TOUR OF CARTIER (UCI 2.2): DUKLÁCI SA ZVIDITEĽNILI V ÚNIKOCH, V ETAPÁCH VŽDY JEDEN V TOP 10

Tohtoročnú sezónu odštartovala šestica našich cyklistov na pretekoch Tour od Cartier, zaradených do kategórie UCI 2.2. Na štvoretapák do tureckej Alanye vycestovala zostava v zložení Patrik Tybor, Marek Čanecký, Andrej Cully, Filip Taragel, Martin Mahďar a Martin Haring, pod vedením Martina Fraňa. Veľmi dobre sa rozbehli už v prológu.

  1. ETAPA: V PROLÓGU TYBOR ŠTVRTÝ, ČANECKÝ ÔSMY

Až štyria z našich pretekárov si vyjazdili miesta v najlepšej dvadsiatke jazdcov, čím sa vyšvihli na 2.miesto v klasifikácii tímov. Rovinatých 6,5 km prológu zašiel výborne Patrik Tybor, ktorý len o dve sekundy minul pódium a dres najlepšieho vrchára. Na víťaza etapy Nemca Maria Vogta stratil 4 sekundy, na tretie miesto mu chýbali presne dve. Ôsmym najlepším pretekárom dnešnej etapy bol nováčik v tíme, Marek Čanecký. Tesne za desiatkou skončil Andrej Cully, ktorého strata 8 sekúnd na víťaza preňho znamenala jedenástu priečku v poradí. Dvanásť sekúnd odsunulo Filipa Taragela na 17. miesto dnešnej výsledkovej listiny. Martina Haringa klasifikovali na 49. a Martina Mahďara na 58.mieste.

„Celkovo dnes chalani podali dobrý výkon. Vzhľadom na to, že je to náš prvý štart, sú výsledky v krátkej časovke fajn. Takéto časovky, či prológy nám vyhovujú. Sme druhí v tímoch, čo je príjemným prekvapením. Uvidíme, ako v ďalších etapách. Chalani sú nabudení a hladní po pretekaní, tešíme sa na ďalšie etapy. Sú tu ideálne teploty okolo 25 stupňov, vcelku dobrá konkurencia kontinentálnych tímov, čo je na začiatok roka príjemným rozbehom,“ uviedol k dnešnému prológu Martin Fraňo, športový riaditeľ.  

„Išlo sa mi celkom dobre. Opäť však štvrté miesto. Škoda, lebo pódium hneď v prvom štarte by potešilo viac. Nielen UCI bodom, ale aj nosením dresu vrchára. Navadí. Ideme ďalej, nálada v tíme je dobrá, veľmi sa tešíme a ideme bojovať v ďalších etapách,“ vyjadril po etape svoje pocity Patrik Tybor.

„Nebolo to dnes úplne ideálne. Je to prvý štart a súperi z prvej desiatky ich už majú niekoľko. Zajtrajší dojazd po kockách na hrad Alanya viac napovie o celkovom poradí,“ pridal svoje dojmy Marek Čanecký. 

2. ETAPA: MAHĎAR V ÚNIKU BODOVAL NA RÝCHLOSTNEJ PRÉMII, ČANECKÝ V ETAPE 9. MIESTO

Druhá, 110 km dlhá etapa z mesta Turkler do starobylej Alanye, mala zvlnený charakter. Už po desiatom kilometri nastali stúpania, ktoré rozdelili balík cyklistov a po horskej prémii sa tak do úniku spolu s Azerbajdžancom Jabrayilovom a Kazachom Gackijom dostal Martin Mahďar. Únik im vydržal až pod záverečné stúpanie, kedy ich 8 km pred cieľom dobehol pelotón vedený tímom Torku Sekerspor. Mahďar však stihol brať body za druhé miesto na rýchlostnej prémii. 

