Po 17 sezónach v Dukle sa s kariérou profesionála lúči Patrik Tybor

S veľkými zmenami vstupuje do novej sezóny kontinentálny tím Dukla Banská Bystrica. Ešte na jeseň si splnil registračné náležitosti na UCI, v ktorých najväčšími zmenami boli personálne otázky. Rok 2023 odštartoval vo vynovenom, vekom značne omladenom zložení jazdcov, ktorí sú, resp. doteraz boli kľúčovou oporou slovenskej reprezentácie U23. Práve táto mladá partia cyklistov dostala šancu rozvíjať sa v podmienkach, ktoré svojim členom v oblasti tréningového procesu, zázemia i regenerácie vytvára vrcholové stredisko športu – Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica, v spolupráci hlavných partnerov – Slovenského zväzu cyklistiky a dodávateľom bicyklov Merida Slovakia.

 Začiatkom roka prišlo k obmene a generačnej výmene cyklistov. S profesionálnou cyklistikou sa pre zdravotné problémy rozhodol skončiť Erik Baška, ktorý do Dukly prišiel z Bory Hangsrohe. Bývalý spolujazdec Petra Sagana sa už v Bore trápil s covidom. Po ťažkom priebehu sa nedokázal dostať  z postkovidového syndrómu. Dukla Banská Bystrica mu dala pomocnú ruku a chcela exmajstrovi Európy do 23 rokov pomôcť naštartovať kariéru. Po miernom zlepšení v prvej časti sezóny však Erik nedokázal prekonať tieto problémy, ktoré sa prejavovali pri výkone vo vysokej intenzite, a po pretrápenej sezóne s cyklistikou skončil definitívne. Rovnako v tíme Dukly skončil 36-ročný Martin Haring a Adam Foltán. S Tobiasom Vančom sme sa rozlúčili už v priebehu sezóny 2022. Pre chronické zdravotné problémy kariéru ukončil i veľmi nádejne vyzerajúci Lukáš Ungvarský.

Z pôvodnej minuloročnej zostavy zostala pätica mladíkov Martin Chren, Lukáš Kubiš, Pavol  Rovder, Filip Lohinský a Samuel Tuka, ku ktorým sa už koncom sezóny na skúšku pridal Dávid Kaško, prestupujúci z BRS Kaktus Bike. Rovnako v závere tím testoval Denisa Hozu, strieborného medailistu z MSR U23, ktorý do Dukly prišiel z Cykloklubu Havířov. K nim si športoví manažéri cyklistov vybrali mladučkého Jakuba Galoviča v CyS – Akadémii Petra Sagana, a tiež Simona Nagya z Israel Cycling Academy development tímu. Ten patrí k už skúsenejším jazdcom, na ukázanie svojich kvalít však doteraz nemal veľa šancí.

Po úctyhodných 17-tich sezónach v kontinentálnom tíme Dukla definitívne končí s kariérou profesionálneho cyklistu Patrik Tybor. Celá jeho mužská kariéra je spätá s jedným tímom, a to práve Duklou. Počas 17-tich rokov v mužskej cyklistike dosiahol mnohé skvelé úspechy. Medzi nimi najviac figuruje 45.miesto na OH v Rio de Janeiro, čo je druhý najlepší výsledok slovenského cestára v novodobej histórii SR a zároveň najlepší výsledok kontinentálneho cyklistu v cestných pretekoch na tejto olympiáde. Víťazné etapy na Okolo Bulharska, Tour de Cameroun, Okolo Maroka, Grand Prix Bradlo či Baltic Chain tour, dopĺňa celkové druhé miesto na Okolo Maroka, len 19 sekúnd za víťazným Stefanom Schumacherom, či siedme miesto v celkovom poradí jednotkového Okolo Slovenska. Patrik Tybor prešiel rovnako vo vojenskom športovom centre pozíciou mládežníka, zamestnanca i profesionálneho vojaka. Po dlhotrvajúcej kariére však v Dukle nekončí. Rotný Patrik Tybor sa presúva na pozíciu tímového mechanika, kde ďalej bude posúvať svoje dlhoročné skúsenosti a pokračuje v tíme, s ktorým je celá jeho kariéra spätá.

 

„Tým, že sa naša družina výrazne omladila, veď jej vekový priemer je len vyše 21 rokov sa zameriame na iné ciele. Mladíci sa musia učiť pretekať, postupne sa budeme snažiť postupne zvyšovať ich výkonnosť a presadiť sa na vrcholných podujatiach do 23 rokov. Tí najstarší sú síce „eliťáci,“ no prvým, či druhým rokom v tejto kategórii. Mali by byť ťahúni družstva. Najmä olympionik Lukáš Kubiš je pretekárom, ktorý napriek svojmu veku disponuje skúsenosťami spojenými aj úspešnými koncovkami. Martin Chren a Pavol Rovder sa presadzujú aj v dráhovej cyklistike – Chren sa posledné dva roky kvalifikoval i na elitné dráhové MS. Dávid Kaško a Filip Lohinský sú solídni časovkári, pokúsime sa vylepšiť práve túto disciplínu.  Simon Nagy a Denis Hoza sú rýchli pretekári aj do dojazdu, s nimi budeme pracovať na tom, aby sa stali v tomto poli konkurencieschopnými na UCI podujatiach. Samuel Tuka je vzhľadom na svoje parametre dobrým vrchárom, neustále sa zlepšuje, aj keď je len druhým rokom v kategórii mužov. Veľký počet štartov a skúsenosti v minulom roku mu dáva konkurencieschopnosť. Veľmi prekvapuje Jakub Galovič. Keby sa tento mladučký pretekár narodil o dva dni neskôr, bol by ešte junior. Napriek tomu ukazuje veľmi dobrú techniku jazdy, solídne rýchlostné aj vrchárske schopnosti a veľkú odolnosť. Celá partia je mladá a zohratá. Vidím dobrú chémiu medzi mladými pretekármi a ich chuť na sebe pracovať. Patrik Tybor priniesol aj svojou kľudnou povahou a skúsenosťami pohodu na svojej novej pozícii,“ priblížil nové zloženie tímu Martin Fraňo, športový riaditeľ.

