OKOLO MAROKA: PATRIK TYBOR SI ODNÁŠA DRUHÉ MIESTO CELKOVÉHO PORADIA A ETAPOVÉ VÍŤAZSTVO

5. apríla 2016   Informácie z pretekov, Patrik Tybor

Naši cyklisti i naďalej pokračujú v zbieraní UCI bodov. Z pretekov Okolo Maroka (UCI 2.2) si Patrik Tybor odnáša druhé miesto celkového poradia, jedno etapové víťazstvo a s nimi spojených 37 UCI bodov.

Tybor predviedol fantastickú jazdu v piatej kráľovskej etape z mesta Marrakech do mesta Ouarzazate a do cieľa prišiel po 80 kilometroch sólo úniku. To ho katapultovalo na druhé miesto celkového poradia, ktoré si udržal až do konca desaťdňového etapáku. Predbehol ho len Stefan Schumacher, víťaz Tour de Pologne, Eneca Tour, Amstel Gold Race, ktorý dvakrát vyhral aj etapu Tour de France a Giro d’Italia.

Na najťažších pretekoch Afriky štartovali naši cyklisti v obmedzených podmienkach. „Vzhľadom na to, že sme pre náhlu chorobu Palčáka odcestovali len v pätici, bez bicyklov, kolies a ostatného materiálu, ktorý ostal po útokoch v Bruseli, je výsledok v Maroku fantastický. Tybor ukazuje, že dospel do najlepšieho cyklistického veku. V oboch etapákoch, ktoré tento rok absolvoval, vyhral kráľovskú, teda najťažšiu etapu. Konkurencia tu bola výborná. Schumacher, Venezuelci, talianske tímy Unieuro Wilier či Dellio Gallina majú svoju váhu. Druhé miesto celkovo a profesorský výkon v etape do Ouarzazatu sú skvelé,“ zhodnotil preteky Martin Fraňo, športový riaditeľ Dukly Banská Bystrica. „Maroš Kováč s Martinom Mahďarom urobili maximum pre svojho lídra. Veľmi dobrá práca. Mladí pretekári Juraj Bellan s Jurajom Lajchom ešte majú rezervy. Aj keď najmä Bellan mal svetlé okamžiky a výborné etapy do Ouarzazatu a Essaouiry, celkovo sú málo vyjazdení a málo aktívni. Príkladom by im mohli byť mladí pretekári UCI kempu, ktorí denne bojovali v únikoch a dokázali vyhrať poslednú etapu. Našich mladých teda čaká ešte množstvo práce a osvojenie aktívnejšieho spôsobu pretekania,“ dodal Fraňo.

„Vzhľadom na podmienky, za ktorých sme na tomto etapáku štartovali, som zozačiatku nemal veľké očakávania. Neboli sme zvyknutí na bicykle, po každej etape sme teda po milimetroch dolaďovali. Ale vyšlo to. Zabojovali sme v rozhodujúcej chvíli a šancu si už nepustili z rúk,“ napísal nám po pretekoch Patrik Tybor.

Najbližšie podujatie, ktoré absolvuje Dukla Banská Bystrica, sú preteky V4 (Visegrad4 Bicycle Race, UCI 1.2). Začínajú 23.4.2016 jednorazovkou v Maďarsku a 24.4. pretekmi na Slovensku.

Výsledky

PATRIK TYBOR SI DRŽÍ DRUHÉ MIESTO CELKOVÉHO PORADIA

V siedmej etape v poradí pokorili pretekári 1000 najazdených kilometrov. Podľa slov Martina Fraňa, športového riaditeľa, bol dnešok najťažší deň pretekov. 166 kilometrov v kopcoch preverilo fyzičku každého jazdca. Okrem pokusov o úniky od štartu až do cieľa, sprevádzal cyklistov veľmi silný pobrežný vietor.

Už na začiatku sa našim podarilo vyprovokovať únik. V sedemnásť člennej skupine boli všetci štyria Slováci. Patri Tybor vyhral prémiu a získal bonifikačné tri sekundy. Spolu s náskokom, ktorý skupina mala, sa Paťo stal virtuálnym lídrom pretekov. V kopci pohltil pelotón unikajúcu skupinu a celý balík sa rozdelil. Keď Stefan Schumacher (žltý dres) dostal v zjazde defekt, zaútočil taliansky tím Unieuro.

Naši sa v unikajúcej skupinke nenachádzali. Schumacher doskočil pelotón, v ktorom sa potom sa rozpútal veľký boj. Ťahali všetci, aj lídri celkového poradia. Ani napriek tomu sa im nepodarilo doskočiť unikajúcu skupinu piatich jazdcov, ktorá prišla do cieľa so 14 sekundovým náskokom pred pelotónom. Víťazom dnešnej etapy sa stal Talian Alex Turrin, špurt hlavnej skupiny vyhral Maročan Ahmed Galdoune.