V meste už prebrali iniciatívu naši Dukláci, ktorí na čele s Andim Cullym a Filipom Taragelom dotiahli bezpečne pred záverečný kopec Mareka Čaneckého a Patrika Tybora. Dojazd na kopci, na kockách v centre starej Alanye, najlepšie zvládol Moldavčan Crisitan Raileanu z Torku Sekerspor. Čanecký dlho vydržal na čele s tými najlepšími a finišoval na 9. mieste, čo ho vysunulo na 5.miesto celkového poradia. V top 20 do cieľa druhej etapy prišli aj Martin Haring na 14. a Paťo Tybor na 17.mieste. 

„Veľmi pozitívne dnes hodnotím tímovosť chalanov a ich nasadenie. Mahďo prešiel väčšinu etapy v úniku, bol druhý na rýchlostnej prémii. Ostatok pomohol pozičnou jazdou a úplne sa v závere odovzdali Filip s Andim, ktorí chalanov z prvej desiatky bezpečne dotiahli až pred záverečné stúpanie. Takže naozaj pekné tímové pretekanie z našej strany,“ pochválil dnes výkon svojich zverencov Martin Fraňoa dodal: „Máme naozaj výborné podmienky na prácu, na trénovanie, vynikajúci materiál. Naši partneri nám sprostredkovali bicykle najvyššej rady Merida, najvyššie tretry Specialized ako obúva Peter Sagan, ultra ľahké prilby Ranking, profesionálne dresy Monton s vynikajúcimi vlastnosťami. Proste v materiále už nenájdete rezervy oproti world tour tímom. Teraz to je už iba o hlave a chcení samotných chalanov.“ 

„Dnes znel rozkaz jasne. Ja alebo Harry od začiatku do úniku. Dostal som sa doňho ja. V kopci som sa snažil doskočiť vedúcu skupinu a pomaličky ich sťahoval. Úplne sa to podarilo v následnom zjazdíku. Je to prvý štart na novom Reacte, čo je naozaj fantastický rýchly bicykel. V miernych zjazdoch aj napriek mojej nízkej váhe na súperov viditeľne získavam. Spolu s ďalšou dvojičkou sme zaútočili a vzorne spolupracovali, hoci nakoniec nás pohltil silný pelotón. Dnes sa mi páčilo výborné tímové poňatie, každý sa snažil plniť pokyny do bodky. Zajtra v boji pokračujeme,“ priblížil priebeh etapy Martin Mahďar.

„Preteky boli náročné. Začali sme hneď po štarte ťažkým kopcom, kde bola aj zlá cesta. Ale držali sme sa vpredu. Do čelnej skupiny doskočil aj Mahďo, ktorému tesne ušla vrchárska prémia. Na chvíľu sme ich doskočili, no Mahďo opäť šiel spolu s ďalšími dvoma do úniku. Celý deň sme sa snažili jazdiť pohromade a pred cieľom pripraviť Paťovi a mne perfektnú pozíciu. Cieľový kopec bol kratší, čiže sa to nakoplo už od spodu a vysoké tempo sa udržalo až do cieľa- Trochu ma mrzí ten záver, určite to mohlo byť lepšie. Zajtra je však ďalšia etapa a určite niečo podnikneme a dáme o sebe vedieť,“ povedal dnes Marek Čanecký. 

3. ETAPA: TYBOR FINIŠOVAL NA 5.MIESTE, ČANECKÝ VYPADOL Z TOP 10 CELKOVÉHO PORADIA

175 kilometrová kráľovská etapa týchto pretekov so štartom aj cieľom v Alanyi bola poznačená veľmi nepríjemným počasím. Dážď a silný bočný vietor znepríjemňoval jazdu počas dlhého putovania. Tento fakt poznačil aj výkony jazdcov. 

Asi na 50 kilometri sa podarilo vzdialiť štvorčlennej skupine, v ktorej sme však tentokrát nemali zastúpenie. Skupina si v priebehu úniku vypracovala náskok až 4,5 minúty. Veľkým úsilím Torku sa rozdiel podarilo stiahnuť na minútu a dostihnúť a pre zmenu odišla väčšia skupina jazdcov. Vietor však rozdelil aj tento predný balík na viaceré časti. Vpredu zostal iba Patrik Tybor, v ktorého skupina v samom závere špurtovala o víťazstvo. Aj dnes chýbal Patrikovi Tyborovi len kúsok šťastia, aby dosiahol prvé pódium v tejto sezóne a na svoje konto si pripísal prvé body UCI. 

