TOUR DU CAMEROUN: KOVÁČ SA RADOVAL Z DRUHÉHO MIESTA, JOZEF PALČÁK V TOP 10 CELKOVÉHO PORADIA

20. marca 2016   Jozef Palčák, Maroš Kováč, Martin Mahďar, Patrik Tybor

V poslednej etape Tour du Cameroun vybojoval náš Maroš Kováč druhé miesto. Po 121 km z mesta Bafia do Yaou vyhral špurt pelotónu. Dnešným víťazom sa stal Kamerunčan Jodele Arthuce Tella, ktorý prišiel do cieľa v samostatnom úniku. Jozef Palčák si udržal 9. miesto celkového poradia a náš tím si tak na úvod sezóny pripísal 28 bodov UCI.

Aj v záverečnej etape sa pretekalo do posledného kilometra. Keďže bol medzi 2 až 4 miestom v celkovom poradí len malý rozdiel (asi 5 s), cyklisti sa sústreďovali na získanie bonifikačných sekúnd na rýchlostných prémiach. Po odchode víťaza etapy do úniku sa napätie v pelotóne čiastočne upokojilo a posledné kilometre sa už išli v kľudnejšom tempe. V záverečných kopcoch atakoval ešte náš Jozef Palčák v snahe získať nejaké sekundy k hodnoteniu. Pelotón však po 5 kilometroch stiahol jeho náskok. Balík nakoniec zostal pohromade až do záverečného špurtu, z ktorého víťazne vyšiel Maroš Kováč. Týmto si na konto pripísal ďalšie druhé miesto. Marošovi len tesne ušiel zelený dres, od jeho získania ho delilo 5 bodov.

„Preteky dopadli dobre. Našim cieľom bolo zapretekať si na úvod sezóny v teple a pripraviť sa na vrcholy. Všetko sa podarilo. Víťazstvá Tybora a Mahďara potešia, tri druhé miesta Kováča a Palčáka, plus dve tretie miesta Kováča nám priniesli dohromady 28 bodov UCI (Kováč 8, Tybor 7, Mahďar 7, Palčák 6). Bellanov úvod a držanie bieleho dresu počas piatich etáp bolo povzbudivé. Musíme ešte zapracovať na jeho vytrvalosti, aby vydržal vo vysokom tempe viac dní po sebe. No to sa upraví, čakajú ho ďalšie dlhšie akcie. Každý dostal svoju šancu a aj sa jej patrične chopil. Po regeneračnom mikrocykle doma pokračujeme náročnejším podujatím, africkou „Tour de France,“ desaťetapákom Okolo Maroka. V minulosti ho ako vrchol prípravy využívali reprezentácie ZSSR, ČSSR či NDR. Aj pre nás to bude záverečná príprava pred vrcholmi Tour de Azerbajdzan a Okolo Slovenska. Kamerunskú päticu v Maroku doplní šiesty Juraj Lajcha,“ zhodnotil preteky Martin Fraňo, športový riaditeľ Dukly Banská Bystrica.

„Trošku sme sa zozačiatku okukávali, svoje urobil aj prechod do horúčav, ale všetko bolo v poriadku. Zapretekali sme si, získali prvé dve víťazstvá a sezóna začína podľa plánu,“ napísal po poslednej etape Maroš Kováč, najskúsenejší pretekár Dukly. Patrik Tybor jeho slová doplnil: „Som príjemne prekvapený z pretekov Okolo Kamerunu. Prvých 1000 pretekových kilometrov, podarilo sa mi zvíťaziť v etape, som spokojný.“

Jozef Palčák už absolvoval viaceré ročníky Tour du Cameroun. Tento rok získal najlepšie umiestnenie v celkovom poradí a dnes finišoval na 6. mieste: Vedel som, do čoho idem Nie som v Kamerunue nováčik. Veľmi ma potešilo, že sme sezónu začali práve tu. Kvalitné pretekové kilometre v teple a prvé UCI body.“ 

Naopak, pre Martina Mahďara a Juraja Bellana to bola prvá skúsenosť so strednou Afrikou. „Zozačiatku som bol sklamaný, že som vypadol z prvej desiatky. To ma naštartovalo v predposlednej etape k výhre. Som odhodlaný ďalej v tomto trende pokračovať,“ povedal po pretekoch Martin Mahďar.

„Bola to pre mňa obrovská skúsenosť. Nikdy som nepretekal dlhšie ako štyri dni. Som rád, že som 5 dní viezol dres lídra súťaže do 25 rokov, no v závere som už cítil únavu. Verím, že mi toto dlhšie podujatie pomôže v zvýšení mojej výkonnosti v priebehu sezóny,“ napísal Juraj Bellan, najmladší z tých, čo absolvovali úvodné preteky sezóny v Kamerune.

