TOUR DU CAMEROUN: Z PRVÝCH PRETEKOV SEZÓNY SI ODNÁŠAME PORCIU 43 BODOV UCI A 2 MIESTA V TOP 5

Dukla Banská Bystrica zahájila tohtoročnú sezónu podobne, ako minulý rok, pretekmi v Afrike. Na osemetapák Tour du Cameroun kategórie UCI 2.2 odcestovala v zložení Patrik Tybor, Juraj Bellan, Martin Haring, Kristián Zimány a Ján Andrej Cully. Cieľom je hlavne natrénovať kilometre v pretekárskom tempe a priaznivom teplom počasí.

1. ETAPA: V PRVEJ ETAPE DVE PÓDIA PRE DUKLU

V prvej etape, vedúcej z Yaoundé do mesta Bafia, mal náš kontinentálny tím Dukla Banská Bystrica na pódiu hneď dvoch jazdcov. Po 121 km preťal cieľovú pásku na druhom mieste Patrik Tybor. Víťazstvo etapy ukoristil jazdec Pobrežia Slonoviny Isaika Cisse, ktorý si zajtra oblečie žltý dres. Juraja Bellana v cieli klasifikovali na piatom mieste, čím zároveň získal biely dres pre najlepšieho mladého jazdca.

Pelotón bol od začiatku aktívny a neustále sa atakovalo. Žiadnej skupine sa však nepodarilo vzdialiť na rozhodujúcejší čas. Juraj Bellan bral v jednom takomto ataku na prvej rýchlostnej prémii druhé miesto. Na istý čas sa podarilo vzdialiť aj Patrikovi Tyborovi, ktorý v úniku vyhral druhú rýchlostnú prémiu a cieľovú pásku preťal na druhom mieste. V zbieraní rýchlostných bodov je na tom Tybor rovnako ako víťaz etapy. Keďže ten ide do žltého, náš Tybor si zajtra oblečie zelený dres. Juraj Bellan prišiel po technických problémoch do cieľa na piatom mieste, keď v špurte pelotónu bral druhé miesto. Svojím výkonom sa zároveň stal najlepším mladým jazdcom a zajtra ponesie biely dres. V hodnotení tímov patrí po dnešnom dni Dukle druhé miesto.

„Snažil som sa kontrolovať špicu, hlavne v druhej polovici som nechcel pri ničom chýbať. Keď som sa ocitol v desaťčlennej skupine, z ktorej sme traja poodskočili, snažil som sa pracovať a udržať náskok až do cieľa. V záverečnom kopčeku som sa snažil zbaviť Cisseho, no dnes bol naozaj silný. V cieli bol jednoznačne rýchlejší. Takže som spokojný aj s druhým miestom,“ povedal v cieli Patrik Tybor.

„Po horskej prémii som mal technický problém. Akurát odskočila 32 členná skupina, ktorá mala zaraz minútu náskok. Zľakol som sa, že je po pretekoch. Chvalabohu, ze do nás tréner nahučal, s Kikom a Andim sme sa zložili na špici a došli to. Stalo nás to však dosť veľa síl. Ešteže potom zaútočil Paťo a mohol som sa sústrediť na záverečný špurt. Trošku som sa po Malorke venoval aj špurtom, druhé miesto v špurte pelotónu mi dodáva optimizmus do ďalších etáp. Rovnako ako vlami, aj teraz som obliekol hneď prvý deň biely dres, no dúfam, že teraz ho udržím až do konca,“ opísal svoje pocity Juraj Bellan.

„Keďže na dvojkových pretekoch často hrá dôležitú úlohu prvá etapa, chceli sme mať človeka v každom úniku. To sa nám nie vždy podarilo. Dokonca v závere sa pelotón roztrhol na polovicu a vpredu bol len Tybor a Haring. No naši mladí dvadsaťrojkári sa na špici zložili a skupiny sa spojili. V závere už mal každý v tom teple dosť a Tybor začal útočiť. Po víťaznej prémii zareagoval na atak Cisseho a trojčlenná skupina síce takmer stratila minútový náskok, no nakoniec im to vyšlo. Cisse je rýchly pretekár, sme spokojní aj s druhým miestom. Príjemne ma prekvapil Bellan, keď došpurtoval druhý z pelotónu,“ zhrnul dnešnú etapu Martin Fraňo, športový riaditeľ.

