TOUR D’AZERBAJDŽAN: DUKLA V ÚNIKOCH

13. mája 2017   Andrej Cully, Informácie z pretekov, Luboš Malovec

Jazdci Dukly Banská Bystrica zahájili sériu podujatí jednotkovej kategórie na Tour d’Azerbajdžan (UCI 2.1). Okrem nich sme na štarte mohli vidieť i ďalšieho slovenského cyklistu, Mareka Čaneckého v drese Amplatz BMC. Papierovo naši cyklisti nepatrili medzi favoritov, ale cez úniky nazbierali body na prémiach a zviditeľnili farby Dukly na televíznych obrazovkách.  

Tour d’Azerbajdžan je profilom etáp, obsadením aj celkovým charakterom pretekov veľmi podobné nášmu Okolo Slovenska. Tie tento rok odštartujú 7.6.2017 v Levoči a nebudú na nich chýbať ani naši jazdci.

Po úvodnej etape z Baku, kedy sa snažil atakovať na horské prémie Jozef Palčák, druhý deň nevyšiel chalanom podľa ich predstáv. Kým stačili zareagovať, silný vietor nadelil balíku, v ktorom sa pohybovali aj naši cyklisti, veľké rozdiely. Od tretej etapy však už mali úniky vo svojich rukách. Viac ako 2/3 tretej etapy v ňom prešiel najmladší z dukláckych pretekárov, Ján Andrej Cully. Bodoval na rýchlostných aj horskej prémii. V závere sa snažil ešte atakovať Martin Haring, pár metrov pred cieľom ho však prehlušil pelotón. „Prvých 15 minút úniku to bol boj o život. Každý išiel absolútne nadoraz. Potom sa zjavne pelotón zlomil a nám sa podarilo získať náskok až 5 minút. Veľa som sa tu naučil,“ napísal po náročnom dni Andrej Cully.

 Cullymu sa úspešne podarilo atakovať aj vo štvrtej etape, kedy znova vyhral rýchlostnú prémiu a virtuálne dokonca siahal na vrchársky dres. Zastavilo ho až prvé zo superstúpaní daného dňa.

V záverečnej etape si do vedúceho úniku zamieril Luboš Malovec, ešte stále úradujúci majster SR v kategórii do 23 rokov, ktorý zvíťazil na prvých dvoch rýchlostných prémiach.

„Som veľmi rád, že sme na takomto skvelom, ťažkom a dobre obsadenom podujatí mohli štartovať. Predsa len, nik z našich pretekárov nemá prebytok skúseností s jednotkovými pretekmi a pevne verím, že nám štart v Azerbajdžane pomohol s výhľadom na Okolo Slovenska a MSR,“ povedal po pretekoch Martin Fraňo, športový riaditeľ Dukly Banská Bystrica. „Chlapci mali zo začiatku až prílišný rešpekt a ten im viditeľne zväzoval nohy. Od tretej etapy sme už bojovali, útočili, každý deň mali človeka v úniku a vyhrávali prémie ako na páse. Tak má aktívna a bojovná cyklistika vyzerať. A len tak sa dá víťaziť. Z druhého dňa a neaktivity na vetre som sklamaný, no je to naša už dlhodobá slabina. Budeme na tom pracovať. Na druhej strane je veľmi pozitívna zvýšená bojovnosť mladého Cullyho aj Malovca v poslednej etape. Veľmi sa mi páčil aj útok Haringa tesne pred cieľom tretej etapy,“ dodal Fraňo.