SRBSKO: HARING V ÚNIKU, MAREK ČANECKÝ S UCI BODMI

Náš kontinentálny tím Dukla Banská Bystrica absolvoval cez víkend 28.-29.4.2018 krátke dvojetapové podujatie Belehrad – Banja Luka, po prvýkrát zaradené v kalendári UCI ako preteky kategórie 2.1. Dve rovinaté etapy sľubovali priestor pre špurtérov. Z Duklákov je na takéto závery ideálny Filip Taragel, ktorého choroba však urobila škrt v plánoch športového riaditeľa. Taragela nahradil Jakub Varhaňovský, ktorý týždeň predtým dokázal na poľskej jednorazovke V4 finišovať s najlepšími eliťákmi. Okrem neho v drese Dukly štartovali Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Mahďar, Martin Haring, Andi Cully a Adrián Foltán.

V oba dni sa z víťazstva radoval Slovinec Gašper Katrašnik z tímu Adria Mobil, ktorý si pripísal aj body za celkové poradie. Jakub Varhaňovský v sobotu dvakrát veľmi ťažko spadol, „cestné lišaje“ mu pokrývali takmer celé telo. Ešte po prvom páde a výmene zlomeného kolesa pokračoval ďalej, po druhom páde na rovnaké rany ho rovno brala sanitka na ošetrenie. V špurtujúcom balíku najlepšie z našich finišoval Patrik Tybor, ktorý cieľovú pásku preťal na 19.mieste. Tým pádom mal zároveň prebrať úlohu koncovky v závere druhého dňa a ustrážiť body UCI za celkové poradie. Kuriozitou je ohrozenie štartu prvého dňa pretekov z dôvodu štrajkujúcich poľnohospodárov, ktorí traktormi zablokovali niektoré cesty. Polícii sa však podarilo všetko včas vyriešiť, a tak sa etapa neskracovala z pôvodných 130 km na avizovaných 75 km. 

Aj druhý deň sa od začiatku nastupovalo. Po prvej prémii sa k štvorčlennému úniku pripojila aj dvojica s Martinom Haringom, Haringovi sa podarilo zvíťaziť na jednej horskej prémii a na ďalšej získal druhé miesto. 13 km pred záverom bol však únik pohltený pelotónom a o víťazstvo sa špurtovalo. V zrýchľujúcom závere sa do pádu nešťastne zamotal aj druhý líder, Patrik Tybor, ktorý pre technické problémy na bicykli a tretrách nemohol ďalej pokračovať. V celkovom hodnotení skončil v bodovanej 25. Marek Čanecký.

„Jednotkové preteky pritiahli do Srbska silnú, najmä stredoeurópsku konkurenciu, ale nechýbali ani aktivni Taliani, Azerbajdžanci a Rusi. UCI body sa nezískavajú ľahko, bojuje sa od prvých kilometrov. Vysoké priemerky, dosahujúce napríklad v sobotu až 49 km/ hodinu, neustále ataky od prvých kilometrov, neprehľadnosť situácie, to sú charakteristické znaky týchto pretekov. Proste musíte byť stále v strehu a stále uvažovať, ako byť lepší, než sú tí okolo vás. Takéto naprogramovanie je dôležité, ak sa chcete presadiť,“ skonštatoval Martin Fraňo, športový riaditeľ a pokračuje: „Škoda toho Jakuba, sezónu rozbehol naozaj výborne, výborne sa pripravil, čo ukázal na českej a poľskej jednorazovke, má odvahu a veľkú chuť bojovať. Tu mal na výsledok a aj starší chalani ho v tom podporovali. V stave, v akom bol po druhom páde, však už bolo nemožné pokračovať ďalej. V nedeľu išiel dobre šesťčlenný únik, v ktorom sme mali Martina Haringa. Rovina na konci etapy a vidina zisku bodov však naštartovala pelotón a v závere bolo jasné, že finišovať sa bude špurtom. Najvyššie z našich skončil druhý deň Marek Čanecký, ktorý v celkovom poradí obsadil 25.miesto a s ním spojené body UCI. Domov teda prichádzame s malou, ale istou porciou bodov UCI.“