2. ETAPA: TYBOR SI DRŽÍ DRUHÉ MIESTO V BOJI O ZELENÝ DRES, V ETAPE DNES SKONČIL ŠIESTY

Na pretekárov dnes čakal ťažký kopcovitý terén. Ani to nezmiernilo rýchlosť a celá etapa sa niesla v rezkom tempe. Neustále sa atakovalo, skupiny odskakovali a znova sa spájali. Únik dňa sa sformoval na 40 kilometri, keď sa podarilo vzdialiť šiestim pretekárom. V jednom zo stúpaní si ich doskočil aj náš Tybor, neskôr sa k nemu pridali ďalší šiesti cyklisti. Z tejto skupiny sa neskôr oddelila dvojička Holler (Bike Aid) a Van Engelenn (Global Cycling),  ktorá v tomto poradí prišla až do cieľa. Za nimi so stratou 57 sekúnd finišovala skupina aj s našim Tyborom. Šieste miesto v etape ho odsunulo o priečku nižšie v celkovej kvalifikácii. V boji o zelený dres stráca len jeden bod na dnešného víťaza Hollera. Keďže Holler zároveň získal aj žltý dres lídra celkovej kvalifikácie, Tybor ako druhý v poradí i zajtra ponesie ten zelený.

V top 20 dnes prišli do cieľa so stratou približne troch minút aj Martin Haring (14.) a Juraj Bellan (17.). Bellanovo zaváhanie pri nástupoch v kopcoch ho však stálo biely dres a v boji o najlepšieho mladého jazdca figuruje po druhej etape na štvrtom mieste.

3. ETAPA: DIVADLO V RÉŽII NAŠICH PRETEKÁROV

101 km dlhá etapa z Mbanga do Limbé mala kopcovitý charakter a končila na brehu oceánu, pod štvortisícovou sopkou Mt. Cameroun. V úniku dňa sa dnes predviedol Andi Cully. Spolu s Kamerunčanom Sikandjim odskočili už v prvých kilometroch po štarte a náskok si udžali až po 73. km, kedy túto dvojicu tesne pred horskou prémiou pohltil pelotón. Tímovú spoluprácu dnes predviedli všetci naši cyklisti. Či už to bolo pri kotrolovaní pelotónu, zachytávaní ďalších únikov alebo potom pri záverečnom špurte. Včerajšia strata bieleho dresu naštartovala v aktivite aj Juraja Bellana. V spolupráci so skúsenejšími jazdcami sa mu podarilo vyšpurtovať 3. miesto a s ním spojené UCI body. Pre nášho dvadsaťtrojkára sú to prvé body v kariére.

„Keď som zaútočil a zostal som len s Kameruncom, bol som odhodlaný bojovať. Najskôr vôbec nespolupracoval a stálo ma to veľa síl. Po 30.kilometroch začal rovnomerne striedať a bojovali sme ďalej. Vyhral som rýchlostnú prémiu a chcel som vydržať aj na tú horskú, no pelotón nás dostihol. Bol to len moj druhý únik na pretekoch UCI v živote, veľa som sa naučil,“ povedal po pretekoch Andrej Cully.

„Tým, že bol Andi v úniku, ostatní sme sa mohli trochu zašívať a oddýchnut pred záverom. Na horskej prémii sa mi išlo dobre.  Záver bol rýchly a technický. Škoda, že Maročan Mraouni šiel predo mnou v poslednej zákrute na brzdu, trochu ma to zastavilo, takže som za tretie miesto veľmi rád. Je to moj prvý UCI bod v kariére,“ vyjadril svoje pocity v cieli Juraj Bellan.