„Dnes to bolo ultra ťažké. Brutálne silný vietor a obrovská aktivita všetkých urobila z etapy ťažké preteky od štartu až do cieľa,“ popísal etapu Martin Fraňo, športový riaditeľ. „Musím veľmi pochváliť Maroša, Martina aj Juraja za to, ako veľmi pomohli svojmu lídrovi. Najmä výkon mladého Juraja Bellana bol výborný. Najlepší v jeho podaní, aký som doteraz videl. Bol aktívny, od štartu v únikoch, potom ťahal a výrazne pomohol Patrikovi. Týmto výkonom sa stáva platnou súčasťou tímu,“ zhodnotil Fraňo dnešné výkony našich cyklistov a dodáva: „Dnes to bolo celé ako na hojdačke, chvíľu bol Patrik virtuálnym lídrom v žltom, no v závere sme boli radi, že sme udržali celkové druhé miesto.“

Výsledky

PATRIK TYBOR VYHRAL KRÁĽOVSKÚ ETAPU

Fantastickú jazdu dnes v kráľovskej etape Okolo Maroka (UCI 2.2) predviedol Patrik Tybor. 193 km dlhú etapu z mesta Marrakech do mesta Ouarzazate ovládol v zjazde z Tizi n’Tichka (2200 m.n.m.) a do cieľa prišiel po 80 kilometroch sólo úniku. To ho katapultovalo na druhé miesto celkového poradia pretekov a jeho snaha získať žltý dres sa stala celkom reálnou.

Dnešná etapa bola druhou nadlhšou etapou tohto desaťdňového podujatia. Po včerajšej porcii 193 kilometrov po rovine dnes na cyklistov čakalo dlhé stúpanie na priesmyk Tizi n’Tichka v pohorí Atlas. Už od štartu sa sformoval únik 21 pretekárov, medzi ktorými nechýbal ani náš Maroš Kováč. Táto skupina získala až päťminútový náskok. Kvôli defektu sa však Maroš zdržal a vrátil sa vrátil do hlavnej skupiny. V stúpaní na horskú prémiu sa pelotón potrhal na menšie skupiny, v tej hlavnej sa dlho držali aj naši pretekári Maroš Kováč, Martin Mahďar a Juraj Bellan.

Patrikovi Tyborovi sa podaril husársky kúsok a zaútočil tam, kde to málokto čakal. Pelotónu odskočil v technickom zjazde a vypracoval si viac ako minútový náskok. Skupinka na čele s nemeckým pretekárom Stefanom Schumacherom sa snažila dostihnúť ho, ale pred cieľom sa vplyvom silného bočného vetra rozsypali. V závere pretekov sa rýchlosť prvej skupiny blížila až 70 km/h.

Celú dnešnú etapu sprevádzalo extrémne počasie. Na začiatku silný vietor, chlad a dážď, po prechode cez priesmyk slnko a púštna búrka. Tieto extrémy vyvolali nervozitu v pelotóne, ktorá sa podpísala pod viaceré pády. Po jednom musel odstúpiť aj líder pretekov, Maročan Eddine Mraouni. Našim to, naopak pomohlo. Patrik Tybor sa vďaka dnešnému výkonu dostal na druhé miesto celkového poradia pretekov, polepšil si aj Juraj Bellan. Dukla Banská Bystrica poskočila o 3 miesta v hodnotení tímov, na deviate miesto. „Vzhľadom na materiálne podmienky, s ktorými naši pretekári do Maroka išli, je ich dnešný výkon fantastický,“ povedal po pretekoch Martin Fraňo, športový riaditeľ. „Všetok materiál nám zostal na bruselskom letisku, na ktorom sme prestupovali pri návrate z Kamerunu. Z Bruseli sme odišli len hodinu pred nedávnymi teroristickými útokmi. Chaos, ktorý tam po nich nastal, spôsobil aj zadržanie všetkého materiálu – bicyklov, kolies, tretier, dresov, proste všetkého. Do Maroka sme preto pozháňali, čo sa dalo. Niektorí chalani išli na rezerve, iní na zimákoch. Maroš Kováč mal v úvodných etapách extrémne kŕče, spôsobené aj zmenami v nadstavení rezervného bicykla. Postupne každú etapu doľaďujeme techniku. O to cennejšie je Patrikovo víťazstvo,“ dodal Fraňo.

Výsledky