OKOLO SLOVENSKA: TENTO ROK BEZ BODOV UCI, KUBIŠ V DRESE NAJLEPŠIEHO SLOVÁKA

Špecifické postavenie v našom kalendári majú preteky Okolo Slovenska. Nebolo tomu inak ani v tento zvláštny pandemický rok. Popri 19 celkoch, vrátane tímov kategórie WT, PCT sa od 16.-19.9.2020 predstavila aj sedmička našich jazdcov – Juraj Bellan, Ján Andrej Cully, Marek Čanecký, Lukáš Kubiš, Martin Haring, Patrik Tybor a prvoročák Pavol Rovder. Výborný výkon podával v každej etape Lukáš Kubiš, ktorý si zo 64. ročníka prestížnych pretekov odnáša dres najlepšieho Slováka.

Tento rok pripravili organizátori takmer 700 kilometrov rozdelených do 4 dní. Podobne ako posledné roky, i tentokrát bola trať nabitá vrchárskymi prémiami, dohromady sa bojovalo až o 19 víťazstiev vo vrchárskej súťaži. Na štarte sa predstavilo 5 tímov najvyššej kategórie – Deceuninck Quick Step, Bora-Hansgrohe, Sunweb, Israel Start up Nation a Cofidis, doplnené o tímy kategórie PCT a kolegov z kontinentálnych celkov. Oproti minulosti však pre korona krízu musel organizátor vypustiť pre divákov atraktívne predstavovanie tímov a presunúť zázemie úvodnej časti pretekov z centra Žiliny na vodné dielo. Prísne obmedzenia platili i pre oblasť pohybu pretekárov, fanúšikov.

Prvý deň pretekov čakali na jazdcov až dve poletapy. Dopoludnia absolvovali síce len 106 kilometrov, ale vôbec nie jednoduchých. Na trase cez Kysuce a Oravu boli na programe až štyri vrchárskej prémie. V úvodnej časti etapy sme sledovali množstvo pokusov o úniky, no dlho pelotón nikoho pustiť nechcel. Veľlmi aktívny bol najmä Patrik Tybor. Až po trištvrte hodine sa konečne vpredu osamostatnili piati pretekári. Z našich cyklistov tam bol Juraj Bellan. Do cieľa sa však špurtovalo. Technický dojazd na vodnom diele najlepšie zvládol Martin Laas z Bory-Hanshroge. Naši jazdci sa v špurte nepresadili, najvyššie skončil Lukáš Kubiš na 27. mieste.

Popoludňajšia časovka na 7,1 km sa stala korisťou Jannicka Steimleho z Deceunincku, ktorý sa zároveň obliekol do žltého dresu. S časom plus 44“39 sekúnd na víťaza zvládol trať náš Lukáš, ktorý sa tímto dostal do líderstva slovenskej súťaže a na pódiu obliekol dres najlepšieho Slováka.

Druhý deň bola na programe najdlhšia, vyše 200 km dlhá kopcovitá etapa zo Žiliny do Banskej Bystrice. Vo svojom itinerári obsahovala mnohé známe stúpania i novinky v podobe 18 % stúpania na Mojtín, Zliechov a pod. Začalo sa rýchlo. Po prvej horskej prémií Manínska tiesňava sa pelotón roztrhal a v prvej skupine zostalo len štyridsať ľudí. Zo zaujímavých mien tam bol obhajca prvenstva Yves Lampaert, Jannik Steimle (obaja Deceuninck Quick-Step), náš Martin Haring alebo Nico Denz (Sunweb). Chýbala však spolupráca medzi jazdcami, a tak po druhej horskej prémii bola hlavná skupina pohromade. Z balíka odišla päťčlenná skupina, i spolu s našim Martinom Haringom, ktorému s darilo na prémiách. Z boja o vrchársky dres vypadol v Čičmanoch. Vpredu v hlavnom balíku sa stále držal Lukáš Kubiš, ktorý na záver dlhočiznej etapy prežil doslova agóniu. Ale nevzdal sa a aj druhý deň pretekov finišoval ako najlepší zo slovenských cyklistov, a tým si udržal dres najlepšieho domáceho jazdca. Z víťazstva sa radoval Nico Denz.

Z Banskej Bystrice do Žiaru nad Hronom nie je ďaleko, i tretí deň však etapa servírovala 180 km v kopcovitom teréne Kremnických a Štiavnických vrchov. Z našich jazdcov boli opäť najaktívnejší Lukáš Kubiš a Martin Haring. Víťazstvo v etape opäť získal Martin Laas, v hromadnom špurte finišoval Kubiš na 19. mieste. A opäť sa tešil z pohľadu z pódia pri preberaní ocenenia najlepšieho Slováka.

Tento náskok udržal až do samého záveru pretekov, keď si v celkovom poradí pripísal na konto 37.miesto. I posledný deň z Topoľčianok do Skalice bola nachystaná slušná porcia kilometrov a nastúpaných metrov. A bojovalo sa od štartu až do konca, dokonca virtuálne sa i prezliekal žltý dres. Nakoniec si ho udržal spomínaný Jannick Steimle, no s najtesnejším rozdielom v histórii pretekov – len 0,2 stotiny sekundy.