 3 skupiny a neskôr zase spojil. Schyľovalo sa k hromadnému špurtu. Keďže rozdiely v celkovom poradí boli v top 10 veľmi malé, viaceré tímy sa snažili dostať dopredu svojich jazdcov. Rovnako tak robili i naši chalani. Na záver si opäť veril Lukáš Kubiš. S pomocou Andreja Cullyho si vybudoval veľmi dobrú východiskovú pozíciu. No v tlačenici záverečného špurtu nastal na 100 metroch pred cieľom hromadný pád, do ktorého sa zaplietol i náš mladý špurtér, a tak sa do boja o etapový výsledok už nemohol zapojiť. Miesto vpredu si kvôli celkovému poradiu striehol i Martin Haring. Z etapových pretekov Okolo Bulharska si odnáša 7. miesto, dotované 5 bodmi UCI.

„Dnes aktívna etapa, najprv sa vybral Juraj do uniku, neskôr asi v polke etapy to Poliaci skúsili hodiť na terezín, ale celkom sme to zvládli. Posledných 30 km bolo proti vetru, ale našťastie sa netvorili nejaké hrozné terezíny. Záver mal dobre rozbehnutý Lukáš, ale na stovke padol, ja som si ustriehol balík. Dnes super praca celého tímu, jazdili sme aktívne, na vetre sa dokázali zložiť, keď bolo treba. Veľká vdaka Cullymu, dnes odrobil najviac, či už na vetre, keďže na vetre je so mnou oštara, tak aj posledných 15 km išiel ako motorka. Škoda Lukášovho pádu, boli by sme veselší,“ povedal na záver pretekov Martin Haring.