Športový riaditeľ bol s dnešným výkonom veľmi spokojný. „Chalani dnes splnili všetko do bodky. Andi bojoval od štartu v úniku, dostal veľkú školu cyklistiky a veľmi pomohol tímu. Vyhral prémiu a horská prémia ušla len o kúsok. Kiko vzorne chytal vo veľkej časti etapy nástupy a staral sa lídrom o vodu. Ostatok útočil v závere. Hary zaútočil desať km pred cieľom a keď ho došli, spolu so Sajfom pomohli Bellanovi k prvému pódiu v špurte. Naozaj dnes celý tím podal ukážkový bojovný a aktívny výkon. Nie vždy všetko vyjde podľa predstáv, no dnes bola vidieť obrovská snaha, útočenie a aktívnosť. Aj napriek tomu, že sú to naše prvé preteky v sezóne a väčšina súperov už má za sebou tisíce pretekových kilometrov, Afričania za sebou nedávny vrchol sezony, Majstrovstvá Afriky. Tybor stále zostáva v boji o celkové víťazstvo. Bol by som rád, aby sme podobne aktívne pretekali aj naďalej, lebo prvé dva dni boli také rozpačité. Dnes to bolo, naopak, ukážkové,“ zhodnotil etapu Martin Fraňo.

4. ETAPA: MARTIN HARING DNES ŠTVRTÝ

Štvrtá etapa z mesta Limbé do mesta Kumba, ťahajúca sa popod štvortisícovú sopku Mt. Cameroun, dala opäť pretekárom zabrať. Nielen pre svoj zvlnený terén, ale i pre silný dáďž, ktorý sprevádzal cyklistov v prvej polovici etapy. Najlepšie z našich sa dnes darilo Martinovi Haringovi, ktorý preťal cieľovú pásku na výbornom 4.mieste, keď ho na páske prešpurtoval Rwandčan Jean Paul Rene Ukiniwabo. Víťazstvo etapy si na konto pripisuje Maročan Eddine Salah Mraouni, druhý skončil nemecký cyklista Nicodemus Holler, vedúci pretekár tohtoročnej Tour du Cameroun.

„Trať som poznal. Prvú časť tvorili ťažké kopce, takže som sa od začiatku snažil dostať do skupiny. Najskôr sme boli veľmi dobré zoskupenie, no pelotón nás dostihol. Keď sa vytvoril ďalší únik, nechcel som v ňom chýbať, a tak som zabral. Veľmi dobre šli vpredu Bike Aid. Asi 10 km pred cieľom som však dostal defekt, čo ma trochu zdržalo. Všetky sily som potom použil na dostihnutie vedúcej skupiny, nechcel som ju stratiť. Na posledných 400 metrov som nastúpil, no Mraouni s Hollerom sú výborní špurtéri. Navyše „oddýchnutí,“ keďže tam mali pomocníkov. Štvrté miesto je pre mňa sklamanie, chcel som vyhrať, no aj taký je šport,“ povedal v cieli nespokojný  Martin Haring.

5. ETAPA: V MESTSKÝCH OKRUHOCH SA Z NAŠICH NAJLEPŠIE DARILO PATRIKOVI TYBOROVI

Piata etapa prebiehala ako mestské okruhy v najväčšom meste Kamerunu, v Douale. Na osemnástich, 6 kilometrových okruhoch bol najrýchlejší Eritrejčan Meron Thesome (Bike Aid), ktorý zvíťazil aj v tretej etape tohto ročníka pretekov. Z našich najlepšie tento zvnený terén s cieľom v kopci sadol Patrikovi Tyborovi, ktorému momentálne patrí 5.miesto celkového poradia. Tesne za top 10 GC je aj Martin Haring, ktorý na desiateho stráca 12 sekúnd. Pre žalúdočné problémy dnes odstúpil Juraj Bellan.

