OKOLO MAROKA (UCI 2.2): TYBOR VÍŤAZNE NA ŠPRINTÉRSKYCH PRÉMIACH, MAHĎAR 11. V GC

Víťazstvo Paťa Tybora v rebríčku šprintérskych prémií, štvrté miesto Dukly v poradí tímov, úniky v každej etape a takmer v každej finiš na úrovni 10. V celkovom poradí skončil Martin Mahďar na 11. a Paťo Tybor na 15. mieste. Takto vyzerá sumarizácia desaťdňových etapových pretekov Okolo Maroka (UCI 2.2), ktoré v rámci prípravy na európske podujatia absolvoval náš kontinentálny tím Dukla Banská Bystrica. Mnohí profesionáli ich označujú ako africkú „Grand tour.“

Grand Tour práve pre jeho náročnosť. Desaťdňové etapové podujatie bez jediného dňa voľna, s množstvom nastúpaných metrov, aj tento rok sprevádzal silný saharský vietor. Ten v niektoré dni udržal priemernú rýchlosť len na úrovni 32 km/ hodinu a už v druhej etape nadelil väčšine štartujúcich 20 a viac minútovú stratu. Z našich sa jej vyhol len Martin Mahďar, ktorý zachytil rozhodujúci únik a do cieľa prišiel so stratou 20 sekúnd, čím sa dostal do druhej desiatky celkového poradia. Žiaľ, medzi „oneskorencami“ v hlavnom balíku sa zamotal aj Patrik Tybor, ktorý úvodnú etapu odštartoval vynikajúcim 4. miestom. Takú veľkú stratu sa už potom nepodarilo zlikvidovať žiadnemu z oneskorených pretekárov, hoci vďaka únikom sa Patrik v konečnom celkovom poradí posunul na 15.miesto. Martin Mahďar od druhej etapy atakoval na bodovanú top 10 celkového poradia, od ktorej ho niekoľko etáp delili len dve sekundy. V celkovom poradí nakoniec zostal na jedenástom, prvom nebodovnom mieste. Všetci duklácki cyklisti sa postupne striedali v únikoch, prípadne v top 10 etapy, no pódium ich tentokrát obišlo.

Celkovým víťazom pretekov sa stal David Riviere (Vendée U), ktorý obliekal žltý dres od šiestej etapy. Najviac, až šesť víťazstiev, si na konto pripísal Jakub Mareczko (Wilier Triestina – Selle Italia).

„Okolo Maroka je stabilnou súčasťou nášho kalendára. 1554 km, s množstvom nastúpaných metrov, sprevádzaných silným vetrom. Takéto dlhé preteky v príprave na úvod sezóny v Európe nie sú. Aj Wilier ich použil v príprave na Giro. Pozitívami sú, že sme ako jedni z mála dokončili preteky v plnom počte. Tiež, že sa v dojazdoch etáp vieme už pretlačiť niekde okolo desiatky, potenciál tu teda je, no zároveň aj kopec práce. Predviedli sme viacero atakov v záveroch etáp, vyhrali sme súťaž prémií. Boli sme veľmi aktívni, no nemali lídrov v skupine, ktorá rozhodla preteky. Znova nás zastihlo veľa smoly, v celkovom poradí nepopulárne prve nebodované 11. miesto, Tybor dostihnutý z úniku tesne na páske. Časť smoly ale vychádza aj z toho, že sa príliš bojíme, stále málo bojujeme, skôr sa pozeráme, čo robia druhí. To, že sme nezískali, aj keď tesne, ani UCI bod je aj napriek tomu, že to boli prípravné preteky sklamaním. Snáď sa táto tvrdá pretekárska príprava ukáže na nasledujúcej európskej „jednotke“ Banja Luka – Belehrad v závere apríla,“ zhodnotil podujatie Martin Fraňo, športový riaditeľ.