Výsledky

DUKLA SA DNES RADOVALA Z ĎALŠIEHO VÍŤAZSTVA

Po včerajšom triumfe Patrika Tybora v kráľovskej etape Tour du Cameroun (UCI 2.2) sa dnes Dukla Banská Bystrica radovala z ďalšieho víťazstva. Tentokrát bral prvé miesto a s ním spojené UCI body Martin Mahďar.

Už od začiatku 101 kilometrov dlhej etapy z Bafoussam cez Dschang do Bafoussam sa sformoval sedemčlenný únik, v ktorom bol aj náš pretekár Martin Mahďar. Do záverečného stúpania do cieľa zostali už iba štyria odídenci, pelotón ich minútový náskok nestiahol. Mahďar si víťazstvo nad Maročanom Eddinom Mraounim vybojoval v záverečnom špurte. Tretí skončil Nemec Patrick Lechner. „Unikli sme hneď po štarte. Keďže sme dobre spolupracovali, náskok sa postupne zvyšoval a podarilo sa ho udržať až do konca. Zozačiatku som sa necítil dobre, no postupne som mal lepšie a lepšie nohy. V záverečnom kopci som bol odhodlaný bojovať o víťazstvo a som rád, že to vyšlo,“ napísal nám po etape Martin Mahďar.

„Dnes nám to opäť fantasticky vyšlo. Mali sme síce aj záložný plán v podobe špurtu Maroša Kováča, ktorému sa aj podarilo vyhrať špurt hlavnej skupiny. No všetko išlo podľa plánu A. Som rád, že Martin dokázal po dlhom čase prekonať smolu a zvíťaziť. Verím, že v podobnom duchu budeme pokračovať aj v priebehu sezóny,“ vyjadril spokojnosť s etapou Martin Fraňo, športový riaditeľ Dukly Banská Bystrica.

Martin Mahďar je štvrtým cyklistom Dukly, ktorý v úvode sezóny bodoval v rebríčku UCI. Maroš Kováč vyhral špurt pelotónu a cieľovú pásku preťal na 5. mieste, Patrik Tybor tiež finišoval v prvej desiatke. V celkovej kvalifikácii sa z našich najlepšie darí Jozefovi Palčákovi, ktorému patrí 9. miesto. V hodnotení tímov je Dukla Banská Bystrica pred poslednou zajtrajšou etapou druhá.

Výsledky

PRVÉ TOHTOROČNÉ VÍŤAZSTVO SI VYBOJOVAL PATRIK TYBOR

Fantastický výkon na Tour du Cameroun (UCI 2.2) podal dnes Patrik Tybor, ktorý zvíťazil v najťažšej etape týchto pretekov. Po dni voľna ho nič nezastavilo v boji o prvé miesto.

Dnešná etapa by sa dala nazvať kráľovskou. Etapa z mesta Mbanga do Bafangy merala 122 kilometrov, mala 3 vrchárske prémie a dojazd v kopci. Už od štartu nasadil vysoké tempo tím Rwandy a neustále útočil. Na druhej vrchárskej prémii sa balík rozdelil na viacero skupín. Z našich pretekárov zostal vpredu iba Patrik Tybor. Martin Mahďar a Juraj Bellan mali problémy. Chvíľu mali problémy s rýchlym tempom vrchárov aj Maroš Kováč a Jozef Palčák, pred záverečným stúpaním sa však dokázali opäť dostať do čela pretekov. V záverečných kilometroch sa odčlenilo 6 jazdcov, medzi ktorými nechýbal ani náš Patrik Tybor. Približne 3 km pred cieľom nestačil ani jeden z nich zareagovať na jeho atak a Patrik si prišiel pre víťazstvo s 10-sekundovým náskokom. Spolu s tým si na úvod sezóny pripísal prvé body UCI.

Jozef Palčák preťal cieľovú pásku na ôsmom mieste so stratou 1:33 min. na víťazného Patrika, Maroš Kováč jedenásty (+ 2:06 min). Martin Mahďar a Juraj Bellan zaznamenali väčšiu stratu (+ 14:45 min). Juraj tým prišiel aj o šieste miesto v celkovom poradí, a tiež o dres lídra súťaže do 23 rokov. Naopak, Jozef Palčák poskočil na deviate miesto.

„Nohy som mal celkom dobré celý deň. Ale tu človek nikdy nevie, ako dopadne. Stále sa to trhalo a spájalo. Keď sme po poslednej horskej prémii zostali šiesti, hovoril som si, žeby mohlo vyjsť pódium. Asi 3 km pred cieľom som nastúpil a šiel sám. Približne 500 metrov pred cieľom som veril, že to pódium bude moje,“ napísal po etape víťaz etapy Patrik Tybor.