Na vietor doplatili ostatní naši pretekári. „Nevieme proste jazdiť v bočnom vetre. Tam majú chalani veľké medzery. Nevedia si v ňom udržať pozičnú jazdu a zaostávajú v technike jazdy pri silnom bočnom vetre. Žiaľ, je to naša achilova päta. V takýchto podmienkach nás čakajú ťažké preteky v Maroku,“ skonštatoval po etape Martin Fraňo a dodal: „veľkú bojovnosť dnes predviedol Patrik Tybor, ktorý si piatym miestom v etape o čosi prilepšil v celkovom poradí. Tam stráca 5 sekúnd na 10 priečku, ktorá je už dotovaná aj bodmi UCI. Veľmi mu prajem, aby mu to vyšlo. Veľká škoda, že z vynikajúceho 5.miesta celkového poradia ďaleko vypadol Marek Čanecký.“

4.ETAPA: HARING V ÚNIKU, TARAGEL FINIŠOVAL ÔSMY.

Veľkú časť poslednej etapy si v dvojčlennom úniku obišiel Martin Haring. Keďže sa bojovalo doslova do posledných metrov, aj tento únik bol na méte kilometer pred cieľom dostihnutý a o víťazovi rozhodol klasický špurt. Najbližšie k pódiu bol zo Slovákov tentokrát Filip Taragel, ktorý preťal cieľovú pásku na 8.mieste. Aj Tybor finišoval v čase víťaza, no tým, že sa mu nepodarilo získať „k dobru“ sekundy na prémiach, aj po poslednej etape si udržal 11.miesto celkového poradia. To je na podujatí kategórie 2.2 už bez dotácie bodov UCI.

„Dnes nás čakala rovinatá etapa popri mori. Dosť fúkalo a dlho sa nevedel vytvoriť únik. Našťastie sa to podarilo práve „Harimu“. Ked sme únik dostihli nasladoval hromadný dojazd. Musim pochváliť chalanov, veľmi mi pomohli a chránili ma pred vetrom. Dojazd bol trocha technický. Z širokej cesty prišla prudká odbočka doľava, potom doprava a do mierneho kopca finiš. Do zákruty som naletel z tretej pozície ale ku koncu som vytuhol. Škoda, chcel som sa odvďačiť chalanom lepším umiestnením, ale vieme na čom máme popracovať. Je to len začiatok,“ podelil sa o svoje dojmy Filip Taragel.

„Škoda, že sme tam dnes neboli traja, možno by to bolo vyšlo. Nuž, skúsili sme, vyzeralo to nádejne, ale taká je cyklistika. Nejaká watty tam ešte na začiatku sezóny chýbajú,“ pridal svoj pohľad Martin Haring.

„Vzhľadom na to, že ide o prvý štart v sezóne, hodnotím tento výjazd pozitívne. Samozrejme ma mrzí smola, ktorá nás sprevádzala či už v etapových umiestneniach tesne za pódiom, alebo potom to miesto tesne za bodovanou hranicou GC. V tretej etape nám tiež počasie siahlo na achillovu pätu, v tom silnom vetre ukázalo, že práve v ňom máme veľké rezervy. Na druhej strane chalani dobre spolupracovali, ukázali tímovosť, boli aktívni. Celkovo som teda veľmi rád, že máme zase novú skúsenosť a do sezóny sa rozbehli tým úspešnejším krokom,“ povedal po pretekoch Martin Fraňo.

Oveľa dôležitejšie, než body, boli odjazdené súťažné kilometre v novej sezóne. Tie poslúžia ako základ pred ďalšími pretekmi, ktoré duklákov čakajú už v najbližších dňoch – jednorazovka Visegrad4 Bicycle Race 31.3.2018 a od 6.4 sa postavia na štart desaťetapových Tour du Maroc (UCI 2.2), najťažších pretekov Afriky.

 

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“22″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“240″ thumbnail_height=“160″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“20″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“1″ slideshow_link_text=“[Show slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]