A tiež uviedol podrobnosti k program sezóny 2023: „Po úvodných štartoch v Grécku, kde Lukáš Kubiš viackrát finišoval tesne za hranicou top 10,  sa predstavíme na otváračke slovenskej cyklistickej sezóny v Trnave, kde sa na medzinárodných pretekoch Slovenského pohára predstaví celý tím.  S mladíkmi sa budeme snažiť kombinovať rôzne typy a úrovne podujatí, aby postupne rástli v príprave. Čaká nás takmer celý slovenský pohár, kde sa budú učiť tvoriť preteky, tradičné podujatia druhej kategórie na okolí, preteky V4, GP Gemenc, Okolo Bulharska či Footsteps of Romans, alebo dvojica dánskych klasík. No chceme dať mladíkom šancu rásť aj na veľkých jednotkových pretekoch v konkurencii WT tímov. V rámci toho nás po prvýkrát v histórii čaká Okolo Rakúska, belgická klasika Circuit de Wallonie a veľké finále na Okolo Slovenska.  Najmä na Circuit de Wallonie sa veľmi tešíme, veď predvlani, keď sme na tomto veľkom podujatí belgického pohára mali historickú premiéru a z víťazstva sa tešil minulotýždňový víťaz Gent Wevelgem Christophe Laporte,  Lukáš Kubiš skončil jedenásty.  Samozrejme sa pokúsime nominovať na MS a ME nielen v cestnej, ale i v dráhovej cyklistike a urobiť na nich čo najlepší výsledok. Mladíci do 23 rokov tvoria aj gro reprezentačného družstva, ktoré sa tento rok zameria najmä na dvojicu Svetových pohárov – Ncup v Poľsku, ktoré bude viesť našim územím a susednom Česku.“

Aj tento rok budú mať cyklisti Dukly materiálne vybavenie na vynikajúcej úrovni

Vďaka intenzívnej spolupráci s dodávateľom bicyklov Merida Slovakia bude i v tejto sezóne sedlať kontinentálny tím Dukla Banská Bystrica bicykle Merida Reacto a Merida Scultura v tímovom prevedení Bahrajn McLaren, v kotúčovej verzii, osadené sadou Shimano.

Kolesá sú osvedčenej poľskej produkcie No Limited s nábojmi DT Swiss obuté do bezdušových plášťov a galusiek Vredestein. Novinkou je partnerstvo so špičkovým talianskym dodávateľom sediel Selle SMP, ktorý dodá aj nové patentované omotávky. Tím bude používať merače výkonu Rotor a taiwanské reťaze Yaban.

V športovom a civilnom oblečení je od roku 2020 partnerom dukláckych cyklistov špičkový slovenský výrobca športového oblečenia firma NyNa. Novinkou je použitie cestovných tašiek a doplnkov Kappa od firmy Eurosports. Tím pokračuje v použití prilieb Ranking a okuliarov BBB, o čistenie a ošetrenie bicyklov sa postará firma Cyclon. Pretekári budú obúvať tretry talianskej firmy DMT. Rovnako novinkou je použitie taiwanských cyklokomputerov Bryton, ktoré používa aj tím najvyššej WT ligy Intermarché Circus Wanty.  Dodávateľom výživy a nápojov je slovenská firma Aonenutrition.

Dukla Banská Bystrica predĺžila dohodu i s ďalšími kľúčovými partnermi – najmä firmou Strabag, a dlhodobými podporovateľmi BCF, Barzuzz, Bikepro a Franko Pizza.

Realizačný tím Dukla Banská Bystrica cycling team:

Martin Fraňo – športový riaditeľ,  hlavný tréner

Maroš Kováč – asistent športového riaditeľa, tréner

Patrik Tybor – mechanik

Tomáš Líška – masér

Katarína Ďurková – PR manažér

Pretekári: Lukáš Kubiš, Martin Chren, Pavol Rovder, Dávid Kaško, Samuel Tuka, Filip Lohinský, Simon Nagy, Denis Hoza, Jakub Galovič

Celé vyjadrenia pplk. Mateja Tótha, riaditeľa VŠC Dukly Banská Bystrica, Michal Rohoňa, športového riaditeľa Slovenského zväzu cyklistiky, JAroslava Štefánika majiteľa Merida Slovakia a  Martina Fraňa sú spracované na stránke nášho nášho mediálneho partnera:

https://www.cycling-info.sk/10644-po-17-rokoch-v-dukle-sa-s-karierou-rozlucil-patrik-tybor-v-time-ale-ostane-duklaci-predstavili-novinky