Do top 10 sa po dnešnej etape dostal Jozef Palčák. Aktuálne mu patrí deviate miesto. „Predvčerom som sa cítil naozaj zle, nohy som mal stuhnuté a trápil som sa. Po dni voľna, masáži a rozplávaní v mori sa mi išlo o dosť lepšie,“ vyjadril spokojnosť Palčák.

Výsledky

MAROŠ KOVÁČ OPÄŤ TRETÍ

Piata etapa s dĺžkou 120 kilometrov mala zvlnený charakter a viedla popod najvyššiu horu Mt. Cameroun. Pódium opäť patrilo aj Marošovi Kováčovi, ktorý si po tretíkrát pripísal na konto tretie miesto. Zvíťazil Rwandčan Jean Bosco Nsengimana.
Ostatní naši cyklisti prišli do cieľa v pelotóne so stratou dve a pol minúty na vedúceho pretekára. „Dnešná etapa nebola dlhá, ale zvlnený charakter spolu s vysokými teplotami dali organizmu zabrať. Všetci sme unavení, a tak nám padne vhod zajtrajší deň voľna, „ povedal po príchode do cieľa Jozef Palčák.

„Pri dlhom a náročnom stúpaní na Mt. Cameroun sa balík rozdelil na niekoľko väčších skupín. Tybor s Mahďarom zostali hneď v prvej, no po 20 kilometroch ich Maročania, v snahe udržať žltý dres, stiahli. Pred koncom etapy sa podarilo odskočiť 5-člennej skupine, v ktorej bol aj Maroš Kováč. Z nej ešte unikol víťaz dnešných pretekov,“ popísal priebeh pretekov Martin Fraňo a dodáva: Zajtra je voľný deň, ktorý využijeme na regeneráciu v prírodnom prameni Semme. Chlad prameňa svalom prospeje.“

V piatok čaká cyklistov najťažšia etapa s cieľom v kopci. Juraj Bellan je stále v bielom drese, hoci klesom v celkovom hodnotení na šieste miesto. Martin Mahďať uzatvára top 10 celkového hodnotenia. Maroš Kováč sa vďaka umiestneniam dostal na druhé miesto boja o zelený dres, v hodnotení tímov si Dukla Banská Bystrica drží takisto druhé miesto.

Výsledky

NA KRITÉRIU SA PRESADIL MAROŠ KOVÁČ, JURAJ BELLAN V CELKOVOM HODNOTENÍ PIATY

Štvrtý deň bola na programe najkratšia etapa Tour du Camerou (UCI 2.2), ktorú možno nazvať aj mestským kritériom. Tvorili ju desaťkilometrové okruhy ulicami rušného prístavu Doualy. Z našich sa najlepšie darilo Marošovi Kováčovi, ktorý si opäť pripísal do zbierky  pódium, tentokrát 3. miesto.

Juraj Bellan obsadil v etape 7. miesto a udržal dres lídra súťaže do 25 rokov. V celkovom hodnotení poskočil o priečku vyššie, na 5. miesto. Kamerunčan Herman Yemeli sa vzdal pre technické problémy. „Najprv bol vo veľkom úniku Patrik Tybor, ktorého však dostihli. Neskôr odišla 5 členná skupina, v ktorej nebol nikto dôležitý z celkového poradia. Skupina si spravila približne dvojminútový náskok, ale postupne z nej jazdci po jednom opadávali. Nakoniec zostal vpredu už len jeden cyklista z marockeho tímu, ktorého sa aj napriek úsiliu viacerých tímov nepodarilo doraziť,“ povedal po etape Martin Fraňo.

Výsledky

DRUHÉ MIESTO TENTOKRÁT BRAL MAROŠ KOVÁČ, BELLAN UDRŽAL BIELY DRES

Našim cyklistom sa v Kamerune výborne darí. Po včerajšom druhom mieste Jozefa Palčáka pripísal na jej konto ďalšie UCI body Maroš Kováč. Ten si v najdlhšej etape Tour du Cameroun (UCI 2.2) z Kribi do Doualy, ktorá merala až 173 kilometrov, vybojoval v záverečnom špurte druhé miesto. Víťazstvo bral domáci pretekár Kamzong Abossolo Clovis. Juraj Bellan prišiel do cieľa jedenásty, čím si udržal dres lídra súťaže do 25 rokov. V celkovej klasifikácii mu patrí šieste miesto.

„Etapa bola dlhá. Bolo veľmi teplo, aj keď sme mali pár lokálnych búrok, V závere som už chytal kŕče, no v špurte po vetre som si veril. Neskoro som si to načasoval a už som nestihol Clovisa preskočiť na páske. Bolo to tesné, špurtoval rýchlo. Druhé miesto je fajn, no dnes mi víťazstvo ušlo tesne,“ povedal po etape Maroš Kováč.