6. ETAPA: PATRIK TYBOR SI „STRÁŽI“ PIATE MIESTO CELKOVÉHO PORADIA, NA TOP 10 SIAHA AJ MARTIN HARING

Na najdlhšiu rovinatú etapu pretekov z Doualy do Kribi si „brúsili zuby“ viacerí pretekári. Už od začiatku sa vytvoril únik, v ktorom sa však pohybovali len ľudia z nižších miest celkového poradia, a tak ich pelotón nechal ísť. Víťazstvo si pripísal Belgičan Rutger Roelandts, na celkovom poradí sa na popredných miestach nezmenilo nič a žltý dres už tri dni patrí nemeckému pretekárovi, Nicodemusovi Hollerovi. Patrik Tybor si so stratou 2:19 min s prehľadom drží piate miesto celkového poradia. Na top 10 siaha aj Martin Haring (11.), ktorý na desiateho pretekára stráca len 12 sekúnd. Šiesty v hodnotení mladých jazdcov je náš Andi Cully.

„Nie som veľmi spokojný, hoci celkovo si vedieme dobre. Chalani dnešok „vypustili“ a neboli veľmi aktívni. Najmä tí mladší tu majú obrovský priestor na aktivitu, skúšať nastupovať, zachytávať úniky, proste bojovať na týchto pretekoch. Naozaj sa majú čo učiť od pretekárov iných krajín. Chápem, že na jednej strane sú naši oproti africkým pretekárom len na začiatku sezóny, ale majú možnosť zatrénovať si v pretekárskom tempe, získať skúsenosti a rozohriať sa pred ďalšími, väčšími podujatiami. Nie celkom si uvedomujú a málo využívajú výhody, ktoré týmito pretekmi môžu získať do ďalšej sezóny. Veľmi dobre však idú starší dvaja, aj Sajfa aj Hary.  Jeden uzatvára najlepšiu päťku, druhý tesne za bránou top 10,“ napísal svoje dojmy po pretekoch Martin Fraňo, športový riaditeľ.

7. ETAPA: HARING TRETÍ, SPOLU S TYBOROM V TOP 10 CELKOVÉHO PORADIA

Na dnešných 120 km z mesta Boumnyebel do mesta Mbalmayo boli pre pretekárov nachystané kopce. V prvej polovici na nich čakali až tri horské prémie. Zvlnený charakter mala aj druhá časť etapy. Terén presne ušitý na nášho Martina Haringa či Paťa Tybora. Veľmi aktívne sa v sľubnom úniku od začiatku pohyboval Tybor. Pred polovicou zaútočil v 10 člennej skupine Haring. Približne 30 km od cieľa skupinu rozdelil kopec a zostali len piati. Ešte 10 km do cieľa Haring virtuálne atakoval na žltý dres. V záverečných brtkoch šla vedúca skupina úplne nadoraz a do cieľa prichádzali po jednom. Martin Haring získal dve prémie a preťal cieľovú pásku na treťom mieste, čím sa doslova katapultoval z 11. na 4.miesto celkového poradia. Tybor ešte poodskočil pelotónu v záverečnom kopci a získal cenné sekundy do celkového poradia. V cieli ho klasifikovali na siedmom mieste.

„Dnes sme mali jasné pokyny bojovať za každú cenu. Preto sme so Sajfom útočili. Raz jeden, raz druhý. Nakoniec to vyšlo na mňa. V závere som mal ťažkú dilemu. Išlo o žlťák aj o etapu. Dal som do toho úplne všetko. V závere som ležal v kriakoch s vyvrátenými očami. Belgičan zjavne šiel len po etape a okabátil nás. No za posun do celkovej desiatky som rád, je to šanca na cenné UCI body. No zajtrajšok ešte bude ťažký. Záverečné km pred Yaounde ešte zamiešajú poradie,“ popísal priebeh etapy Martin Haring.

„Som rád, že po neaktívmych výkonoch v Kribi to bolo dnes úplne o niečom inom. Nevyšiel nám atak na žlťák ani víťazstvo v etape, no tím si zaslúži pochvalu za bojovnosť. Najmä Paťo a predovšetkým Martin. Každý toho už má dosť, ale verím, že zajtra ešte udrieme s Tyborom na posun na celkové pódium. Dnes sa ukázalo, že boj o celkové víťazstvo je stále otvorený,“ vyjadril spokojnosť nad dnešným dňom Martin Fraňo.

8.ETAPA: TYBOR OPÄŤ PÓDIUM, SPOLU S HARINGOM V TOP 5 CELKOVÉHO PORADIA