SP V KLÁŠTORE POD ZNIEVOM V RÉŽII DUKLÁKOV, VÍŤAZOM MARTIN MAHĎAR

21. augusta 2017   Informácie z pretekov, Martin Mahďar

Ani náhle ochladenie sprevádzané vytrvalým dažďom neodradili množstvo pretekárov od štartu na ďalšom kole Slovenského pohára na ceste v Kláštore pod Znievom. Nechýbali ani naši pretekári, ktorí si tohtoročné nedeľné 153 km dlhé „Slovenské Pyreneje“ vynikajúco zrežírovali.  

Po veľmi náročnom a ťažkom podujatí UCI 2.1 v konkurencii World Tour a Prokontinentálnych celkov Czech cycling tour a úspešnom vystúpení Haringa na ME v MTB cross country aj maratóne, sa predstavili cyklisti Dukly Banská Bystrica v domácom prostredí na jednom z najstarších podujatí v Čechách a na Slovensku, na 57. ročníku Slovenských Pyrenejí s medzinárodnou účasťou v Kláštore pod Znievom. Toto podujatie je akousi zaužívanou augustovou klasikou na tradičnom, 51 kilometrovom okruhu s dvojicou stúpaní na Vyšehradné a na Diel.

Hneď od štartu sa vytvoril únik v zložení Cully, Vlčák, Mahďar (Dukla), Vančo (Inter) za ktorým sa vydala na stíhačku trojica Bellan (Dukla), Umhaller (BMC Amplatz) a Krajíček (Spartak Tlmače). Medzi skupinami bol minútový rozostup, za nimi v silnom daždi s rovnakou stratou šiel celý pelotón. V najdlhšom stúpaní na Diel zaútočil Bellan a na vrchole si doskočil do vedúcej skupiny, ktorá ďalej pokračovala v úderníckom tempe. Umhallera s Krajíčkom pohltil pelotón. V druhom kole sa začalo znova atakovať z pelotónu a odchádzali dvoj, trojčlenné skupinky, ktoré získali mierny náskok z pelotónu. Z tejto druhej skupiny na Vyšehradnom zaútočila ďalšia trojička Dukly Tybor, Haring a Oros a tvrdou prácou sa začala približovať k vedúcej skupine. Za nimi sa na Vyšehradnom sformovala šesťčlenná skupina s Čaneckým, Umhallerom (Amplatz), Malíkom (Příbram), Bronišom (Tlmače), Svačinom (Petrvald), Ochsenhoferom (Arbo Duratec). Na začiatku tretieho kola sa prvé dve skupiny spojili a tempu Dukly prestal stačiť mladý Vančo. Odvtedy začala naháňačka vedúcej sedmičky Dukly s prenasledovateľmi. Náskok vedúcej skupiny však neustále narastal a do cieľa prišla sedmička pretekárov Dukly Banská Bystrica v poradí Mahďar, Bellan, Oros, Vlčák, Tybor, Haring a Cully s viac ako štvorminútovým náskokom pred Čaneckým, a šesťminútovým náskokom pred ďalšími prenasledovateľmi Umhallerom, Malíkom, Bronišom, Swaczynom a Ochsenhoferom a obsadila tak kompletné stupne víťazov. Horskú prémiu v druhom kole získal Cully.

„Znievske dni cyklistiky sú naozaj tradičné domáce podujatie a naše ciele boli jednoznačné, zvíťaziť. Aj preto sme vyslali do úniku okamžite mladých pretekárov, starší lídri Tybor a Haring mali za úlohu strážiť ostatok a zaútočiť v závere. Veľmi dobre takticky zvládol Bellan zbaviť sa súperov a posilnil vedúcu skupinku, podobne v druhom kole Tybor s Haringom a mladým Orosom. Potom to už bola otázka časovky družstiev. Tak, ako to jednoznačne nakoniec dopadlo, to sme samozrejme nečakali ani vo sne, takže to bol z nášho pohľadu fantastický deň, suverénne víťazstvo a pekný výkon. Najviac ma teší, že celý deň strávili v úniku práve mladí pretekári Vlčák, Cully a Bellan, výborne takticky šiel aj Oros. Pre tých starších to bola skôr rutina, no veľmi pomohli aj svojou jazdou práve tým mladším. Je vidieť, že náročná sezóna a množstvo ťažkých pretekov UCI posunulo našich mladých dvadsaťtrojkárov trošku vyššie, že v domácom prostredí sú absolútne suverénni. Verím, že už trochu prekonajú ten strach a zbytočný rešpekt aj na medzinárodných podujatiach v zahraničí a v podobných únikoch ako je tento, sa predstavia a ukážu aj na UCI pretekoch, a tým sa aj ďalej výkonnostne posunú vpred. Predsa len Vlčák s Orosom sú ešte len prvoročáci. Z neduklákov sa mi veľmi páčil výkon Filipa Vanča, naozaj bojoval, aj keď v závere zaostal, jeho bojovnosť a snaha boli viditeľné. Amplatz, ako naši najväčší súperi dosť zaváhali, no i taký je šport. Počasie tentokrát veľmi neprialo, no z nášho pohľadu sa nám darí najviac práve keď prší a je zlé počasie. Akosi nám to vadí menej ako ostatným. Čaká nás ďalšie dvojkolo Slovenského pohára v Rajeckých Tepliciach a Tepličke nad Váhom, potom štvorica zamieri v drese reprezentácie na UCI podujatie Kolem Jižních Čech, v septembri sa predstavíme na UCI jednorázovkách Judendorf, či V4 v Poľsku a Čechách. Vážne uvažujem aj o účasti dvojičky Bellan, Cully na pretekoch UCi 1.1 Duo Normand v časovke dvojíc a určite na záver sezóny absolvujeme nejaké etapové podujatie mimo Európy na predĺženie sezóny. Martin Haring po oddychu plynule prejde do cyklokrosovej sezóny a na ME v Tábore v cyklokrose by sme chceli v krose vyskúšať aj Bellana, ktorý bude v tejto kategórii U23 už posledným rokom,“ zhodnotil podujatie a najbližšie plány športový riaditeľ Martin Fraňo.

Foto: CK Cyklošport KK