„Sú to pre nás prvé preteky v sezóne. Navyše v horúcom počasí, kde zvyčajne chvíľu trvá, kým si organizmus zvykne. Africké tímy majú vrchol sezóny, len pred pár dňami mali Majstrovstvá Afriky. Aj Európania sú už rozjazdení. Napriek tomu, že nám víťazstvo uniká, som spokojný. Chlapci najazďujú prvé pretekové kilometre v teple, navyše máme prvé UCI body. Verím, že etapové víťazstvo ešte získame,“ zhodnotil doterajší priebeh pretekov Martin Fraňo, športový riaditeľ.

Výsledky

JOZEF PALČÁK PÓDIUM A PRVÉ UCI BODY PRE DUKLU, JURAJ BELLAN UDRŽAL BIELY DRES

V druhej etape Tour du Cameroun sa darilo Jozefovi Palčákovi. Po 130 kilometrov dlhom úniku troch jazdcov vybojoval výborné 2. miesto a zároveň prvé UCI body pre tím. Víťazom sa stal Maročan Abdelati Saadoune, tretie miesto bral domáci pretekár Damien Tekou. Juraj Bellan bol v špurte pelotónu tretí, čo znamenalo šieste miesto v etape a udržanie dresu lídra súťaže do 25 rokov. Veľmi dobre išli aj Patrik Tybor (12.) a Martin Mahďar (13.). V súťaži tímov sme na druhom mieste.

„Včerajšie suché a horúce počasie dnes vystriedal silný vietor a dážď. Začiatok bol ťažký, ale dážď ma prebral. Zo začiatku sme boli v skupine piati, ale bol s nami jeden jazdec, ktorý nevyhovoval Marokáncom, tak nás marocky tím sťahoval. Po približne desiatich kilometroch sme sa rozdelili a ostali sme len traja. Marokánec nestriedal, keďže jeho tím má žltý dres. Približne 25 km pred cieľom nám nastúpil. Zareagoval som s malým oneskorením, bol som tesne v závese. Postupne som ho sťahoval, ale už som nemal viac síl na oddýchnutého Maročana,“ povedal po etape Jozef Palčák.

„Dnes som cítil únavu zo včerajška a nešlo sa mi až tak dobre. V závere som však zašpurtoval, aby som udržal dres, čo vyšlo,“ napísal po druhom dni Juraj Bellan.

Výsledky

DUKLA BANSKÁ BYSTRICA ÚSPEŠNE ZAHÁJILA SEZÓNU PRETEKMI V KAMERUNE

Maroš Kováč, Patrik Tybor, Martin Mahďar, Jozef Palčák a Juraj Bellan dnes úspešne odštartovali úvodnú sezónu Dukly Banská Bystrica. V prvej etape pretekov Tour du Cameroun (UCI 2.2) sa vynikajúco darilo Jurajovi Bellanovi, ktorý svojim piatym miestom v etape vybojoval zároveň dres lídra súťaže do 25 rokov.

Dnešná etapa mala síce ,,len“ 130 km, ale svojim zvlneným profilom a kopcovitým záverom, v kombinácii s vysokou horúčavou, dala poriadne zabrať aj domácim pretekárom. Od štartu sa striedal nástup za nástupom, až kým neodišla osemnásťčlenná skupina. V tej boli aj naši chalani Martin Mahďar a Juraj Bellan. Ostatní zostali v hlavnom balíku spolu s lídrami väčšiny tímov.

Náskok prvej skupiny dosahoval v polovici etapy až osem minút, unikajúci jazdci však nespolupracovali. Túto situáciu využil jeden z cyklistov marockého tímu a pre víťazstvo si prišiel po 25 kilometrovej sólovej jazde s dvojminútovým náskokom. Skupina s Jurajom a Martinom sa v závere ešte rozdelila na menšie skupinky.

Posledné kilometre do cieľa mali niekoľko krátkych, ale strmých kopcov. Tento terén najlepšie sadol Jurajovi Bellanovi, ktorý skončil na výbornom piatom mieste.  Zároveň získal biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov. Martin Mahďar prišiel do cieľa na desiatom mieste. Maroš Kováč 25., tesne za úradujúcim majstrom afrického kontinentu v pretekoch jednotlivcov Mouhssinom Lahsainim. Patrik Tybor 26., Jozef Palčák 33.

„Od začiatku sa mi išlo dobre. Skúšali sme rôzne úniky, až nakoniec jeden vyšiel. Bol som tam spolu s Martinom Mahďarom. Žiaden z unikajúcich cyklistov však nechcel spolupracovať, a tak sa začalo znova nastupovať. Posledné kilometre do cieľa mali niekoľko krátkych, ale strmých kopcov, čo mi celkom vyhovovalo a nakoniec prinieslo dobrý výsledok,“ zhodnotil svoje prvé dni tohtoročnej sezóny Juraj Bellan.

Výsledky