OKOLO SRBSKA: DUKLA S ETAPOVÝM VÍŤAZSTVOM CULLYHO

Päťčlenná partia Juraj Bellan, Andi Cully, Marek Čanecký, Martin Mahďar a Patrik Tybor sa rovno z Maďarska presunula južnejšie, na preteky Okolo Srbska (30.7.-2.8.2019).  Na päťetapovom podujatí kategórie UCI 2.2 štartovalo okrem dukláckej partie aj reprezentačné družstvo. 

Hneď úvodná etapa priniesla veľké selekcie. Hoci sa išli mestské okruhy v Západnom Sarajeve, ich profil bol náročný. Celkovo 10 okruhov so strmým kilometrovým kopcom, množstvom zákrut v uliciach, retardérov a kruháčov, sa podpísalo aj na výsledkovej listine. Patrik Tybor i Marek Čanecký zvládli náročný úvod do pretekov na veľmi dobre východiskovej pozícii, keď finišovali na 7. a 9. mieste.

„Bol to dnes mestský okruh s jedným ťažším kopcom a technickým dojazdom. Od štartu sa stále nastupovalo a ľudia ulietali v kopci. Snažili sme sa dostať do nejakej skupiny po štarte, ale všetky nástupy sa strážili. Až dve kolá pred koncom cez pásku odišli šiesti ľudia. Potom sa začalo jazdiť ešte ostrejšie. V menšej skupine sme napokon vydržali dvaja – Marek a ja. Štyria odtrhnutí pretekári špurtovali o víťazstvo a my sme prišli sekundu za nimi,“ priblížil priebeh etapy Patrik Tybor.

Stredajšia horská najťažšia etapa rozdelila balík ešte viac. Nikto zo Slovákov nestačil tempu prvej skupiny. Tybor, Cully a Čanecký finišovali v druhej skupine s časom + 1:40 min. na víťaza Maďara Pelikána. To ich odsunulo v celkovo poradí na začiatok druhej desiatky.

Na štvrtok si organizátori nachystali dve kratšie poletapy, ktoré sprevádzali dlhé presuny. Od začiatku sa Dukláci snažili zachytiť každý nástup, čo sa im aj darilo. V dopoludňajších okruhoch cez Zlatibor sa do trojčlenného úniku dostal Juraj Bellan. Ich náskok ukončila nehoda, keď im do cesty v zjazde vbehol pes. V piatom z 8 okruhov sa opäť podarilo vzdialiť trojčlennej skupine aj s našim Andim Cullym. Pre horšiu spoluprácu v závere ich 1500 m pred cieľom dobehol balík, a tak sa Cullyho nádeje na pódium rozplynuli. Zvíťazil Talian, Bobbo Ricardo.

Popoludní to v úniku skúšal Patrik Tybor. Celú etapu prešiel vpredu v trojici s ďalšími jazdcami, s náskokom až 2:30 min. Vo zvlnenom teréne však boli 5 km pred cieľom dostihnutí balíkom. V hre o body v celkovom poradí zostal po etape Marek Čanecký, ktorého od lepšieho miesta delila sekunda.

Do poslednej etapy nastupovala Dukla s cieľom urobiť maximum pre dobrý výsledok. UCI body treba ako soľ a je o ne veľký boj, najmä na podujatiach dvojkového charakteru. Atakuje sa úplne od začiatku a potom stále až do konca etapy. Zároveň je veľmi potrebná spolupráca tímu. „Na vlastnej koži to dnes všetko zažil Andi Cully a sme veľmi radi, že to dotiahol do úspešnej koncovky,“ tlmočil radosť celého tímu Martin Fraňo, športový riaditeľ. Cully sa vzdialil približne na 45.km pred cieľom. Šiel sám, neskôr si ho doskočil domáci pretekár. Hoci im bol pelotón doslova v pätách, nevzdávali sa a vzorne spolupracovali. Do cieľa prišla dvojica len so sekundovým náskokom na balík, v špurte bol úspešnejší Andi Cully. „Dnes ukázal veľkú bojovnosť a nezlomnosť v kľúčových momentoch, čo mu prinieslo etapové víťazstvo. Je to jeho štvrté víťazstvo na UCI pretekoch v kariére a tretie v tejto sezóne. Tie tohtoročné dokonca vo veľmi krátkom čase (majstrovský titul v časovke, víťazstvo v etape v Bulharsku a teraz Srbsko). Po smole, ktorá nás sprevádzala predošlé dni, to víťazstvo nesmierne teší. Celkovo to Cullymu aj tímu určite pomôže k pretekárskemu sebavedomiu,“ pokračoval k výsledku Martin Fraňo. Cully si za prvenstvo pripísal na konto 7 bodov UCI. Marek Čanecký sa v celkovom poradí neposunul o priečku vyššie a obsadil konečné 11. miesto, Patrik Tybor 15. Žltý dres si odnáša Talian Enrico Salvador.

„Dnes bola na programe posledná etapa, profilovo relatívne rovinatá, iba s dvomi kratšími stúpaniami. Do toho druhého, okolo 45. km pred cieľom, nám Martin Mahďar urobil perfektnú pozíciu a na prehupe som sa rozhodol to vyskúšať a nastúpiť si. Marek Čanecký kontroloval ďalšie skupiny ktoré sa za mnou tvorili a pomohol mi tak vybudovať náskok okolo jednej minúty. 10 km do cieľa ma došiel ďalší pretekár a náš náskok klesol na 30 sekúnd. Držali sme ho zubami-nechtami, čo sa podarilo udržať až po pásku, aj keď iba o sekundu, a tak vyhrať etapu. Chcel by som poďakovať celému tímu za skvelú spoluprácu,“ vyjadril radosť z víťazstva Andi Cully.

Titulná foto: ilustračná, Ján Melicher/ jmphoto.sk

Výsledky